Kraj má schválený rozpočet na rok 2017, polepšit by měli si zdravotníci, více peněz jde na památky, pro obce i na cyklostezky

Kraj má schválený rozpočet na rok 2017, polepšit by měli si zdravotníci, více peněz jde na památky, pro obce i na cyklostezky | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Richard BayerRichard Bayer

reprezentant v rychlostní kanoistice

Více

Karel HajšmanKarel Hajšman

podnikatel v oboru lesnictví, předseda mysliveckého sdružení

Více

Dušan KučeraDušan Kučera

Učitel, zastupitel města Klatovy

Více

Kraj má schválený rozpočet na rok 2017, polepšit by měli si zdravotníci, více peněz jde na památky, pro obce i na cyklostezky

Plzeň, 20.12.2016, aktualizováno 14:38 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

S příjmy 4,9 miliardy korun a s výdaji 5,4 miliardy korun bude v příštím roce hospodařit Plzeňský kraj. Rozpočet v pondělí po celé řadě připomínek ze strany opozice nakonec schválilo krajské zastupitelstvo. Na základě tohoto rozpočtu by se měl o deset procent zvýšit plat zaměstnancům krajských nemocnic. Více peněz půjde i na projekty malých obcí, na rekonstrukce historických památek a samozřejmě i na opravy krajských silnic.

Rozpočet vypadá jako schodkový se saldem 447 milionů korun. Rozdíl mezi příjmy a výdaji pokryje kraj z vlastních rezerv. To je dáno tím, že hejtmanství spolufinancuje projekty dotované z EU prostřednictví naspořených peněz. Na účtech tak má kraj připraveno 1,2 miliardy korun. Dotace EU ve výši 80 až 85 procent se mu vrátí až v následujících letech. Po odečtení individuálních projektů je tak běžný rozpočet kraje v přebytku přes 70 milionů korun. „Jiné subjekty to dělají tak, že si na předfinancování svých projektů berou úvěry, my si úvěr nebereme. Zahrnujeme to do rozpočtu a zafinancujeme je z rezerv,“ informovala ekonomická náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová (ODS). I nadále tak zůstane Plzeňský kraj jediným nezadluženým krajem v ČR.

Připomínky k jednotlivým položkám rozpočtu měla opozice z hnutí ANO, zastupitelka Jana Levová (SPD+SPO) a překvapivě také zastupitelé z KSČM. Ti však byli v minulém vedení kraje a na sestavení rozpočtu se také podíleli. Tuto skutečnost zmínila i náměstkyně hejtmana Krejsová. Kromě koalice ČSSD, ODS, Koalice pro Plzeňský kraj a Starostů a patriotů, která má 23 z 45 hlasů, rozpočet nakonec podpořila i nejsilnější opoziční ANO a další opoziční zastupitelé kromě KSČM.

Nové vedení kraje se muselo vyrovnat především s tím, aby našlo v rozpočtu peníze na zvýšení platů pro lékaře i ostatní zdravotnický personál krajských nemocnic. V rozpočtu je připraveno na zvýšení mezd 30 milionů korun. Sestrám a lékařům musí ovšem přidat ředitelé jednotlivých nemocnic. Pokud se tak nestane, nepokryje jim Plzeňský kraj jejich ztráty, které dohromady dosahují částky 247 milionů korun.

Z letošních 100 na 110 milionů korun navýšilo hejtmanství částku na program obnovy venkova, který je určen pro obce do 1500 obyvatel na investice, které nejsou schopny zvládnou z vlastních rozpočtů. Na opravy památek bude v rozpičtu 22 milionů oproti loňským 12,9 milionu. Na drobné stavby a památkové zóny dá kraj 4,5 milionu korun. Více peněz, 49 milionů, půjde také na vodovody a kanalizace v obcích, což je meziročně o devět milionů korun více. Úplně novým titulem budou dotace na cyklostezky ve výši 15 milionů korun.

Nejvíce peněz je ovšem rozpočtu vyčleněno na dopravu, jedná se o 2,2 miliardy korun. Z toho více než 840 milionů korun padne na zajištění základní dopravní obslužnosti, tedy na uhrazení prokazatelné ztráty železniční a autobusové dopravy. Kraj hodlá investovat více peněz i do opravy krajských silnic. „V oblasti dopravy chceme poskytnout Správě a údržbě silnic okolo 500 milionů korun, dalších 100 milionů je na běžné opravy, v individuálních projektech je 404 milionů korun,“ uvedla Krejsová. Mimo rozpočet by kraj mohl získat na opravy silnic ještě až 300 milionů ze Státního fondu dopravní obslužnosti.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.