Plzeňští zastupitelé schválili přípravu i financování projektu prvního opravdového přestupního uzlu

Plzeňští zastupitelé schválili přípravu i financování projektu prvního opravdového přestupního uzlu | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Ilona JehličkováIlona Jehličková

zástupkyně ředitele základní školy

Více

Jiřina RippelováJiřina Rippelová

Advokátka

Více

Iveta PohořeláIveta Pohořelá

Vedoucí terapeutické dílny

Více

Plzeňští zastupitelé schválili přípravu i financování projektu prvního opravdového přestupního uzlu

Plzeň, 09.02.2017, aktualizováno 14:40 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Město Plzeň požádá o dotaci na projekt nazvaný Přestupní uzel Plzeň/Šumavská – autobusový terminál z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Zastupitelé už schválili nejen přípravu projektu a podání žádosti, ale i předfinancování projektu ve výši 100 procent. Maximálně se může jednat o částku 161,5 milionu korun, pokud ovšem město získá dotaci. Jde o jednu z prvních žádostí, které chce Plzeň uplatnit v rámci Strategie ITI.

„Jsme připraveni projekt předfinancovat penězi, které máme rezervovány v našem Fondu města Plzně pro kofinancování dotovaných projektů. Na stavbu můžeme z IROP získat až 100 milionů korun,“ uvedl ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD).

„Investice města navazuje na státní investice do železničního uzlu Plzeň. Vznikne autobusový terminál Hlavní nádraží s deseti odjezdovými a devíti odstavnými stanovišti, obratiště pro trolejbusové linky MHD, novým druhým podchodem bude autobusový terminál přímo propojen s nástupišti železniční stanice Plzeň Hlavní nádraží. Součástí terminálu bude i parkoviště K+R a sociální zařízení pro řidiče i cestující,“ vysvětlil Petr Náhlík (KDU-ČSL), náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.

Město předpokládá, že stavba vznikne v letech 2017 až 2018. „Stát, Plzeňský kraj i město Plzeň mají společný zájem na tom, aby se celý komplex staveb, které jsou součástí nově budovaného přestupního uzlu Hlavní nádraží, po rekonstrukci drážních staveb a vybudování nového terminálu zprovoznil od řádné změny jízdních řádů veřejné dopravy od 9. prosince 2018,“ řekl náměstek Náhlík.

Přestupní uzly veřejné dopravy slouží pro přestup mezi městskou hromadnou dopravou, autobusovou veřejnou linkovou dopravou a železniční osobní dopravou. Na území Plzně dosud existuje jen velmi málo míst, které by bylo možné zahrnout mezi standardní přestupní uzly. Přestupní uzel Hlavní nádraží má podle Petra Náhlíka velmi výhodnou polohu poblíž centra města. V jeho těsné blízkosti vedou dvě klíčové tramvajové linky MHD a většina trolejbusových linek MHD. V přednádražním prostoru před budovou Hlavního nádraží vznikne parkoviště pro osobní auta a náhradní autobusovou dopravu pro potřebu výluk na železničních tratích. Město Plzeň pro výstavbu autobusového terminálu Hlavní nádraží využije stávající plochy ve vlastnictví ČD podél Šumavské ulice.

Umístěním autobusového terminálu si město slibuje zefektivní organizace veřejné dopravy a hlavně zlepšení služeb pro cestující. „Měly by se zkvalitnit a zrychlit přestupy mezi jednotlivými druhy veřejné dopravy, mezi rychlíky, osobními vlaky, autobusovou veřejnou linkovou dopravou a páteřními tramvajovými a trolejbusovými linkami městské hromadné dopravy,“ dodal náměstek Pavel Kotas.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (2 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 12.02.2017 05:51, Reagovat

První vlaštovkou jsou autobusy plné gastarbeiterů, odjždějící a přijíždějící do techto míst. Vozící gastarbeiterské parazity, co degradují hodnotu práce pro naše lidi. Dříve se říkalo Plzeň, město piva. Dneska Plzeň, žumpa pro gastarbeitery, cikány a parazity.

Volič 15.02.2017 11:09, Reagovat

To říkáš, možná tak ty. Nikdo jinej tohle neříká. A jeden autobus (před několika lety) neznamená, že jsou tu každej den čtyři.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.