Prezident Miloš Zeman se při diskusi s krajskými zastupiteli ostře obul do migrantů a prozradil, kolik má naše armáda bojeschopných tanků

Prezident Miloš Zeman se při diskusi s krajskými zastupiteli ostře obul do migrantů a prozradil, kolik má naše armáda bojeschopných tanků | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Tomáš SuttýTomáš Suttý

Podnikatel

Více

Petr ŠebestaPetr Šebesta

Přípravář výroby

Více

Josef HumlJosef Huml

živnostník – stavební práce

Více

Prezident Miloš Zeman se při diskusi s krajskými zastupiteli ostře obul do migrantů a prozradil, kolik má naše armáda bojeschopných tanků

Plzeň, 25.01.2017, aktualizováno 14:15 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Co dalšího ještě zaznělo při úterní návštěvě prezidenta Miloše Zemana na hejtmanství? Jaké otázky položili hlavě státu zastupitelé a o co se zajímali? A jak reagoval Miloš Zeman na jejich podněty a návrhy? Přinášíme vám souhrn toho nejzajímavějšího. Nechyběly ani ostré výpady proti současnému vedení ministerstva obrany nebo drsná slova na adresu migrujících cizinců. Mluvilo se také o případné návštěvě amerického prezidenta v naší republice.

Prezident si diskusi s krajskými zastupiteli viditelně užíval | Autor: Richard BenešPrezident si diskusi s krajskými zastupiteli viditelně užíval | Autor: Richard Beneš

Úplně první se do diskuse s prezidentem přihlásil senátor Jan Látka (ČSSD), který ovšem neměl klasický dotaz. Vyjádřil spokojenost nad tím, že prezident podpořil senátní návrh zákona o národních parcích. „Byl bych rád, pokud při svém vystoupení ve Sněmovně dokážete ovlivnit pár poslanců navíc, protože ve Sněmovně se tato záležitost stala silně zpolitizovanou záležitostí. Poslanci za Plzeňský kraj jsou jednotně pro naši zelenou Šumavu. Spoléháme na vás i na vaši autoritu, že se vám podaří přesvědčit další kolegy napříč politickým spektrem, aby hlasovali pro senátní návrh,“ uvedl senátor Látka. Prezident Zeman k tomu pouze dodal, že má na poslance připravenou munici, kterou teď ještě nemůže vystřílet.

Náměstek Hejtmana Ivo Grüner (ČSSD) se zase zajímal o osud intervencí ze strany ČNB. „Jmenoval jste lidi do čela ČNB, uvažuje se v nejbližší době o zrušení intervencí české koruny? Jaký na to máte názor? Pro naše regionální firmy, které jsou exportními podniky, přináší tato informace trošku problém. Chtěl bych proto znát váš názor ekonoma a prognostika o tom, jak se to bude dále vyvíjet?“

„Není tajemstvím, že jsem byl vždy proti intervencím ČNB, i když si uvědomuji, že to exportéři uvítali. Je to stejné, jako když sportovec uvítá, když mu někdo nabídne anabolické steroidy. Narostou mu svaly, zvýší se jeho výkon a krátkodobě, pokud antidopingová kontrola neprokáže opak, je úspěšný. Pokud nechci, aby čeští exportéři měli rakovinu z toho, že kurzový polštář zpomalí inovační dynamiku, zpomalí růst produktivity práce, nebo zpomalí růst konkurenceschopnosti. Nakonec se ocitnou na smrtelném loži, protože steroidy škodí zdraví,“ uvedl prezident. Podle jeho slov je potřeba vrátit se k normální tržní hodnotě, protože kurs není nic jiného než cena měny. „A stejně tak, jako neovlivňujete ceny jiných komodit, proč byste měli ovlivňovat kurs koruny? Jsem plně přesvědčen o tom, že devizové intervence budou zrušeny v polovině letošního roku,“ prohlásil Zeman.

Exhejtman Václav Šlajs (ČSSD) se zase zajímal o další možnosti zvyšování životní úrovně, což je téma, kterého se vedle prezidenta v poslední době chytili i mnozí vrcholní politici. „Proč máme u nás třetinové mzdy za stejnou práci jako v Německu? Trápí mě odtok peněz z naší republiky,“ řekl Šlajs.

„I když podporuji růst minimální mzdy, nepokládám růst minimální mzdy za základní opatření. Za to pokládám prostý fakt hlubokého nedostatku pracovních sil. Pokud se dnes zvyšuje reálná mzda minimálně o čtyři až pět procent, není to charitativním úmyslem našich podnikatelů. Je to kvůli tomu, že by si jinak neudrželi existující pracovníky, tím méně by pak měli možnost lanařit při nedostatku pracovních sil pracovníky z jiných podniků. Právě tento tlak nedostatku pracovních sil je základním faktorem růstu reálných mezd a všechna ostatní administrativní opatření, včetně té minimální mzdy, jsou ve srovnání s tímto živelným tlakem daleko a daleko méně účinné,“ uvedl Zeman.

