Zastupitelé Plzeňského kraje opět odmítli vládní novelu zákona o ochraně přírody

Zastupitelé Plzeňského kraje opět odmítli vládní novelu zákona o ochraně přírody | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Václav PetrusVáclav Petrus

Starosta Švihova

Více

Petr KrálPetr Král

Předseda MO SPOZ Rokycany, místopředseda KV SPOZ Plzeňského kraje

Více

Ivo KadlecIvo Kadlec

praktický zubní lékař

Více

Zastupitelé Plzeňského kraje opět odmítli vládní novelu zákona o ochraně přírody

Plzeň, 22.12.2016, aktualizováno 11:09 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Další rozšiřování bezzásahových území na Šumavě vadí novému zastupitelstvu Plzeňského kraje. S rozšířením počítá novela zákona o ochraně přírody, kterou Sněmovna schválila 2. prosince. Krajští zastupitelé na svém pondělním jednání přijali prohlášení, v němž novelu odmítli. Novelu bude ještě projednávat Senát a zastupitelé Plzeňského kraje si přejí, aby v horní komoře neprošla. Kraj v minulosti předložil vlastní návrh o zákona o Šumavě a nyní chce získat na svoji stranu i senátory.

Zastupitelstvo kraje se legislativou kolem Šumavy zabývá už mnoho let. I přes různé rozpory v ostatních otázkách byli dosud krajští zastupitelé napříč politickými stranami ohledně Šumavy zajedno. Při jednání o Šumavě krajští politici vždy dávali přednost zásahům proti kůrovci, podporovali rovněž zlepšení podmínek života obyvatel v šumavských obcích. K aktuálnímu prohlášení se kromě vládní krajské koalice ČSSD, ODS, Koalice pro Plzeňský kraj a Starostové a patrioti přidali i opoziční komunisté a koalice SPD + SPO. Zastupitelé z ANO nehlasovali jednotně - někteří krajskou aktivitu podpořili, jiní odmítli, nepřidala se k ní ani TOP 09.

„Hlavní námitka je rozšiřování bezzásahových zón z původních zhruba 30 procent až na padesát procent, způsob projednávání dokumentace, nerespektování rozvoje obcí, uzavírání některých míst pro turisty,“ uvedla k námitkám kraje vůči novele krajská radní pro oblast životního prostředí Radka Trylčová (ODS). Podle vedení kraje hrozí nebezpečí, že rozšiřování bezzásahového území bude znamenat další šíření kůrovce. „Očekáváme rozšiřování území, kde bude vysychat les. Je otázkou diskuse, zda má mít Šumava svůj vlastní zákon, jak to už kdysi navrhoval kraj, nebo zda má být její výjimečnost zakotvena v novele zákona,“ uvedla Trylčová. Kraj chce, aby Sněmovnou schválený materiál neuspěl v Senátu.

Stanovisko kraje podpořila i většina poslanců a senátorů z plzeňského regionu, kteří jsou členy zastupitelstva. „I když to byl vládní návrh, hlasoval jsem ve Sněmovně proti novele,“ konstatoval poslanec Václav Votava (ČSSD). Vládní novela zákona zahrnuje všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě. Plzeňský kraj ovšem požaduje speciální zákon, který by řešil jen NP Šumava. Podle ministerstva životního prostředí by se měla nejcennější příroda v národních parcích více otevřít turistům. Krajští zastupitelé i představitelé většiny šumavských obcí, které leží na území parku, se ale obávají přesného opaku.

Novela také například vymezí klidová území, zóny ochrany přírody, cesty a trasy a místa pro táboření nebo pro splouvání řek. V souvislosti se schvalováním novely se debatovalo především o Šumavě. Kritici předlohy tvrdí, že zasáhne tamní obyvatele, udělá z nich lidi nižší kategorie, případně dokonce donutí odstěhovat se. Zastánci naopak říkali, že norma je kompromisem.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.