Plzeňský kraj letos poprvé vypíše dotační program na podporu domácích hospiců, připraveno má 1,5 milionu korun

Plzeňský kraj letos poprvé vypíše dotační program na podporu domácích hospiců, připraveno má 1,5 milionu korun | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Libor HoraLibor Hora

dělník, truhlář

Více

Michal DvořákMichal Dvořák

Člen rady města Plzně (pro oblast podpory podnikání a sportu)

Více

Iveta KrynesováIveta Krynesová

učitelka, sociální pracovnice

Více

Plzeňský kraj letos poprvé vypíše dotační program na podporu domácích hospiců, připraveno má 1,5 milionu korun

Plzeň, 02.01.2017, aktualizováno 14:21 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Vůbec poprvé letos vypíše Plzeňský kraj dotační program na podporu mobilních hospiců. Vloží do něj 1,5 milionu korun, přičemž jednomu příjemci může být poskytnuta dotace maximálně do výše 600 tisíc korun. Rozhodli o tom radní kraje. V současné době v regionu fungují dva mobilní a jeden kamenný hospic v Plzni, na který kraj pravidelně přispívá. Loni přispěl kraj mobilním hospicům na provoz poprvé, nově vyhlašovaný program by měl přispět i k tomu, aby bylo přidělování peněz bylo transparentnější a otevřené pro všechny poskytovatele mobilní hospicové péče.

„Panuje obecná shoda v tom, že pokud by bylo potřeba tyto peníze na mobilní hospice navýšit, že to navýšíme,“ uvedla krajská radní pro oblast zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD). Kromě příspěvků na mobilní hospicovou péči kraj přispívá i jedinému kamennému hospicu v kraji, svatého Lazara v Plzni. Od kraje dostává pravidelný roční příspěvek milion korun, který se loni mimořádně zdvojnásobil.

Cílem dotačního programu je zvýšit dostupnost domácí hospicové péče a umožnit tak nevyléčitelně nemocným lidem v pokročilé nebo konečné fázi nemoci dožít zbytek života ve vlastním prostředí v kruhu rodiny a přátel. Nemocným poskytují týmy mobilních hospiců paliativní péči, která má mírnit bolest a další tělesná a duševní strádání a také pomáhá zachovat pacientovu důstojnost. Klientům i jejich rodinám poskytují odborníci psychosociální a duchovní podporu. Paliativní péče není hrazena ze zdravotního pojištění.

Náklady vynaložené v souvislosti s domácí hospicovou péčí jsou pouze z části pokryty z plateb klientů, proto je nutné provoz zajistit z darů a dotací. Domácí hospicová péče poskytuje služby v zájmu veřejnosti: Pokud by tyto služby finančně nepodpořily veřejné subjekty, nebyly by poskytovány vůbec, nebo by se poskytovaly v nižší kvalitě či rozsahu.

Mobilní hospice fungují v Plzeňském kraji dva. Jeden je na Tachovsku a druhý hospic Náruč je v Plzni. „Nový dotační titul je otevřen všem poskytovatelům mobilní hospicové péče a budeme velmi rádi, když se najdou i v jiných částech regionu ochotní poskytovatelé této náročné služby a určitě to budeme podporovat,“ dodala Stárková.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.