Nejvytíženější zasedací místnost historické plzeňské radnice ponese jméno významného exstarosty Luďka Pika

Nejvytíženější zasedací místnost historické plzeňské radnice ponese jméno významného exstarosty Luďka Pika | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jan DudaJan Duda

ekonom, aktivní sportovec

Více

Milada EmmerováMilada Emmerová

Senátorka PČR

Více

Miloš VolfMiloš Volf

zámečník, letecký mechanik

Více

Nejvytíženější zasedací místnost historické plzeňské radnice ponese jméno významného exstarosty Luďka Pika

Plzeň, 24.01.2017, aktualizováno 09:30 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Jméno významného exstarosty města Plzně ponese nejvytíženější zasedací místnost historické plzeňské radnice na náměstí Republiky 1. Radní města rozhodli, že místnost číslo 31, v níž se konají jednání radních, tiskové konference i další důležité akce, se nově bude jmenovat Sál Luďka Pika.

Nově pojmenovaný Sál Luďka Pika prošel před nedávnem rozsáhlou rekonstrukcí | Autor: Richard BenešNově pojmenovaný Sál Luďka Pika prošel před nedávnem rozsáhlou rekonstrukcí | Autor: Richard Beneš

„Luděk Pik, který stál v čele Plzně v letech 1919 až 1938, byl osobností nadregionálního významu, působil na celostátní úrovni, což dokládá i vyznamenání za zásluhy o stát, které mu loni v říjnu in memoriam udělil prezident republiky. Jsem rád, že tohoto výrazného a významného politika bude připomínat i sál radnice, v němž je umístěn i jeho portrét,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Součástí sálu je soubor cenných portrétů bývalých purkmistrů, starostů a primátorů města Plzně.

Reprezentační místnost radnice pojmenovaná po Luďku Pikovi nedávno prošla rozsáhlou obnovou. Vyměněn v ní byl za nový velký stůl ze 70. let minulého století, konkrétně z roku 1971. Nový stůl se rozšířil na 23 míst. Kvůli rozšíření počtu míst bylo rovněž nutné doplnit slaboproudé i silnoproudé technologie a sítě. Modernizace byla poslední etapou úprav prostor této reprezentativní zasedací místnosti, jež započala před třemi lety. Celkové náklady na vybavení dosáhly částky 597 tisíc korun, předpokládané náklady se původně odhadovaly na 750 tisíc korun. Samotný jednací stůl stál 273 tisíc korun.

Luděk Pik věnoval obrovské úsilí rozvoji města Plzně. Za jeho starostování prošly úpravou ulice, zregulovaly se řeky, stavěly se mosty, školy, město prošlo elektrifikací. Dále se zmodernizovala doprava a postavila se řada veřejně prospěšných staveb, které městu slouží dodnes. Z funkce starosty Plzně musel Luděk Pik odejít po okupaci Československa německými vojsky, během války byl opakovaně zatčen gestapem. V poválečném období se pod nátlakem komunistů musel vzdát politické činnosti. Zemřel 19. dubna 1948. Manželé Pikovi neměli žádné děti a většinu svého majetku věnovali městu Plzni. Pik má na ústředním hřbitově v Plzni čestný hrob mezi 40 osobnostmi, jako jsou loutkář Josef Skupa, malíř Jiří Trnka, spisoval Karel Klostermann a generál Heliodor Píka.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (1 příspěvek)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Jiří Valenta 24.01.2017 11:08, Reagovat

Domnívám se, že tento pohled na osobu Luďka Pika není zcela objektivní a již vůbec ne úplný.. (viz článek) Trend doby, stále něco po někom pojmenovávat, považuji za jakési pokusy se nějakým způsobem také individuálně zadrápnout do historie.

http://www.regionpodlupou.cz/1749-ludek-pik-a-plzen.xhtml

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.