Ministr vnitra Milan Chovanec slíbil v Plzni legislativní změny vůči agenturám dovážejícím cizince na práci v regionu, zlepšit chce i bezpečnost obyvatel

Ministr vnitra Milan Chovanec slíbil v Plzni legislativní změny vůči agenturám dovážejícím cizince na práci v regionu, zlepšit chce i bezpečnost obyvatel | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Petr NáhlíkPetr Náhlík

Náměstek primátora (pro oblast dopravy a životního prostředí)

Více

Marie ČadkováMarie Čadková

starostka obce Tisová

Více

Stanislav KvasničkaStanislav Kvasnička

středoškolský učitel, zastupitel MěZ Planá

Více

Ministr vnitra Milan Chovanec slíbil v Plzni legislativní změny vůči agenturám dovážejícím cizince na práci v regionu, zlepšit chce i bezpečnost obyvatel

Plzeň, 06.02.2017, aktualizováno 15:28 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Řádění cizinců v Plzni a zhoršení bezpečnostní situace i na dalších místech regionu v posledních dnech rozpohybovalo aktivity ministerstva vnitra. Do Plzně dorazil v pondělí sám ministr vnitra Milan Chovanec na jednání s hejtmanem Josefem Bernardem a primátorem Martinem Zrzaveckým (oba ČSSD). Společně s policejním prezidentem Tomášem Tuhým pak informovali o krocích a opatřeních, které by měly omezit kriminalitu cizinců nejen v Plzni, ale i v dalších městech a obcích regionu.

Ministr vnitra Milan Chovanec probíral bezpečnostní situaci v Plzeňském kraji s primátorem Plzně Martinem Zrzaveckým a hejtmanem Josefem Bernardem | Autor: Richard BenešMinistr vnitra Milan Chovanec probíral bezpečnostní situaci v Plzeňském kraji s primátorem Plzně Martinem Zrzaveckým a hejtmanem Josefem Bernardem | Autor: Richard Beneš

„Začínáme zvyšovat výkon Policie ČR a Městské police ve středu Plzně. Říkáme, že v Plzni a v Plzeňském kraji je 52 procent nárůst přestupků u cizinců. Za poslední víkend se jeden cizinec dobýval v Plzni do aut pomocí krumpáče, další dva se pokusili znásilnit jednu občanku ČR a další porušoval domovní svobodu a veřejný pořádek. To je pouze za jediný víkend. Není to hon na cizince, pouze chceme, aby zaměstnavatelé, kteří sem přivážejí cizince, garantovali spolu s námi, že tito lidé nebudou vychylovat bezpečnostní situaci, že to nebude mít vážný dopad na bezpečí našich občanů,“ uvedl ministr Chovanec.

Podle informací z Úřadu práce eviduje je v Plzni 15 500 cizinců ze zemí EU a 600 dalších ze třetích zemí. Cizinci se na území Plzně i regionu dopouštějí především rušení nočního klidu, porušují veřejný pořádek, ale páchají stále častěji i trestnou činnost. Velmi častým prohřeškem jsou i dopravní přestupky, jako je nedodržování povolené rychlosti a požívání alkoholu i dalších návykových látek při řízení vozidel.

Šéf resortu vnitra konstatoval, že už proběhla první schůzka ministerstva vnitra, ministerstva práce a sociálních věcí, ministerstva průmyslu a obchodu, celní správy i dalších složek. Společně připravují koncept případných legislativních změn, které by mohly pomoci k řešení tohoto problému. „My se nehneme z tohoto problému bez spolupráce se zaměstnavateli. Musí pochopit, že to není snaha státu jim omezovat jejich byznys, ale je to snaha státu nastavit udržitelné klima ve společnosti. Posílení výkonu police nastane nejen v Plzni, ale v celém kraji i dalších regionech,“ řekl Chovanec s tím že pro vyřešené problému je zásadní, aby byli policisté přítomni v ohrožených lokalitách.

Podle ministra vnitra se musí situace řešit směrem k agenturám práce, kterých je 2000, což je neúměrně mnoho. „Je třeba změnit legislativu a přenést jisté povinnosti na pracovní agentury. Není možné, aby sem tyto agentury dovezly zaměstnance a pak se o ně přestaly starat. Nestarají se o to, co dělají ve volném čase a jak se chovají. Do 14 dní se podepíše memorandum mezi státem, tedy ministerstvem vnitra a Plzeňským krajem. Garantuje výměnu informací, součinnost při posílení finančních prostředků, které by kraje přerozdělovaly směrem k jednotlivým obcím například v rámci projektu Bezpečný kraj,“ vysvětlil Chovanec.

Hejtman Josef Bernard rovněž zdůraznil vedle posílení bezpečnostních sborů především legislativní změny, které se budou nejvíce dotýkat působení pracovních agentur. „Pracovní agentury nepředstavují pouze bezpečnostní problémy, jsou tam i problémy ekonomické. Působení těchto agentur způsobuje státu vedle zhoršené bezpečnostní situace ještě i mnohamilionové ztráty na sociálním a zdravotním pojištění a v oblasti daní, protože to neplatí. Myslím si ale, že ten problém teď v našem regionu podchytáváme včas,“ uvedl hejtman.

