Za loňský ozbrojený útok na poslance Valentu padl podmíněný trest a pokuta

Za loňský ozbrojený útok na poslance Valentu padl podmíněný trest a pokuta | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří PospíšilJiří Pospíšil

Poslanec Evropského parlamentu, zastupitel PK

Více

Lukáš JankoLukáš Janko

Soukromý zemědělec

Více

Jiří ŠtanclJiří Štancl

Místostarosta Klatov

Více

Za loňský ozbrojený útok na poslance Valentu padl podmíněný trest a pokuta

Plzeň, 27.01.2017, aktualizováno 10:16 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

S podmíněným sedmiměsíčním trestem se zkušební dobou na 30 měsíců a pokutou 2000 korun vyvázl u Okresního soudu Plzeň město sedmačtyřicetiletý muž, který loni v září ohrožoval na soukromé oslavě v jedné plzeňské restauraci plynovou zbraní poslance KSČM Jiřího Valentu. Údajně se tak stalo kvůli jeho stranické příslušnosti. Muž čelil obžalobě za přečin násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a za přečin výtržnictví. Rozsudek padl ve zrychleném soudním řízení.

Podle obžaloby se muž dopustil vyhrožování jednotlivci usmrcením pro jeho politické přesvědčení a výtržnosti na veřejném místě z důvodu osobní nevraživosti vůči osobě poškozeného pro jeho komunistické přesvědčení a v úmyslu jej zastrašit. Soud mu vedle podmíněného trestu a pokuty uložil také zákaz po dobu podmínky pít alkohol. Podle rozsudku se má vzdát i plynové zbraně, kterou Valentu ohrožoval.

Pachatel se objevil v restauraci, kde seděl s přáteli poslanec Valenta a začal mu vyhrožovat, že ho za jeho komunistické aktivity zastřelí. Krátce na to však pistoli schoval do tašky a z podniku odešel. Druhý den se muž sám přihlásil na policii, kde odevzdal plynovou pistoli. Podle tehdejšího vyjádření policejní mluvčí Martiny Korandové uvedl, že šlo o zkratkovité jednání kvůli osobnímu sporu z minulosti. Nejednalo se prý o předem připravovanou akci, namířenou proti politickým aktivitám poslance Valenty. Ten ovšem tvrzení útočníka odmítá s tím, že mu vyhrožoval v souvislosti s politikou.

Incidentu v restauraci přihlíželo několik svědků. „Byl to velmi krátký okamžik, toho muže jsem neznal, oslovil mě Valento, vytáhl na mě pistoli a řekl mi, že mě za ty moje komunistické kecy a aktivity zastřelí. Mířil mi přesně mezi oči ze vzdálenosti jednoho metru. Neřekl jsem na to nic, nikdo z mé společnosti na to nereagoval. Pánovi asi došlo, že provedl něco špatného. Tu pistoli tedy strčil zpátky do tašky a řekl mi, že mě zastřelí někdo jiný a někde jinde. A pak odešel. Moji přátelé okamžitě zavolali policii, která přijela do 10 minut,“ popsal krátce po incidentu dramatické okamžiky poslanec Valenta.

„Jsem na různé verbální útoky jako politik zvyklý. Moji přátelé ovšem tu situaci nesou velmi těžce a mají strach. Ten pán zřejmě druhý den vystřízlivěl a uvědomil si, že vyhrožovat někomu z politických důvodů je daleko nebezpečnější, než z normálních důvodů. Možná mu to někdo poradil a to i s tím, aby se sám šel přihlásit na policii, že pak bude postih mírnější,“ řekl Jiří Valenta. Mířil mi mezi oči ze vzdálenosti jednoho metru. Svědci incidentu uváděli, že pachatel neměl problémy s chůzí a ani s koordinací pohybů.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.