O podobu nového zákona o ochraně přírody a krajiny se svede v parlamentu bitva, ředitelé národních parků podporují sněmovní návrh

O podobu nového zákona o ochraně přírody a krajiny se svede v parlamentu bitva, ředitelé národních parků podporují sněmovní návrh | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Petr RundPetr Rund

Zastupitel města Plzně

Více

Tomáš ZelenýTomáš Zelený

Podnikatel

Více

Bohuslav ČervenýBohuslav Červený

Starosta Stříbra

Více

O podobu nového zákona o ochraně přírody a krajiny se svede v parlamentu bitva, ředitelé národních parků podporují sněmovní návrh

Praha, Plzeň, 14.02.2017, aktualizováno 11:25 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Společným dopisem se obrátili ředitelé všech čtyř českých a moravských národních parků Pavel Benda (České Švýcarsko), Jan Hřebačka (Krkonoše), Pavel Hubený (Šumava) a Tomáš Rothröckl (Podyjí) na poslankyně a poslance Parlamentu ČR se žádostí o podporu sněmovní verze novely zákona o ochraně přírody a krajiny, která mění pravidla pro fungování národních parků. Naopak vedení Plzeňského i Jihočeského kraje podporuje senátní návrh. A jeho zastáncem je i prezident Miloš Zeman, který při nedávné návštěvě Plzeňského kraje přislíbil, že bude apelovat na poslance, aby podpořili konkurenční návrh ze Senátu. Můžeme tak očekávat ve Sněmovně velkou bitvu.

Turisté na Šumavě by chtěli i do zatím nepřístupných částí národního parku | Autor: Richard BenešTuristé na Šumavě by chtěli i do zatím nepřístupných částí národního parku | Autor: Richard Beneš

Sněmovna bude pravděpodobně v příštím týdnu rozhodovat o konečné podobě novely zákona o ochraně přírody a krajiny, která mění pravidla fungování národních parků. Poslanci mají na stole vládní verzi návrhu, kterou schválili na začátku loňského prosince, ale také verzi pozměněnou v polovině ledna Senátem. Zatímco sněmovní verze podle tvrzení ředitelů národních parků významně zlepšuje současnou situaci, senátní verze by ji prý významně zhoršila.

„Národní parky zaujímají prostor pouhého 1,5 procenta území naší země. Tady chráníme to nejcennější, co v naší přírodě zbývá. Senátní verze novely bohužel narušuje samotnou podstatu pojmu národní park, když navrhuje z nich udělat jakési regionální rozvojové agentury. Všude na světě je ale primárním cílem existence národního parku ochrana přírody a jejích přirozených procesů,“ říká ředitel Správy Krkonošského národního parku Jan Hřebačka.

Novela vznikala téměř dva roky v těsné spolupráci legislativců MŽP s lidmi z praxe ochrany přírody v národních parcích. Poté ji dalších 18 měsíců podrobně prodiskutovávali poslanci ve Sněmovně a nakonec 2. prosince 2016 schválili ve znění, které je podle ředitelů národních parků pro ochranu nejcennějších součástí české a moravské přírody prospěšné.

„Senátní verze zákona by právní situaci v ochraně národních parků vrátila o třicet let zpátky, rozhodně před rok 1991, kdy vznikl současný zákon o ochraně přírody a krajiny. A to snad opravdu nikdo nemůže vážně chtít,“ říká ředitel Správy NP Podyjí Tomáš Rothröckl.

„My chceme vést opravdové národní parky a spolu s kolegy na jejich správách pečovat o přírodu tak, jako se pečuje o nejcennější kulturní památky. Na Řípu taky přece nepostavíme bobovou dráhu, protože je to teď víc in, než románské rotundy,“ říká ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.

Ředitelé národních parků se proto rozhodli společně vyzvat všechny poslance, aby nepodpořili novelu zákona o ochraně přírody ve verzi, v níž ji Sněmovně v polovině ledna vrátil Senát, ale naopak setrvali u původní verze, kterou velkou většinou hlasů sami schválili na začátku prosince 2016. „Poslanci odvedli skvělou práci. Sluší se jim za to poděkovat. Pevně věříme, že se to podaří teď dotáhnout do úspěšného konce a národní parky v Česku budou mít zákon lepší, než máme teď. Že se naopak neobrátíme o 180 stupňů vzad. To by byl nejen nesmysl, ale taky velký průšvih,“ říká ředitel Správy NP České Švýcarsko Pavel Benda.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (1 příspěvek)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

KAB 15.02.2017 07:22, Reagovat

Nevím co je v jaké verzi, ale stačí pouhá logika: v národním parku se má chránit příroda a lidé se tam na ní mají chodit dívat a relaxovat v ní. Takže do parku pěšky, na kole a na běžkách ano - do parku autem, na motorce a sněžném skůtru ne. Stavět vhodné dřevěné domy nespojené se zemí ano - stavět obytné domy se základy ne. Prostě kompromis mezi životem lidí a zvířat a přírodou.

Mám pocit, že jedna strana chce zakázané území, na jehož hranicích budou ostřelovači střílet každého, kdo se přiblíží k parku - a na druhé straně jsou zase podnikatelé, kteří tam chtějí stavět dálnice a těžit uhlí, když to přeženu. Nic mezi tím, což je ovšem ta správná cesta.

I když jsem ten poslední, kdo by viděl něco dobrého na USA, tak zrovna parky tam mají řešené dobře - ochrana a turistika tam jde ruku v ruce. Ale čeští politici zase hledají svoje vlastní třetí cesty, což se jim zatím nikdy v ničem nepovedlo a vše vždy skončilo strašným průserem.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.