Zastupitelé Plzně budou v březnu projednávat velmi důležitou dlouhodobou strategii městské firmy Plzeňská teplárenská

Zastupitelé Plzně budou v březnu projednávat velmi důležitou dlouhodobou strategii městské firmy Plzeňská teplárenská | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Josef ŠvarcberkJosef Švarcberk

Zastupitel PK, člen rady MZ Planá

Více

Vladimíra HirschováVladimíra Hirschová

Učitelka

Více

Jan BuriánekJan Buriánek

Místostarosta města Horažďovice, zastupitel PK

Více

Zastupitelé Plzně budou v březnu projednávat velmi důležitou dlouhodobou strategii městské firmy Plzeňská teplárenská

Plzeň, 11.01.2017, aktualizováno 16:08 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Městská společnost Plzeňská teplárenská musí do roku 2032 investovat stovky milionů až dvě miliardy korun do generální opravy současného uhelného zdroje nebo nového bloku. Důvodem je zastaralá technologie a výrazně zpřísněné emisní limity, které budou platit v EU od roku 2023. Pro letošní rok firma, která loni dokončila stavbu nové spalovny, nechystá žádné zásadní investice. Půjde jen o standardní přípojky a některá vylepšení. Na březnovém jednání městského zastupitelstva předloží teplárenská společnost strategii dalšího fungování na deset až 15 let. Trvale ziskový městský podnik investoval do svého zařízení za 15 let sedm miliard korun.

„Máme možnost buď masivní rekonstrukce zastaralého uhelného zdroje ze 70. let minulého století, tedy jeho takzvaný retrofit, nebo stavbu nového energetického bloku. V prvním případě jde o stovky milionů korun, ve druhém o 1,8 miliardy korun, ale musí být jasné, co bude spalovat. Pokud chcete vybudovat úplně nový zdroj, musíte mít zajištěné dodávky uhlí na minimálně 25 let, což vám dnes žádný dodavatel nezaručí,“ uvedl generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela. Dlouhodobá strategie teplárny bude hotová v únoru, kdy ji nejprve schválí představenstvo společnosti v níž jsou i zástupci města. Následně budou strategii schvalovat zastupitelé.

„O té další cestě se musí rozhodnout co nejdříve. V tomto státě neuděláme retrofit nebo nový kotel za týden. Vyžaduje to přípravu, výběrová řízení a povolovací procesy. Kromě příprav a projektů se musí zajistit i peníze,“ řekl Drápela. Ve své dlouhodobé strategii musí teplárenská společnost počítat i s tím, že v EU může být za pět let všechno jinak. Před šesti lety měla například teplárna obavy o to, zda sežene dost uhlí. „Uhlí je nyní na trhu přebytek, protože je drahé a cena elektřiny se pět let snižuje. To se však může velmi rychle změnit,“ zdůraznil ředitel Plzeňské teplárenské.

Strategie vychází z toho, aby Plzeň měla stabilní zdroj, který by ve městě zajistil vytápění. Teplárna chce do budoucna při co nejmenších investicích udržet tepelnou pohodu a hlavně aktuální ceny. V současné době jsou ceny za teplo v Plzni jedny z nejnižších v ČR. „Při současných nízkých cenách plynu si teplárna nemůže dovolit zdražit za teplo. Hrozí nebezpečí, že se obyvatelé domů i fabriky se začnou hromadně odpojovat a budou si budovat vlastní zdroje, jak už se tomu děje například v Brně nebo v Liberci,“ uvedl Drápela. Nevyloučil, že na tyto zdroje navíc firmy a instituce dostanou dotaci. „Cenovou politiku musíme stále držet, abychom zůstali nejlevnější teplárnou v republice a nezdražovali,“ dodal ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.