Plzeňská teplárenská vyčíslila sumu za zpoždění stavby spalovny na 100 milionů, náhradu bude požadovat soudně

Plzeňská teplárenská vyčíslila sumu za zpoždění stavby spalovny na 100 milionů, náhradu bude požadovat soudně | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Karel ZajíčekKarel Zajíček

zastupitel MěZ Rokycany

Více

Ivan RollingerIvan Rollinger

Více

František ŘezáčFrantišek Řezáč

Překladatel

Více

Plzeňská teplárenská vyčíslila sumu za zpoždění stavby spalovny na 100 milionů, náhradu bude požadovat soudně

Plzeň, 10.01.2017, aktualizováno 16:37 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Společnost Plzeňská teplárenská se chystá na soudní spory, kterými se bude domáhat náhrady škody, jež vznikla přerušením a zpožděním stavby nové spalovny ZEVO Plzeň v Chotíkově. Ztrátu vedení městské společnosti vyčíslilo na 100 milionů korun. Nyní se zjišťují viníci, kteří za to ponesou odpovědnost. Část ztráty by měl uhradit dodavatel stavby spalovny, kterou je společnost ČKD Praha DIZ, jež se ovšem nachází v insolvenčním řízení. Další desítky milionů korun bude teplárenská společnost požadovat uhradit od státu, který umožnil nedostatečnou legislativou přerušení stavby na základě různých žalob ze strany ekologických aktivistů.

„Nechali jsme si udělat od renomované společnosti analýzu toho, o kolik jsme přišli peněz, za každý měsíc, kdy spalovna nedělala to, co dělat měla. Bylo by nespravedlivé říci, že zpoždění spalovny o devět měsíců bylo jen v důsledku toho, že jsme neměli stavební povolení. Svoji vinu sehrálo i to, že náš generální dodavatel ČKD Praha DIZ nedodržel stanovený harmonogram prací. V případě, že bychom neměli žádné problémy a stavební povolení běželo jak mělo, tak by spalovna stejně nebyla v provozu 31. prosince 2015, protože dodavatel by to prostě nestihl,“ vysvětlil generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.

Experti nyní musí zjistit, kolik měsíců stála stavba kvůli pomalé práci dodavatele a jak dlouho se stálo v důsledku přerušení prací na základě žalob ekologických aktivistů. „Rozhodně bychom nechtěli, aby ztrátu za celých devět měsíců hradil stát. Dodavatel nám způsobil potíže, ale my se s tím chceme vypořádat v rámci insolvenčního řízení. I když si neděláme velké iluze o tom, že něco dostaneme. A to, co nám způsobily ty obstrukce, tak to potom budeme vyžadovat od státu. Jak už jsem řekl, je to devět měsíců zpoždění stavby, což nás přišlo na 100 milionů korun. K tomu, abychom požadovali náhradu způsobené škody nás vyzval i primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD),“ řekl Drápela s tím, že vyřízení celé věci je ovšem během na dlouhé trati.

Placení pokut se v souvislosti se stavbou spalovny ovšem nevyhne ani společnost Plzeňská teplárenská, byť jde o drobné ve srovnání s celkovou cenou za více než dvoumiliardovou spalovnu. Od stavebního úřadu v Nýřanech dostala teplárenská společnost už druhou pokutu za nezákonnou výstavbu části spalovny v Chotíkově bez pravomocného stavebního povolení. Loni v květnu dostala Plzeňská teplárenská pokutu 50 tisíc korun a koncem loňského roku druhou pokutu ve výši 180 tisíc korun. „Obě pokuty jsme uznali a obě zaplatíme. Občany to samozřejmě nebude stát ani korunu, jde o peníze teplárny. Načerno jsme nic nestavěli, jde o drobné věci. Během stavby trochu upravila rampa, pod níž vznikly skladovací prostory. Druhou změnou je trochu větší parkoviště, které vzniklo díky ušetřenému prostoru. Myslím si, že stavební úřad by v jiném případě takové drobné prohřešky ani neřešil, ale naše stavba spalovny je pod drobnohledem a proto jsou i tyto pokuty, aby nikdo nic nemohl napadnout,“ konstatoval Tomáš Drápela.

Vinou krajských úřadů v Plzni, v Praze a v Českých Budějovicích prohrála teplárenská společnost v souvislosti se stavbou spalovny už šest soudních sporů. Krajský soud v Plzni totiž už třikrát zrušil pravomocné územní rozhodnutí, naposledy v prosinci 2016, a také třikrát pravomocné stavební povolení, naposledy v srpnu 2016. Právník Plzeňské teplárenské Karel Paleček předpokládá, že tyto spory dopadnou ve prospěch teplárny. Žalován nebyl investor, ale orgán veřejné správy, teplárna je jen účastníkem řízení.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.