Litice se brání stavbě nového průmyslového parku, do kauzy se vložilo i město Plzeň

Litice se brání stavbě nového průmyslového parku, do kauzy se vložilo i město Plzeň | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Bohuslav ČervenýBohuslav Červený

Starosta Stříbra

Více

David ProcházkaDavid Procházka

Místostarosta MO Plzeň 3

Více

Jiřina RippelováJiřina Rippelová

Advokátka

Více

Litice se brání stavbě nového průmyslového parku, do kauzy se vložilo i město Plzeň

Plzeň, 15.02.2017, aktualizováno 12:33 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Hodně rušno je kolem záměru vybudovat v Liticích u Plzně nový průmyslový park. Místní občané totiž se záměry společnosti Accolade rozhodně nesouhlasí a proti projektu se zvedla obrovská vlna nevole. Zastupitelé Litic už dokonce pustili do oběhu petici, kde se občané vyslovují proti stavbě průmyslového parku. Vedení města Plzně se už také sešlo se zástupci firmy Accolade. Cílem schůzky bylo získat aktuální informace o daném projektu. Předmětem jednání byla i otázka dopravy v daném území, eliminace dopadů výrobní zóny na okolí, parametry budov a i to, zda se firma chystá svůj záměr představit na veřejném zasedání zastupitelstva Litic.

Umělecké ztrárnění plánovaného průmyslového parku v LiticíchUmělecké ztrárnění plánovaného průmyslového parku v Liticích

„Se zástupci firmy jsme se chtěli potkat vzhledem k informacím, jež se začaly objevovat v médiích. Díky tomu je možné vyvrátit některé dezinformace, které se po Plzni a v Liticích šíří. Například v zóně nebude pracovat několik tisíc lidí, ale v EIA se počítá se 670 zaměstnanci, přičemž se předpokládá, že se do zóny přesunou pracovní místa z jiné části Plzně,“ uvedl technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).

Vedení města také zajímalo dopravní řešení a další parametry projektu. „Kamiony nebudou projíždět lidem pod okny, vjezd a výjezd do zóny povede přes novou okružní křižovatku. Výstavba hal se nedotkne současné zástavby, naopak část pozemku firma využije k vybudování rezidenční části, tedy části určené pro bydlení,“ doplnil Pavel Šindelář. Území v Liticích je jednou z mála rozvojových lokalit, kam se mohou firmy působící v Plzni rozrůst, místní průmyslová zóna Borská pole je už totiž plná. Územní plán města s lokalitou v Liticích počítá už více než deset let.

Podle Milana Kratiny, generálního ředitele Accolade, firma připravuje dvě budovy vystavěné ve třech fázích o celkové ploše 56 000 metrů čtverečních. „Stavby vždy přizpůsobujeme na míru požadavkům společnostem, které si je budou pronajímat. To znamená, že konečná velikost objektů může být i menší, ale nemůže být větší. Jde o standardní budovy pro moderní podnikání, pro lehkou výrobu. Samozřejmě jsou vždy postavené podle nejmodernějších standardů, aby byly šetrné k životnímu prostředí i okolí,“ uvedl Milan Kratina. Areál chce firma připravit pro společnosti, které už v Plzni působí a hledají prostory, kam by mohly rozšířit své podnikání. Předpokládá se, že zájem projeví firmy z oboru strojírenství, elektrotechniky a elektroniky.

Rozvoj území Accolade připravuje na dvě části, a to na průmyslovou a rezidenční část. „I kvůli tomu máme mimořádný zájem na tom, aby spolu obě části fungovaly. Průmyslový areál bude od rezidenční části oddělovat územní val. Také investujeme poměrně značnou část finančních prostředků do dopravy, konkrétně do vybudování kruhového objezdu, aby mohla veškerá doprava pohodlně sjet rovnou na čtyřproudou silnici I/27 a vyhnout se městu,“ doplnil Milan Kratina.

Kruhový objezd nahradí stávající křižovatku a bude působit jako přirozená zábrana na vjezdu do obce, zpomalí řidiče jedoucí dál do města. Z objezdu povede samostatné rameno podél dálnice přímo do zóny. „Co se týče kamionové dopravy, ta v každém případě povede pouze po silnici I/27 a dále přes kruhový objezd rovnou do areálu, nebude projíždět městem,“ dodal Milan Kratina.

Obyvatelé Litic se obávají toho, že rozsáhlá průmyslová zóna by mohla narušit vesnický charakter šestého plzeňského obvodu. Lidé jsou také přesvědčeni o tom, že pracovní místa ve firmách obsadí převážně zahraniční agenturní pracovníci, se kterými jsou v poslední době v Plzni obrovské problémy, které musel před týdnem osobně přijet řešit ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a policejní prezident Tomáš Tuhý. Vedení městského obvodu Plzeň Litice doufá, že pokud se nepodaří stavbu úplně zastavit, odpor veřejnosti zajistí třeba alespoň zmenšení hal.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.