Policejní prezident Tomáš Tuhý prohlásil, že od začátku roku začaly v Plzni fungovat zesílené hlídky policie, aktivitu zesílila i cizinecká policie v návaznosti na kontrolu pobytu cizinců. „Budeme naše kroky zvyšovat podle toho, jak se bude bezpečnostní situace vyvíjet. Pokud bude třeba, můžeme region posílit i policisty z jiných krajů. Posílení policie už nastalo o desítky policistů i příslušníků cizinecké policie, kteří se už pohybují v terénu spolu s městskou policií,“ řekl Tomáš Tuhý.

Zvýšení nákladů pro město v souvislosti se zhoršenou bezpečnostní situací zmínil i primátor Martin Zrzavecký. „Z provozu ubytoven nemáme jako město žádný daňový výnos. Město má příjem v rámci rozpočtového určení daní na jednoho občana, který je evidován a registrován k pobytu. Tito zahraniční pracovníci zpravidla nejsou evidováni ani registrováni. Ročně za jednoho občana přihlášeného k pobytu město Plzeň přichází o 27 tisíc korun,“ konstatoval primátor.

Ministr vnitra Chovanec je přesvědčen o tom, že legislativní změny vůči agenturám schválí ještě tato vláda a projde úspěšně i Sněmovnou. Zákon o pracovních agenturách se v těchto dnech připravuje. „My potřebujeme společenskou zodpovědnost těch firem, aby si objednávaly pracovní sílu pouze u agentur, které splňují nějaké standardy a jsou schopny garantovat ubytování těchto lidí v přijatelném prostředí,“ uvedl Chovanec

„Ty agentury si nemohou dělat co chtějí, jen sem vozit kohokoliv odkudkoliv, pak agenturu zrušit a ty lidi tady nechat a ať se o ně postará stát. Musí se o ně postarat agentury na klíč, včetně toho, že budou řádně přihlášeni. Agentury z toho mají zisk. Prioritou státu není to, aby tady firmy dosahovaly enormních zisků bez toho, aniž by nesly společenskou zodpovědnost. Cizinci většinu toho, co vydělají, pošlou domů, potom mnozí z nich dělají problémy. A stát z toho kromě těch problémů nic nemá. Agentury se musí postarat i o volný čas těch lidí. Ti fungují v režimu 8+8+8, tedy osm hodin práce, osm hodin spánku a osm hodin volný čas. Nechceme, aby část tohoto času věnovali páchání přestupků. To samozřejmě dělá jen malá skupina lidí, ale pak to vrhá špatné světlo na všechny,“ dodal ministr Chovanec.

Majitelé bytů i dalších nemovitostí určených k bydlení si také musí uvědomit, že nemohou ubytovávat cizince v bytech, aniž by tam tyto osoby nebyly přihlášeny. Pokud tak majitelé neučiní, dopouští se přestupku. „Je nutné, abychom našli způsob, jak přinutit pracovní agentury k tomu, aby zajistily pro své klienty důstojné bydlení odpovídající 21. století v Evropě. Nejsme žádný divoký východ. Ale musíme si uvědomit, že bez zahraničních zaměstnanců to nepůjde,“ zakončil debatu hejtman Josef Bernard.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  • Ministr vnitra Milan Chovanec probíral bezpečnostní situaci v Plzeňském kraji s primátorem Plzně Martinem Zrzaveckým a hejtmanem Josefem Bernardem | Autor: Richard Beneš
  • Na tiskové konferenci nechyběl ani policejní prezident Tomáš Tuhý (vlevo) | Autor: Richard Beneš

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (20 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 08.02.2017 15:54, Reagovat

Jediná účinná legislativní změna vůči legálnímu otroctví - pracovním agenturám by byl jejich ZÁKAZ. A zÁKAZ zaměstnávání gastarbeiterů na úkor našich lidí. Teprve, kdyby místo nebylo dlouhodobě obsaditelné naším, přijmout do zaměstnaneckého poměru prověřeného cicince za plat a pracovní dobu obvyklý našemu. Žádné 7 denní pracovní doby bez odpočinku na 16 hodin s platem 50Kč na hodinu. Za překročení přísných pravidel pro zaměstnávání cizinců likvidační pokuty. Takový lump kapitalista si nezaslouží, abychom ho trpěli na trhu práce.

San 07.02.2017 22:31, Reagovat

Zrušit pracovní agentury. Nic dobrého nepřinesly, pouze vydírají lidi a vytváří kriminální podhoubí. Dříve žádné nebyly a pracovní úřady problematiku zvládly. Firmy si jistě také dokážou dát inzerát a pak udělat výběrové řízení, pokud se zájemců na dané místo sejde více.

XX 07.02.2017 12:56, Reagovat

Pro diskutující níže: Chovanec, Tuhý, Bernard, Zrzavecký se snaží problémy řešit. Chovanec je dobrý ministr vnitra (doporučuji místo hloupých výkřiků si poslechnout OVM z neděle 5.2.), kde se zabýval problematikou, o které je článek.

