Do Plzně loni přijelo o 2500 turistů více, než v roce 2015, kdy běžel projekt EHMK

Do Plzně loni přijelo o 2500 turistů více, než v roce 2015, kdy běžel projekt EHMK | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří StrobachJiří Strobach

Předseda konntrolního výboru MO Plzeň 3

Více

Martin ZrzaveckýMartin Zrzavecký

Primátor města Plzně

Více

Václav ŠlajsVáclav Šlajs

Hejtman Plzeňského kraje

Více

Do Plzně loni přijelo o 2500 turistů více, než v roce 2015, kdy běžel projekt EHMK

Plzeň, 14.02.2017, aktualizováno 13:25 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Příjemným překvapením jsou loňská čísla o počtu turistů, kteří dorazili do Plzně. Původně se totiž předpokládalo, že po roce 2015, kdy byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury, zájem turistů o Plzeň mírně poklesne. Podle předběžných dat ČSÚ však přijelo do Plzně v roce 2016 ještě o 2 500 více turistů než v roce 2015. Udržet tento skvělý výsledek napomohla celkově příznivá situace v cestovním ruchu v celé republice, dozvuky projektu EHMK a atraktivní turistická nabídka, kterou podpořilo dostatečné spektrum kvalitních služeb. Plzeň i nadále láká také jednodenní návštěvníky. Loni jich přijelo téměř 2,5 miliónu.

Český statistický úřad informoval, že do Plzně v loňském roce přijelo 262 662 hostů, kteří ve zdejších ubytovacích zařízeních strávili 483 832 nocí. Oproti roku 2015 se jich v Plzni ubytovalo o 2500 více. I nadále počet zahraničních turistů převyšuje počty těch domácích. Mírný pokles hostů z některých evropských zemí kompenzoval nárůst turistů z jihovýchodní Asie. Z Číny a Tchajwanu se jich v Plzni ubytovalo dokonce dvakrát více. Statisticky i nadále vedou Němci. Těch se vloni v plzeňských hotelích a penzionech ubytovalo přes 63 tisíc. Reálná čísla budou ovšem ve skutečnosti ještě vyšší, protože i v Plzni se velmi úspěšně rozběhla služba AIRBNB, tedy ubytovávání turistů v soukromých bytech. A tuto službu využívají především cizinci.

„Je to mimořádně dobrá zpráva. Pozitivní výsledky návštěvnosti ukazují, že je Plzeň atraktivní turistickou destinací a zároveň znamenají nezanedbatelný ekonomický přínos. I v oblasti cestovního ruchu se Plzeň snaží chovat jako Smart City neboli chytré město a přistupovat k inovativním řešením. Díky monitoringu signálních dat mobilních operátorů, přesně víme, odkud k nám návštěvníci přijíždějí i to, jaké akce je nejvíce lákají,“ vysvětluje primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

Právě zmiňovaný celoroční monitoring signálních dat mobilních operátorů, který si již druhým rokem nechává zpracovat organizace Plzeň – TURISMUS, doplňuje čísla ČSÚ. Jde o celoroční statistiku, v níž město získává data o počtu turistů i jednodenních návštěvníků. Těch vloni přijelo téměř 2,5 miliónu. Celková návštěvnost dohromady dosáhla téměř tří miliónů osob. Analýza na rozdíl od ČSÚ zachycuje i turisty, kteří se ubytují u příbuzných či známých.

V domácím cestovním ruchu lze zjistit počty návštěvníků z jednotlivých krajů a dokonce i z okresů. Největší potenciál mají kromě Plzeňského sousední kraje, zejména hlavní město Praha a Středočeský kraj. Z každého z nich přijelo do Plzně přibližně 300 tisíc návštěvníků. Obdobné počty jednodenních i vícedenních návštěvníků přijíždějí také z Německa. Přibližně jedna třetina návštěvníků se do Plzně alespoň jednou vrátí.

„Značka úspěšného Evropského hlavního města kultury k nám láká i ty návštěvníky, kteří to do Plzně v roce 2015 nestihli. Je to záruka kvality turisticky atraktivního města, ve kterém se stále něco děje. Důležitým faktorem je také to, že se turistická nabídka města neustále vyvíjí. V loňském roce přibyly tematické prohlídky historického centra s průvodci v dobových kostýmech. V nejbližších letech se například podaří díky rekonstrukci zatraktivnit také prohlídku interiéru chrámu sv. Bartoloměje,“ říká první náměstek primátora Martin Baxa (ODS).

Z hlediska návštěvnosti jednotlivých turistických cílů patří rok 2016 k těm nejúspěšnějším v celé historii města. Řada míst si udržela předloňskou návštěvnost. Daří se především atraktivitám pro rodiny s dětmi. Například Techmania letos dokonce hlásí rekordní počty. Zoologická zahrada i DinoPark si oproti roku 2015 polepšily přibližně o pět, respektive 20 tisíc návštěvníků.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  • Komentované prohlídky v kostýmech jsou velmi oblíbené | Autor: Plzen.eu

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (4 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 16.02.2017 23:19, Reagovat

Tak to se ani nedivím. Kdo by byl na takovou opičárnu zvědav. To se nedivím, že se tůristi té cirkusácké šarádě vyhli obloukem. Teď halt se přijedou za trochu laciněji ožrat a poblít náměstí, alespoň ti, co jim moc nezáleží na restaurační úrovni a ti, kterým nevadí cikánské špindíry u Domažlické si i koupit nějaký ten souvenyr na památku. V lepším případě kapavku či syfilis, v tom horším AIDS. Aby na tu návštěvu Plzně dlouho nezapomněli.

cucání z prstu 16.02.2017 14:08, Reagovat

- může sem autor článku sdělit, jakou metodikou se měří počet návštěvníků - zejména těch jednodenních. To, že Japonci přespávají v hotelech 'blízko dálnice' je logické - Praha je drahá a přitom jsou tam 'za hoďku'.

Ale jak se měří počet jednodenních návštěvníků, aniž by se porušil telekomunikační zákon mi jasné není.

KAB 16.02.2017 17:39, Reagovat

Mě sice to počítání návštěvníků obecně připadá jako zbytečnost - ale pokud jde o sčítání dle mobilů, tak tam nějaká legální možnost bude, protože loni na Chodských slavnostech to proběhlo a současně odečetli místní lidi podle toho, že se tam ta čísla objevují i mimo slavnosti (zřejmě to probíhá pouze na úrovni zpracování čísel bez vazby na osobní údaje a vyplivne to jen počet unikátních čísel, která se tam vyskytovala jen po určité období, čímž se zřejmě zákon neporušuje). Ale mě tam mají 3x, protože mám 3 aktivní čísla :)

Vaclav 14.02.2017 17:06, Reagovat

Nebyl to opět Rosch :-) ???

http://plzen.idnes.cz/policie-opily-ridic-nehoda-dcx-/plzen-zpravy.aspx?c=A170214_113022_plzen-zpravy_pp

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.