Prezident v Plzni podpořil spalovnu i senátní návrh zákona o národních parcích, mluvil i o šílených zelených aktivistech

Prezident v Plzni podpořil spalovnu i senátní návrh zákona o národních parcích, mluvil i o šílených zelených aktivistech | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří PražskýJiří Pražský

Starosta města Zbiroh

Více

Jiří SoučekJiří Souček

prokurista společnosti

Více

Petr RundPetr Rund

Zastupitel města Plzně

Více

Prezident v Plzni podpořil spalovnu i senátní návrh zákona o národních parcích, mluvil i o šílených zelených aktivistech

Plzeň, 24.01.2017, aktualizováno 16:39 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Hned na úvod svého proslovu na hejtmanství označil prezident Miloš Zeman Šumavu za bolavé místo Plzeňského i Jihočeského kraje, následně se ostře pustil do „zelených aktivistů,“ pro které neváhal použít označení „šílenců a vyjádřil také podporu senátnímu návrhu zákona o národních parcích. Aby toho nebylo málo, podpořil i novou spalovnu komunálního odpadu v Chotíkově u Plzně.

Prezident Miloš Zeman diskutoval na hejtmanství se zastupiteli Plzeňského kraje | Autor: Richard BenešPrezident Miloš Zeman diskutoval na hejtmanství se zastupiteli Plzeňského kraje | Autor: Richard Beneš

„Šumavu jsem si mnohokrát prošel, dokonce i se svýma bolavýma nohama jsem vystoupil sedm kilometrů na Plešné jezero. Prohlédl jsem si Bursíkem (Martin, exministr životního prostředí) zničený les z helikoptéry. Mluvil jsem s téměř všemi starosty šumavských obcí a vy budete nyní první, které budu informovat o tom, že 21. února vystoupím před poslanci ve Sněmovně, abych podpořil senátní verzi návrhu zákona o národních parcích, která více chrání zájmy šumavských obcí,“ oznámil prezident před zastupiteli Plzeňského kraje, kteří se prostřednictvím svých poslanců i senátorů rovněž snaží prosadit zmíněný návrh zákona o národních parcích.

„Protože rád provokuji a nemohu si to odpustit, tak dnes, bez ohledu na názory přítomných, bych chtěl velmi podpořit i plzeňskou spalovnu. Protože si myslím, že proti šíleným zeleným aktivistům a úmyslně říkám, zelených, nikoli ekologických aktivistů, neboť ekologové alespoň vědí co je to biomasa, je potřeba napříč politickým spektrem vytvořit koalici rozumných lidí. A věřím, že i v tom najdu vaši podporu,“ uvedl Zeman a za tato slova sklidil bouřlivý potlesk.

„Chtěl bych vám poděkovat za váš názor na spalovnu, která je velmi prospěšná a velmi úspěšná. Je to sice projekt města, ale celý Plzeňský kraj bude velmi úspěšně využívat tohoto zařízení. Přesto, že ještě není vyhráno, pevně doufám, že zdravý rozum v této kauze zvítězí,“ reagoval na slova prezidenta bývalý radní pro oblast životního prostředí Václav Štekl (KSČM).

Senát se minulý týden rozhodl povýšit práva obcí v národních parcích. Uvolnit pravidla prodeje pozemků v zastavěných oblastech parků ale odmítl, stejně jako snahu vymezit časový rámec pro rozšíření bezzásahových zón v parcích. Změny novely nyní musí posoudit Sněmovna. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) s většinou senátních úprav nesouhlasil, podle něj mění koncepci předlohy. Senát chce nad rámec předlohy v zákoně zdůraznit, že účelem národních parků je také zajištění a podpora udržitelného rozvoje obcí na jeho území.

Zákon počítá s rozdělením parků do čtyř zón, na bezzásahovou zónu přírodní, zónu přírodě blízkou, zónu soustředěné péče o přírodu a zónu kulturní krajiny, kterou by tvořilo zastavěné území parku. Brabec senátorům řekl, že v případě Národního parku Šumava by se první zóna měla rozšířit ze současných 13 procent na dvojnásobek, další zóny by pak měly zaujímat 24 procent, 40 procent a deset procent území parku.

Ministr životního prostředí dále upozornil na, že pokud by senátorská verze prošla Sněmovnou, ze zákona by vypadl dlouhodobý cíl chránit nerušený vývoj přírody na převážné části rozlohy národních parků. Bez něho by bylo možné postavit na nejpřísněji chráněných územích golfová hřiště, akvaparky nebo jinou zástavbu.

 

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.