Na magistrátu si dali dostaveníčko bývalí primátoři Plzně, pozval je současný první muž ve městě Martin Zrzavecký

Na magistrátu si dali dostaveníčko bývalí primátoři Plzně, pozval je současný první muž ve městě Martin Zrzavecký | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Petr KopačPetr Kopač

místopředseda kraje

Více

Jiří PospíšilJiří Pospíšil

Poslanec Evropského parlamentu, zastupitel PK

Více

Miroslav MachMiroslav Mach

Starosta Domažlic

Více

Na magistrátu si dali dostaveníčko bývalí primátoři Plzně, pozval je současný první muž ve městě Martin Zrzavecký

Plzeň, 07.02.2017, aktualizováno 20:45 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Vůbec poprvé se v úterý na plzeňské radnici sešli někteří primátoři, stojící v čele města po sametové revoluci. Celkem jich od roku 1989 úřadovalo na magistrátu osm. V reprezentační místnosti radnice je přijal současný primátor města Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD). Cílem společenského setkání byla rozprava o současných morálních hodnotách, o dalším směrování západočeské metropole, jejím fungování, zazněly samozřejmě i vzpomínky na první založení porevolučního úřadu.

Primátor Martin Zrzavecký se vítá se svými předchůdci, Zdeňkem Mračkem a Zdeňkem Proskem | Autor: Plzen.euPrimátor Martin Zrzavecký se vítá se svými předchůdci, Zdeňkem Mračkem a Zdeňkem Proskem | Autor: Plzen.eu

„Byť jsem měl touhu, abyste přišli všichni, bohužel se to nepovedlo. Jsem velmi rád, že jste přijali mé pozvání, chtěl bych vám poděkovat, že mohu být ve vaší společnosti, protože zastávám heslo Jednou primátor – vždycky primátor,“ řekl v úvodu Martin Zrzavecký. Společného setkání se zúčastnili také první náměstek a bývalý primátor Martin Baxa (ODS), dále exprimátoři Miroslav Kalous, Zdeněk Prosek a Zdeněk Mraček. Z vážných důvodů se nemohli společné akce zúčastnit Jiří Šneberger a Pavel Rödl.

Během přijetí se hovořilo o mnoha tématech, Zdeněk Mraček například vzpomínal, jak převzal po Stanislavu Loukotovi doslova prázdný úřad. „Legislativa se dělala takzvaně za pochodu, přišlo mnoho absolutně nových věcí, například zákon o majetku obcí. Pracovali jsme na územním plánu, bylo jasné, že ten bolševický nemůže být poplatný novým poměrům,“ doplnil Zdeněk Prosek a připomněl, že švýcarský Winterthur byl tím, kdo Plzni po revoluci oficiálně nabídl pomoc a podporu.

Miroslav Kalous připomněl tehdejší rozhodnutí zastupitelů prodat areál bývalého výstaviště nebo diskusi o propojení Severního Předměstí s centrem města průtahem okolo Škodových závodů. „Je dobře, že je stále živý obchvat Roudné. Některé myšlenky, které obsahovaly již předchozí územní plány, přetrvají. Plzeň má ale výbornou geografickou polohu. Vždy to byla a bude dobrá adresa,“ shrnul Kalous.

Současný primátor Martin Zrzavecký svým předchůdcům ve funkci daroval dva díly Dějin města Plzně a uvedl, že novodobé zpracování dějin města je zásluhou současného prvního náměstka a exprimátora Martina Baxy. „Kromě toho se také zasloužil o zrekonstruování Loosových interiérů v Plzni,“ dodal Zrzavecký.

V čele města Plzně stálo od sametové revoluce už celkem osm mužů. Vůbec prvním porevolučním primátorem v době od března do prosince 1990 byl Stanislav Loukota. Jako s kultivovaným, slušným a vzdělaným člověkem se s ním lidé naposledy rozloučili v září 2008. Po něm se do čela města postavil v letech 1990 až 1994 Zdeněk Mraček. Za dobu jeho působení se na radnici začala formovat státní správa, utvářet systém, začal fungovat úřad. Jeho nástupce Zdeněk Prosek se ve funkci primátora (1994 až 1998) zasloužil o založení průmyslové zóny Borská pole, dále se zahájily významné akce na zlepšení infrastruktury ve městě.

Pod vedením dalšího primátora Jiřího Šnebergera (1998 až 2005) se rozhodlo o stavbě dálničního obchvatu, dokončila se výstavba průmyslové zóny na Borských polích a postavila se silnice U Trati, která částečně dopravně ulevila Americké ulici. Z pozice primátora musel Jiří Šneberger řešit v srpnu 2002 i ničivé povodně.

V letech 2005 až 2006 stál v čele města Miroslav Kalous. Ze svých kroků si cení údajně toho menšího, ale viditelného, tedy vydláždění náměstí Republiky. Za dobu jeho působení se otevřela zrekonstruovaná Měšťanská beseda, ve které se konal první ples města Plzně. Zasloužil se také o založení dnes již tradiční akce Plzeňské oslavy vzniku republiky, kterými si Plzeň připomíná vznik samostatného Československa od roku 2006.

Další primátorem v letech 2006 až 2010 byl Pavel Rödl a za jeho působení Plzeň získala titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. Tehdejší primátor mimo jiné v roce 2009 udělil Čestné občanství města Plzně zpěvákovi Karlu Gottovi nebo plzeňskému biskupovi Františku Radkovskému. V roce 2009 převzal z jeho rukou Cenu 1. června bývalý prezident, spisovatel, dramatik a jeden ze zakladatelů Charty 77 Václav Havel.

Sedmým porevolučním primátorem byl v letech 2010 až 2014 Martin Baxa a v pětatřiceti letech byl v době nástupu do funkce nejmladším primátorem Plzně. Pod jeho vedením vyvrcholily přípravy na projekt Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Z pozice své funkce se stal předsedou správní rady společnosti Plzeň 2015, jež přípravy pro prestižní kulturní titul zajišťovala. V září 2014 jako primátor města slavnostně otevřel spolu s dalšími hosty budovu Nového divadla, prvního divadla v České republice postaveného po roce 1989. Ze své funkce zadal nově zpracovat dějiny města Plzně a zrekonstruovat Loosovy interiéry v Plzni.

Od listopadu 2014 stojí v čele města Martin Zrzavecký. Po úspěšném kulturním projektu v roce 2015 se Plzeň snaží najít svou novou vizi. Přáním primátora je, aby se Plzeň profilovala nejen jako město průmyslu, piva a sportu, ale také jako město vědy, vývoje a inovací. Za působení zatím posledního primátora Plzně získalo město zpět do svého majetku Vodárnu Plzeň.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  • Primátor Martin Zrzavecký se vítá se svými předchůdci, Zdeňkem Mračkem a Zdeňkem Proskem | Autor: Plzen.eu
  • Primátoři se měli o čem vyprávět | Autor: Plzen.eu
  • Primátoři se měli o čem vyprávět | Autor: Plzen.eu

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (2 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Práce na černo 08.02.2017 06:50, Reagovat

Zrustě pracovní agentury!

KAB 08.02.2017 06:21, Reagovat

No jasně, podle bolševického zákona by se nedaly zpronevěřit například městské lázně (budou hyzdit město už navždy) nebo zásobování vodou (zpronevěra vody je podle mě hrdelní zločin a za to měli spíš viset než chodit na žranice). Tím se kupodivu ale nepochlubili.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.