KAB 07.02.2017 17:39, Reagovat

Tak dobrý ministr vnitra v demokratické zemi by asi těžko provedl obnovení činnosti STB, která má za úkol sledovat názory a projevy občanů - ačkoliv je jen rychlostudent s falešným diplomem, tak přesto musí vědět a také velmi dobře ví, že dalším krokem bude zatýkání a zavírání lidí s nepohodlnými či nepovolenými názory. Je to šmejd šmejdů, pro mě je to Himmler a Berija v jedné osobě, stejně myslí a stejně jedná.

XX 07.02.2017 20:52, Reagovat

Mám jiný názor. MCh 2 roky celoživotní vzdělávání, pak 1 rok studium v 3. ročníku - titul Bc. Škola to tak tenkrát nabízela, tímto způsobem vystudovalo plno lidí. Vítám, že si někdo všímá toho, co lidi píšou např. na fb - hoax. Opakuji - co Jana Levová, která je teď dokonce v zastupitelstvu Plzeňského kraje? http://www.expres.cz/jana-levova-okamura-spd-lzi-uprchlici-d8d-/zpravy.aspx?c=A160527_080811_dx-zpravy_pali

:) 10.02.2017 22:27, Reagovat

Primator nic nedela.Cinnost pouze predstira. U hejtmana se teprve uvidi. Zatim pouze slusne PR. Nic vic.

:) 10.02.2017 22:24, Reagovat

MCh ve skole nikdy nebyl.

KAB 08.02.2017 06:29, Reagovat

Pro mě je Chovanec bez relevantního vzdělání jako všichni, co studovali na právnické fakultě v Plzni - byla tu sice možnost některé lidi očistit (oddělit podvodníky od poctivých studentů), kdyby se pozavíralo zkorumpované vedení do kriminálu a odebraly tituly podvodníkům, ale stát a škola se k tomu postavili tak, že dávat/brát úplatky za tituly je normální a netrestá se to - tudíž tu školu už nepovažuji za legitimní součást vzdělávacího systému, nedokázala se očistit od zločinů tehdejšího vedení.

Nevím kdo je Levová a je mi to fuk - nechci aby STB sledovala a evidovala co si myslím a říkám, protože moje názory jsou moje soukromá věc. To že se budou zavírat lidi s nepovolenými názory nás vrátilo do středověku do doby čarodějnických procesů, to i za minulého režimu jsem si mohl myslet co jsem chtěl a dělal jsem to a nikdo mě za to nestíhal. ČSSD je dnes asi tam, kde byla Gottwaldova KSČ v roce 1949, snad ale zanikne dřív než rozpoutá procesy s lidmi jiného názoru.

Ubytovna 07.02.2017 09:31, Reagovat

Europa Union service as IČO 29113253, Ledecká a Kaše!!!!! Jestli v tom kýve jurecko nevím

býval kraj red pcr 07.02.2017 08:55, Reagovat

Opat financuje ubytovna Ludmily Ledecké a JUDr. Kašeho. Podhoubí zločinu v Plzni !!!!!

Vosí Hnízdo 08.02.2017 16:00, Reagovat

Málo se o tom a těchto lidech zatím mluví, ale máte naprostou pravdu.

ooooo 07.02.2017 09:18, Reagovat

Kaše hlasoval pro odvolání Maříkové, je s Jurečkem v nadaci. To určitě.

??? 07.02.2017 12:25, Reagovat

odkud víte, jak kdo hlasoval v tajné volbě?

Strobach 08.02.2017 12:38, Reagovat

Sorry jako, dal mi své slovo.

KAB 07.02.2017 08:01, Reagovat

A to ví až teď před volbami? ČSSD prostě mele z posledního, zkazili vše co šlo a teď mají plnou hubu keců, ale kroky žádné, což od vyhořelých zkostnatělých struktur ani nelze očekávat. Snad lidé nebudou hloupí a na podzim vás nahradí. ČSSD s výsledkem 4,9% by byla super.

Malá ulice 07.02.2017 07:04, Reagovat

Zrušit pracovni agentury. V Plzni financují OPAT! Hrůza!

putin 07.02.2017 08:22, Reagovat

Co lžete! Prachy dostávají z Ruska a něco od islamistů. A Opat financuje i CIA a Mosad. Jsou to škůdci národa.

2st 07.02.2017 00:03, Reagovat

On ten byvalej zelinar nikdy nebyl moc chytrej.
A zase je z nej kulatoucke prasatko

David Pravda 06.02.2017 19:41, Reagovat

Milan Chovanec, plzeňský ranger a obyčejný chlap :-)

https://www.facebook.com/plzenskapravda/?ref=ts&fref=ts

David 06.02.2017 18:34, Reagovat

Chce se mi blejt velebnosti, Plzensky kraj,socansky kraj.

Jeden rychlostudent s okopirovanou bakalarkou,druhy sotva s vyucnim listem a treti delnik,ktereho za vzorny tunel ve Skodovce dokopli na Hejtmana.

Hnus oranzovej.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.