Bývalý náměstek hejtmana Boris Kreuzberg (KDU-ČSL) se zase zajímal o to, jak reálná je návštěva Donalda Trumpa v naší republice? „Zatím je spíše reálná moje návštěva v USA, která by se měla uskutečnit ve druhé polovině letošního dubna. Nicméně v telefonickém rozhovoru mě Donald Trump slíbil, že ČR navštíví,. A jak víte, sliby se mají plnit,“ odpověděl český prezident.

S dotazem a především sáhodlouhým monologem týkajícím se fungování armády a ministerstva obrany přišel zastupitel Věstislav Křenek (KSČM). „Obracím se na vás jako na vrchního velitele ozbrojených sil. Občané neví, jak ministerstvo obrany nyní zvýšilo obranyschopnost armády pod vedením Stropnického,“ vyznělo z dotazu zastupitele.

Prezident odvětil, že každý ministr bude tvrdit, že jeho resort zděděný po předchůdcích je v naprostém rozkladu a potřebuje nové a peníze, aby to zachránil. „Každý ministr obrany bude říkat, že armáda není bojeschopná a neschopná bránit republiku. Hlavním cílem toho je vymoci si ze státního rozpočtu více peněz, což se ministru obrany více méně daří. V minulosti se vyhodily desítky miliard kvůli Kalouskům a dalším. Když byl Kalousek (Miroslav) ekonomickým náměstkem ministra obrany, koupili jsme 72 bitevníků L 159. Ty teď hnijí v hangárech a marně se prodávají za podřadnou cenu. Repasovaly se tanky T72 za desítky miliard korun. Ale upozorňuji vás, že česká armáda má v současnosti jen 35 bojeschopných tanků. A mohl bych pokračovat například s Pandury. Jejich nákup podepsal tehdejší ministr obrany Karel Kühnl jeden den před odchodem z funkce. To také něco znamená,“ uvedl Miloš Zeman.

Rozsáhlou řeč s několika podněty měl i zastupitel Miloslav Zeman (ANO), který upozornil na množství montoven v regionu. „Většinou je vlastní zahraniční firmy a ve většině případů v nich pracují cizinci. Ti jsou absolutně bez kontroly a bez systému. Je velmi složité najít řešení. Vedl jsem jednání o tom, aby se zavedl určitý registr těchto pracovníků, aby byl přehled o tom, kde bydlí, kde pracují, kde jsou ošetřováni nebo vzděláváni. Bylo mi řečeno, že jsem se zbláznil, když něco takového požaduji po ministerstvech, aby se do toho zapojila,“ řekl podnikatel a zastupitel Zeman. Podle jeho slov jsou v Německu taková centra, kde je evidován každý cizinec. „Nemusíme proto vymýšlet něco nového. Na druhou stranu jsou tady Ukrajinci, kteří jsou tu přes polské agentury a zisk odchází do Polska. V Polsku byli zdravotně pojištěni, to pojištění bylo příchodem do ČR zrušeno. Plzeňská fakultní nemocnice má až 40 milionů za loňský rok ztrátu jenom na nevybraném pojištění za tyto dělníky. To jsou peníze které nám chybí v systému a mohly by zlepšit i životní úroveň našich obyvatel,“ zdůraznil Zeman.

Prezident nejprve reagoval na první část dotazu. „Jestli má někdo naprostý bordel v evidenci svých zahraničních návštěvníků v zemi, tak je to německá vláda. V Německu se potulují desítky tisíc lidí, kteří nedostali azyl a ani nemohli být vyhoštěni, protože o nich nikdo neví. Není důvod nepřijímat zahraniční pracovníky, kteří skuteční umí a chtějí pracovat. To jsou především Ukrajinci. S nimi jsou ty nejlepší zkušenosti, zejména ve stavebnictví. A to jsou profese, které nikdo z Čechů nechce dělat. Zaměstnávejme proto lidi, kteří umí pracovat a nemají příliš velkou jazykovou bariéru. Je to rozumná politika při nedostatku pracovních sil,“ řekl Miloš Zeman.

„Jsem velkým odpůrcem zaměstnávání islámských migrantů. Ale ti za prvé směřují do Německa, nikoliv k nám. I tam jim jde jen o sociální dávky a ne o práci. Nechal jsem si udělat analýzu jejich kvalifikační struktury, takže 37 procent z nich má základní vzdělání. To není tak špatné, až na to, že ten zbytek nemá žádné vzdělání. V naší zemí s průmyslovou tradicí a kvalifikačními nároky jsou tito lidé nezaměstnatelní. A Ukrajinci zejména ve stavebnictví zaměstnatelní jsou.“ konstatoval prezident. Se svým jmenovcem prezident souhlasil v tom, že odliv dividend do zahraničí je velký problém. „Na výraz montovny jsem trošku alergický. Jsou v nich přece převodovkárny, motorárny, technologická centra. Já jsem tyto automobilové továrny podporoval. A podívejte se, jak ty automobilky táhnou českou ekonomiku nahoru a také se říkalo, že to jsou montovny. Já bych s tímto pojmem hospodařil opatrněji,“ dodal na závěr diskuse prezident Miloš Zeman.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.