Radní Plzně zahájili pravidelná jednání se svými kolegy radními z Plzeňského kraje

Radní Plzně zahájili pravidelná jednání se svými kolegy radními z Plzeňského kraje | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený2,06%
Spokojený49,48%
Zklamaný23,71%
Zdrcený13,40%
Šokovaný11,34%

Celkový počet hlasů: 97

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jan KučeraJan Kučera

Více

Martin KožnarMartin Kožnar

Architekt

Více

Richard BayerRichard Bayer

reprezentant v rychlostní kanoistice

Více

Radní Plzně zahájili pravidelná jednání se svými kolegy radními z Plzeňského kraje

plzeň, 18.01.2017, aktualizováno 12:07 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Radní města Plzně se sešli na prvním společném jednání se svými kolegy radními Plzeňského kraje. Mluvilo se samozřejmě o oblasti dopravy a prioritní stavbě 2. etapy západního okruhu Plzně, ale také o posilování sociálních služeb, spolupráci při podpoře dalších sportovních akademií, o koordinaci v oblasti marketingu, o konceptu Smart City Plzeň a Smart region i o dalších tématech. Pracovní jednání radních kraje i města se bude konat pravidelně.

„Plzeň si plně uvědomuje, že je krajským městem a přijímá svoji odpovědnost. Jsme připraveni jednat o krajských tématech,“ řekl na úvod setkání primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Město chce s krajem do budoucna více spolupracovat a společně projednávat důležité záměry i akce z různých resortů, dohodnout společné postupy a řešit aktuální podněty. Podle hejtmana Plzeňského kraje Josefa Bernarda (ČSSD) se nově za tímto účelem začnou také jednou měsíčně potkávat primátor a hejtman.

V případě západního okruhu uvedla plzeňská radní pro oblast nakládání s majetkem Helena Matoušová, že pro ni aktuálně zbývá zajistit výkup 14 procent pozemků. Po dokončení městského okruhu získá Plzeň další nové propojení sever – jih. Náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Čížek (STAN) upozornil, že zásadní jsou také přestupní uzle vybudované v krajské metropoli. Ty slouží pro přestup mezi městskou hromadnou dopravou, regionální veřejnou linkovou dopravou a železniční dopravou. Jejich vznik omezí průjezd krajské dopravy přes město. Plzeň aktuálně připravuje například přestupní uzel Šumavská. Pro oblast dopravy bude do budoucna důležité, aby si město s krajem stanovily spolupráci až do roku 2020. Jednat by se mělo o sjednocení slev ve veřejné dopravě, město nabídlo kraji součinnost při tvorbě krajské koncepce dopravy a další.

Na jednání také zaznělo, že město i kraj trápí nedostatek zdravotnického personálu i pracovníků v sociálních službách. Podle Evy Herinkové (ČSSD), náměstkyně primátora pro oblast školství a sociálních věcí, se například jen Městskému ústavu sociálních služeb města Plzně nyní nedostává 33 sociálních pracovnic. Snahou bude posilovat sociální služby v menších střediscích regionu, město informovalo kraj o plánech s budováním sociálního bydlení.

V oblasti kultury se radní bavili o možnosti zlepšit kooperace při marketingových akcích, o zapojení kraje do Slavností svobody v roce 2017, dále o zapojení muzeí a galerií do akce oslavující v roce 2018 výročí 100 let od vzniku ČSR a podobně. Tématem byl také takzvaný Gerlachovský dům, který vlastní město. Západočeské muzeum, které jej má ve výpůjčce, by rádo požádalo o podporu z IROP na jeho rekonstrukci, výpůjčka ale podání žádosti neumožňuje. Kraj by měl dům buď odkoupit, nebo vyměnit s městem za jinou nemovitost.

Společným tématem se stala i oblast vzdělávání. Plzeň pomůže některým středním školám vybavit odborné technické učebny, stejně jako kraj podporuje intenzivně technické vzdělávání. Snahou bude také zkoordinovat činnost Techmania Science Center, Centra robotiky a DEPO2015. A nechyběl ani sport, kdy se mluvilo o stavu sportovní infrastruktury a koncepci sportu. Co se týká životního prostředí, bude se Plzeňský kraj zaobírat analýzami stavu kvality vody ve vodních nádržích České údolí a Hracholusky, výstupy může využít i západočeská metropole. Ta nyní intenzivně vykupuje pozemky pro havarijní zdroj surové vody, stala by se jím řeka Radbuza právě pod přehradou České údolí v Liticích.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.