Kraj má schválený rozpočet na rok 2017, polepšit by měli si zdravotníci, více peněz jde na památky, pro obce i na cyklostezky

Kraj má schválený rozpočet na rok 2017, polepšit by měli si zdravotníci, více peněz jde na památky, pro obce i na cyklostezky | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený2,65%
Spokojený48,67%
Zklamaný23,01%
Zdrcený13,27%
Šokovaný12,39%

Celkový počet hlasů: 113

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Zdeněk ChmelířZdeněk Chmelíř

hostinský

Více

Jiří AnderleJiří Anderle

zastupitel městyse Klenčí pod Čerchovem, předseda Demokratické strany zelených /DSZ/

Více

Vladimír RýdlVladimír Rýdl

svařovací technik, člen Rady OZ Hromnice

Více

Kraj má schválený rozpočet na rok 2017, polepšit by měli si zdravotníci, více peněz jde na památky, pro obce i na cyklostezky

Plzeň, 20.12.2016, aktualizováno 14:38 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

S příjmy 4,9 miliardy korun a s výdaji 5,4 miliardy korun bude v příštím roce hospodařit Plzeňský kraj. Rozpočet v pondělí po celé řadě připomínek ze strany opozice nakonec schválilo krajské zastupitelstvo. Na základě tohoto rozpočtu by se měl o deset procent zvýšit plat zaměstnancům krajských nemocnic. Více peněz půjde i na projekty malých obcí, na rekonstrukce historických památek a samozřejmě i na opravy krajských silnic.

Rozpočet vypadá jako schodkový se saldem 447 milionů korun. Rozdíl mezi příjmy a výdaji pokryje kraj z vlastních rezerv. To je dáno tím, že hejtmanství spolufinancuje projekty dotované z EU prostřednictví naspořených peněz. Na účtech tak má kraj připraveno 1,2 miliardy korun. Dotace EU ve výši 80 až 85 procent se mu vrátí až v následujících letech. Po odečtení individuálních projektů je tak běžný rozpočet kraje v přebytku přes 70 milionů korun. „Jiné subjekty to dělají tak, že si na předfinancování svých projektů berou úvěry, my si úvěr nebereme. Zahrnujeme to do rozpočtu a zafinancujeme je z rezerv,“ informovala ekonomická náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová (ODS). I nadále tak zůstane Plzeňský kraj jediným nezadluženým krajem v ČR.

Připomínky k jednotlivým položkám rozpočtu měla opozice z hnutí ANO, zastupitelka Jana Levová (SPD+SPO) a překvapivě také zastupitelé z KSČM. Ti však byli v minulém vedení kraje a na sestavení rozpočtu se také podíleli. Tuto skutečnost zmínila i náměstkyně hejtmana Krejsová. Kromě koalice ČSSD, ODS, Koalice pro Plzeňský kraj a Starostů a patriotů, která má 23 z 45 hlasů, rozpočet nakonec podpořila i nejsilnější opoziční ANO a další opoziční zastupitelé kromě KSČM.

Nové vedení kraje se muselo vyrovnat především s tím, aby našlo v rozpočtu peníze na zvýšení platů pro lékaře i ostatní zdravotnický personál krajských nemocnic. V rozpočtu je připraveno na zvýšení mezd 30 milionů korun. Sestrám a lékařům musí ovšem přidat ředitelé jednotlivých nemocnic. Pokud se tak nestane, nepokryje jim Plzeňský kraj jejich ztráty, které dohromady dosahují částky 247 milionů korun.

Z letošních 100 na 110 milionů korun navýšilo hejtmanství částku na program obnovy venkova, který je určen pro obce do 1500 obyvatel na investice, které nejsou schopny zvládnou z vlastních rozpočtů. Na opravy památek bude v rozpičtu 22 milionů oproti loňským 12,9 milionu. Na drobné stavby a památkové zóny dá kraj 4,5 milionu korun. Více peněz, 49 milionů, půjde také na vodovody a kanalizace v obcích, což je meziročně o devět milionů korun více. Úplně novým titulem budou dotace na cyklostezky ve výši 15 milionů korun.

Nejvíce peněz je ovšem rozpočtu vyčleněno na dopravu, jedná se o 2,2 miliardy korun. Z toho více než 840 milionů korun padne na zajištění základní dopravní obslužnosti, tedy na uhrazení prokazatelné ztráty železniční a autobusové dopravy. Kraj hodlá investovat více peněz i do opravy krajských silnic. „V oblasti dopravy chceme poskytnout Správě a údržbě silnic okolo 500 milionů korun, dalších 100 milionů je na běžné opravy, v individuálních projektech je 404 milionů korun,“ uvedla Krejsová. Mimo rozpočet by kraj mohl získat na opravy silnic ještě až 300 milionů ze Státního fondu dopravní obslužnosti.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.