V Plzni funguje 400 ubytoven, město záhájilo jejich velké kontroly, primátor hledá pomoc i u ministra zahraničí

V Plzni funguje 400 ubytoven, město záhájilo jejich velké kontroly, primátor hledá pomoc i u ministra zahraničí | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jaromír KalivodaJaromír Kalivoda

Zastupitel, předseda Finančního výboru Klatov

Více

Lukáš TýnovskýLukáš Týnovský

Předseda plzeňského krajského sdružení Strany svobodných občanů

Více

Jan LangJan Lang

Grafik

Více

V Plzni funguje 400 ubytoven, město záhájilo jejich velké kontroly, primátor hledá pomoc i u ministra zahraničí

Plzeň, 05.01.2017, aktualizováno 14:26 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

S poměrně šokujícím údajem přišel na posledním jednání plzeňského městského zastupitelstva primátor Martin Zrzavecký (ČSSD), který uvedl, že na území města nyní funguje přes 400 ubytoven. Ty využívají cizinci i občané naší republiky, pracující ve firmách v Plzni a okolí. Reagoval tak na dotaz opoziční zastupitelky Ireny Jehličkové (TOP 09), která opakovaně upozorňuje na aktuální situaci, kdy se ve městě pohybují stovky cizinců, kteří přišli o práci sjednanou agenturami a velmi často pak končí na ulici. Primátor uvedl, že o situaci už informoval ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) a chystá jednání s velvyslanci zemí, jejichž občané jezdí nejčastěji do Plzně za prací. Město už také začalo spolu s policií, strážníky, hasiči a úřadem práce postupně kontrolovat všechny ubytovny. Jen v centrálním obvodu jich je 70.

„Budeme kontrolovat zhruba každý měsíc jednu ubytovnu. Přibližně 12 ubytoven má označení problémové a ty budeme kontrolovat v co možná nejkratší době. Nevýhodou prvních kontrol bylo, že o nich vědělo moc lidí a že byly dopoledne. Kontroloři tak našli pouze poddimenzované hasicí přístroje. Při příštích kontrolách nebudou lidé vědět, kam půjdou, ani kdy. Každá taková kontrola trvá kolem tří hodin,“ řekl primátor Martin Zrzavecký. Vedle městské policie se do kontrol zapojuje také cizinecká policie, městské odbory sociální a ekonomický i inspektorát bezpečnosti práce. Kontroluje se úplně všechno. Do budoucna by se měla do kontrol zapojit i hygiena.

Nejpočetněji jsou v Plzni zastoupeni Slováci, ale podle slov primátora velmi často přichází o práci i agenturní pracovní síly z Polska, Rumunska, Maďarska a Ukrajiny. „Ještě jsem nejednal se slovenským velvyslancem, ale chystáme se na to. I s dalšími velvyslanci budu mluvit. Problém je v tom, aby nelegální byznys s pracovní silou nevznikal už v těch zemích, odkud ti lidé pocházejí. Tam je třeba hledat řešení,“ dodal primátor.

Město už také delší dobu kontroluje místa, kde se shromažďují bezdomovci. Loni jich meziročně přibylo o 70 na více než 500. Přibývají cizinci, Plzeňáků je mezi nimi minimum. V posledních měsících si na ně stěžuje nejvíce sídliště Severní Předměstí. Přebývají hodně v lesích za Seneckým rybníkem, kde podle primátora nezákonně budují stanová městečka. Kolem 70 jich je v Borském parku, největší parkové ploše ve městě.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.