Ilona Mauritzová: Važme si všeobecných zdravotních sester a jejich vzdělání

Ilona Mauritzová: Važme si všeobecných zdravotních sester a jejich vzdělání | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jan VolnýJan Volný

poslanec parlamentu ČR

Více

Václav PelnářVáclav Pelnář

Ředitel společnosti

Více

Miroslav PelánMiroslav Pelán

učitel

Více

Ilona Mauritzová: Važme si všeobecných zdravotních sester a jejich vzdělání

Plzeň, 20.01.2017, aktualizováno 10:46 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Nedostatek všeobecných sester. Konstatujeme to dnes, stejně jako před 10, 15 i 20 lety. Demografické údaje již dávno varovaly před stárnutím obyvatelstvaa nárůstem civilizačních onemocnění. Důsledky z toho vyplývající pro zdravotnictví a sociální péči byly a jsou odborníkům naprosto jasné, veřejnost si je dokáže domyslet a také je v praxi přímo zažívá.

Ministři zdravotnictví  48 států evropskéhoprostoru Světové zdravotnické organizace (WHO)  podepsali v roce 200Mnichovskou deklaraci, která, mimo jinéstanovila jednotné požadavky na vzdělávání zdravotních sester v 21. století, které vyplynuly z předpokládaných výzev ve zdravotním stavu populace. V ČR jsme připravili a v roce 2004, při vstupu do EU, přijali zákon č. 96/2004, který je plně v souladu se zmíněnou deklarací.   

Zájem mladých lidí o bakalářské vzdělání všeobecné sestry byl a je trvale vysoký. Na jednoho přijatého uchazeče jsou tři až čtyři další, které fakulty musí odmítnout. Pokud by v minulosti přijaly vyšší počet uchazečů, byť jde společensky vysoce žádanou nedostatkovou profesi, nedostaly by na něfinance. Společenská zakázka na vzdělávání všeobecných sester se tak dostala na dlouhou dobu do kolize se společenskou potřebou. 

 První reakce se dostaví zpravidla v době, kdy je nejhůře. Pozdní, často bohužel nedomyšlená A chybí-li dnes 3000 všeobecných sester, nejhůře už jeSituaci měl vyřešit například dovoz zdravotních sester z východu Evropy.  Zahraniční sestry se nejprve budou muset naučit česky a psát v latince. Nadto přijdou z prostředí, kde jsou naprosto odlišná měřítka na vzdělání. Pracovní návyky se s našimi rovněž jen těžko dají srovnat. V praxi budou muset být pod intenzivním odborným dohledem již beztak přetíženého personálu nemocnic, který bude nucen věnovat daleko větší pozornost kvalitě práce nových kolegyňFinanční prostředky bychom raději měli dát zdravotnickým fakultám, které by mohly přijmout více našich mladých lidí, majících zájem vzdělávat se v bakalářském studijním  programu všeobecná sestra.

Často se hovoří o odchodech mladých lidí po ukončení studia do zahraničí. A jaká je skutečnost  u všeobecných sester? Poslední průzkumy ukázaly, že téměř tři čtvrtiny z nich po ukončení bakalářského vzdělání nastoupily do praxe v ČR, 3,76 procent odchází do zahraničí a 2,08 procent mimo obor. Nadto saldo odchodů do zahraničí a příchodů zpět do ČR se  začalo v posledních dvou letech vyrovnávat.

Jak tedy řešit stávající kritickou situacis výhledem do budoucna? Předně přestat ignorovat zájem mladých lidí o studium zdravotnických oborů a cíleně zvýšit počty přijímaných uchazečů zdravotnickým fakultám místo importu sester z východu. Dále vytvořit podmínky pro výkon povolání sester ve zdravotnických a sociálních zařízeních odpovídající významu a lidské dimenzi profese. Průběžně zvyšovat platy, přijmout zajímavé sociální programy i zaměstnanecké benefity a snížit přesčasy, aby měly sestry vůbec možnost tyto výhody čerpat. Což se s příchodem nového ministra zdravotnictví začalo dít. 

V téměř 60 nemocnicích v Evropě byl provedený výzkum, jehož závěry jasně prokázaly, že čím je vyšší vzdělání personálu, tím menší je úmrtnost pacientů. Važme si našich vzdělaných sester. Je to v zájmu pacientů, tedy dříve či později v zájmu nás všech. Vývoj v kvalitě vzdělávání prostě nemůže mít zpětný chod. A to pod žádnou záminkou.

Autorka je děkankou Fakulty zdravotnických studií ZČU

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (5 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 21.01.2017 07:45, Reagovat

Važme si práce každého neboť každá práce je potřebná a prospěšná. I třeba ta méně kvalifikovaná. Tudíž také každou práci je třeba důstojně ohodnotit, aby se z každé práce dalo důstojně vyžít. A nepřidávat jen privilegovaným křiklounům, co si už tak docala slušné platy dokáží vyřvat větší, na úkor ostatním profesím. Asi tak!!

XX 21.01.2017 11:10, Reagovat

S první částí příspěvku souhlasím. Ale,protože je teď velmi nízká nezaměstnanost, je v zájmu společnosti udržet lidi v oborech, které jsou nanejvýš potřebné (např. zdravotní sestry v nemocnicích). Co se stane, když sestra bude přetížená a nebude mít odpovídající ohodnocení? Odejde třeba někam dělat sekretářku, bude mít víc a s menším pracovním nasazením.

Vosí Hnízdo 22.01.2017 04:09, Reagovat

To se dá také říci o všech oborech. Až dojde trpělivost s nízkou mzdou třeba uklízečkám, shnijeme ve špíně. Zlodějský kapitalismus se znaží lidi ždímat jak to jde. Je třeba celoplošně zvyšovat minimální mzdu. Na současné poměry bych si to dovedl představit tak na 1000€. Pokud to zaměstnavatel není schopen dát, nechť si dře sám.

KAB 20.01.2017 11:30, Reagovat

To je samozřejmě pravda - jenže zásadní problém je, že dnes politici vidí pouze na max. 4 roky dopředu, z toho půl roku se seznamují s tím, kam se dostali a poslední rok už se zase vede kampaň, zpravidla zcela iracionální, kdy se nějaké dlouhodobé vize nedají vymýšlet, natož prosazovat. Takže na nějakou smysluplnou činnost má každá vláda 2,5 roku a to nemá z jejího pohledu smysl řešit nějaké dlouhodobé koncepce, to se jen hasí požáry a snaží se nakrást a různě odklonit co nejvíc jde.

Jsem rád, že v článku není celý problém zúžen na platy, jak to dělají politici a odbory, ale to je jen jeden dílek. Kromě benefitů a snížení přesčasů je třeba konečně dořešit nižší zdravotnický personál, aby vzdělané sestry dělaly kvalifikovanou práci a nepřevlékaly postele a neroznášely čaj a podobně. Rovněž je na sestry extrémní tlak pokud jde o zodpovědnost - podobně jako řidiči MHD nebo lékaři, i ony jsou celou (často 12tihodinovou a velmi náročnou) směnu jednou nohou v kriminálu, kam je může dostat chyba při každém jednotlivém úkonu, kterých za směnu ale udělají mnoho desítek.

Radim 26.01.2017 08:06, Reagovat

Tak lékaři jsou za to aspoň zaplaceni, ale ti řidiči moc neberou a přitom za den převezou několik tisíc lidí.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.