Radní Plzně zahájili pravidelná jednání se svými kolegy radními z Plzeňského kraje

Radní Plzně zahájili pravidelná jednání se svými kolegy radními z Plzeňského kraje | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Ivo KadlecIvo Kadlec

praktický zubní lékař

Více

Michal ŠnebergrMichal Šnebergr

Místopředseda Regionálního sdružení ODS Plzeňského kraje, starosta Železné Rudy

Více

Pavel TrampotaPavel Trampota

zastupitel MO1

Více

Radní Plzně zahájili pravidelná jednání se svými kolegy radními z Plzeňského kraje

plzeň, 18.01.2017, aktualizováno 12:07 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Radní města Plzně se sešli na prvním společném jednání se svými kolegy radními Plzeňského kraje. Mluvilo se samozřejmě o oblasti dopravy a prioritní stavbě 2. etapy západního okruhu Plzně, ale také o posilování sociálních služeb, spolupráci při podpoře dalších sportovních akademií, o koordinaci v oblasti marketingu, o konceptu Smart City Plzeň a Smart region i o dalších tématech. Pracovní jednání radních kraje i města se bude konat pravidelně.

„Plzeň si plně uvědomuje, že je krajským městem a přijímá svoji odpovědnost. Jsme připraveni jednat o krajských tématech,“ řekl na úvod setkání primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Město chce s krajem do budoucna více spolupracovat a společně projednávat důležité záměry i akce z různých resortů, dohodnout společné postupy a řešit aktuální podněty. Podle hejtmana Plzeňského kraje Josefa Bernarda (ČSSD) se nově za tímto účelem začnou také jednou měsíčně potkávat primátor a hejtman.

V případě západního okruhu uvedla plzeňská radní pro oblast nakládání s majetkem Helena Matoušová, že pro ni aktuálně zbývá zajistit výkup 14 procent pozemků. Po dokončení městského okruhu získá Plzeň další nové propojení sever – jih. Náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Čížek (STAN) upozornil, že zásadní jsou také přestupní uzle vybudované v krajské metropoli. Ty slouží pro přestup mezi městskou hromadnou dopravou, regionální veřejnou linkovou dopravou a železniční dopravou. Jejich vznik omezí průjezd krajské dopravy přes město. Plzeň aktuálně připravuje například přestupní uzel Šumavská. Pro oblast dopravy bude do budoucna důležité, aby si město s krajem stanovily spolupráci až do roku 2020. Jednat by se mělo o sjednocení slev ve veřejné dopravě, město nabídlo kraji součinnost při tvorbě krajské koncepce dopravy a další.

Na jednání také zaznělo, že město i kraj trápí nedostatek zdravotnického personálu i pracovníků v sociálních službách. Podle Evy Herinkové (ČSSD), náměstkyně primátora pro oblast školství a sociálních věcí, se například jen Městskému ústavu sociálních služeb města Plzně nyní nedostává 33 sociálních pracovnic. Snahou bude posilovat sociální služby v menších střediscích regionu, město informovalo kraj o plánech s budováním sociálního bydlení.

V oblasti kultury se radní bavili o možnosti zlepšit kooperace při marketingových akcích, o zapojení kraje do Slavností svobody v roce 2017, dále o zapojení muzeí a galerií do akce oslavující v roce 2018 výročí 100 let od vzniku ČSR a podobně. Tématem byl také takzvaný Gerlachovský dům, který vlastní město. Západočeské muzeum, které jej má ve výpůjčce, by rádo požádalo o podporu z IROP na jeho rekonstrukci, výpůjčka ale podání žádosti neumožňuje. Kraj by měl dům buď odkoupit, nebo vyměnit s městem za jinou nemovitost.

Společným tématem se stala i oblast vzdělávání. Plzeň pomůže některým středním školám vybavit odborné technické učebny, stejně jako kraj podporuje intenzivně technické vzdělávání. Snahou bude také zkoordinovat činnost Techmania Science Center, Centra robotiky a DEPO2015. A nechyběl ani sport, kdy se mluvilo o stavu sportovní infrastruktury a koncepci sportu. Co se týká životního prostředí, bude se Plzeňský kraj zaobírat analýzami stavu kvality vody ve vodních nádržích České údolí a Hracholusky, výstupy může využít i západočeská metropole. Ta nyní intenzivně vykupuje pozemky pro havarijní zdroj surové vody, stala by se jím řeka Radbuza právě pod přehradou České údolí v Liticích.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.