Ministerstvo životního prostředí navýšilo o 23 milionů kotlíkovou dotaci pro Plzeňský kraj

Ministerstvo životního prostředí navýšilo o 23 milionů kotlíkovou dotaci pro Plzeňský kraj | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Martin PotůčekMartin Potůček

Programátor

Více

František UlčFrantišek Ulč

Manažer

Více

Martina NěmečkováMartina Němečková

Starostka Plané

Více

Ministerstvo životního prostředí navýšilo o 23 milionů kotlíkovou dotaci pro Plzeňský kraj

Plzeň, 30.12.2016, aktualizováno 11:38 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

O 10 procent navýšilo ministerstvo životního prostředí částku na dotační program oficiálně nazvaný „Zlepšování kvality ovzduší v PK – pořízení ekologického vytápění v domácnostech.“ K původním 231 milionům korun, které Plzeňský kraj obdržel na projekt oblíbené kotlíkové dotace, jež letos ve dvou výzvách rozdělil, přibylo dalších 23,1 milionu korun. Ty by se měly využít výhradně na podporu obnovitelných zdrojů energie, tedy na kotle na biomasu a na tepelná čerpadla.

„Rada Plzeňského kraje na svém jednání ve čtvrtek schválila použití této navýšené alokace na žádostí podaných do zásobníku žádostí v rámci výzvy, která proběhla od 19. 9. 2016. Žadatelé budou informování prostřednictvím aplikace eDotace,“ uvedla radní pro životní prostředí Radka Trylčová (ODS).

Původní částka ve výši 231 milionů se rozdělila mezi žadatele v rámci dvou výzev. V té první se podařilo uspokojit 1283 žadatelů, ve druhé výzvě zaevidoval kraj 636 žádostí a v současné době probíhá jejich kontrola. Hlavním cílem rozsáhlé výměny kotlů by mělo být zlepšení kvality ovzduší zejména ve venkovských oblastech, kde je dle průzkumů nejvyšší počet domácností, které topí starými kotli na pevná paliva. Dalším důležitým faktorem je úspora pro ty, kteří si nový kotel pořídí. Do konce roku 2018 by mělo být v kraji vyměněno nejméně 1540 kotlů na pevná paliva a nahradí je ekoalternativní systémy vytápění.

Kotlíková dotace z prostředků EU umožňuje lidem vyměnit staré neekologické kotle za moderní nízkoemisní kotle na biomasu, uhlí nebo jejich kombinaci, za tepelné čerpadlo nebo plynový kotel. V celé republice je asi 400 tisíc takových kotlů, které by bylo třeba vyměnit a v Plzeňském kraji jde o 40 tisíc kotlů. Na tepelná čerpadla lze získat nejvyšší dotaci až 80 procent nákladů, pokud je dům ve vyjmenovaných oblastech s vyšším znečištěním, lze získat ještě o pět procentních bodů podpory více.

Podle nové legislativy platné od 1. 9. 2022 nebude možné provozovat kotle nejnižších emisních tříd 1. a 2. třídy. Pokud lidé nevyužijí jednu z několika výzev, které ministerstvo životního prostředí spolu s kraji v programovém období 2014–2020 na výměnu kotlů chystá, budou muset staré, emisně nevyhovující kotle vyměnit už bez dotací a peníze tak vytáhnou ze své peněženky. Cílem ministerstva je vyměnit až 100 tisíc kotlů po celé České republice do roku 2020. Taková masivní výměna starých neekologických kotlů by už přispěla ke zlepšení kvality ovzduší v ČR.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.