Plzeň chce získat dotaci 1,5 milionu korun na projekt podporující integraci cizinců

Plzeň chce získat dotaci 1,5 milionu korun na projekt podporující integraci cizinců | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Stanislav PolčákStanislav Polčák

Europoslanec

Více

Josef SommerJosef Sommer

starosta obce Bolešiny

Více

Jan ŠeflJan Šefl

vedoucí provozního střediska Plzeňsko – ČEVAK a.s., zastupitel MZ Dobřany – předseda finančního výbo

Více

Plzeň chce získat dotaci 1,5 milionu korun na projekt podporující integraci cizinců

Plzeň, 31.01.2017, aktualizováno 11:50 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Plzeň požádá o státní účelově vázanou dotaci ve výši 1,5 milionu korun na svůj projekt podporující integraci cizinců. Důraz se klade na nejmladší generaci, především na děti školního věku s odlišným mateřským jazykem. Z ministerstva vnitra může magistrátní odbor sociálních služeb, získat podporu až ve výši 90 procent výdajů. Peníze by chtěl využít například na jazykové kurzy češtiny, jazykovou letní školu pro děti cizinců, tlumočení schůzek učitelů s rodiči, vzdělávání pedagogů nebo zajištění poradny. Cílovou skupinou jsou zejména cizinci ze třetích zemí mimo území Evropské unie. Žádost o dotaci už schválili radní města.

„Přesto, že město Plzeň v poslední době nezaznamenává problémy ze strany cizinců ze třetích zemí, stále vnímáme potřebu pomoci lidem, kteří přicházejí do našeho města, ve kterém se rozhodli žít, ale velmi často nedisponují ani základní znalostí českého jazyka. Cizinci, na něž cílí tento projekt, se obvykle vydají na cestu za prací a lepší budoucností, aniž by dopředu věděli, kde zakotví. S sebou přivádějí celé rodiny. Jejich začleňování je o to složitější, že pokud přijdou naprosto neinformovaní, zařadí se spíše do své komunity, což vede k jisté izolaci v rámci majoritní společnosti,“ uvedla náměstkyně primátora pro oblast školství a sociálních věcí Eva Herinková (ČSSD).

Podle vedoucí magistrátního odboru sociálních služeb Aleny Hynkové navazuje město na dobrou zkušenost s několika předchozími projekty, které Plzeň úspěšně realizovala od roku 2008. „Důraz jsme kladli právě na intenzivní jazykové kurzy, ve snaze podpořit vzájemné soužití a porozumění mezi majoritní společností a minoritou. Nyní chceme požádat ministerstvo zhruba o 1,5 milionu korun, přičemž spoluúčast města ve výši deseti procent by se kryla ze schváleného rozpočtu našeho odboru pro rok 2017,“ řekla Hynková.

Mezi hlavní aktivity magistrátního odboru sociálních služeb v rámci projektu, patří jazykové kurzy českého jazyka pro dospělé cizince, letní intenzivní škola pro děti s odlišným mateřským jazykem, vzdělávání pedagogů nebo materiální podpora výuky českého jazyka na základní škole. Významná je zde spolupráce se základními školami, které navštěvují děti s odlišným mateřským jazykem.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.