Do programu na stabilizaci a obnovu venkova kraj v příštím roce nalije 110 milionů korun, to je o deset více než letos

Do programu na stabilizaci a obnovu venkova kraj v příštím roce nalije 110 milionů korun, to je o deset více než letos | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Miroslav KroupaMiroslav Kroupa

Starosta Hamrů

Více

Václav MilotaVáclav Milota

ekonom, finanční poradce, důchodce

Více

Daniel MareškaDaniel Mareška

Člen rady krajské organizace SZ Plzeňského kraje.

Více

Do programu na stabilizaci a obnovu venkova kraj v příštím roce nalije 110 milionů korun, to je o deset více než letos

Plzeň, 19.12.2016, aktualizováno 08:39 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

O něco více peněz bude mít v příštím roce Plzeňský kraj ve svém nejúspěšnějším dotačním titulu, kterým je Programu stabilizace a obnovy venkova. Letos hejtmanství vložilo do programu určeného pro obce do 1500 obyvatel rekordních 100 milionů korun, příští rok to bude ještě o deset milionů více. Novináře o tom informoval náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Ivo Grüner (ČSSD).

„Od roku 2005, kdy program vznikl, pomohly krajské peníze financovat stovky obecních projektů ve více než miliardové hodnotě. V Plzeňském kraji žije téměř 580 tisíc obyvatel, z toho téměř 190 tisíc žije v Plzni a nejbližším okolí. Z 501 obcí kraje je jich asi 350 s méně než 1500 obyvateli,“ řekl Grüner. Právě na nejmenší obce se zaměřuje zmíněný krajský program. Pro vesnice s malými rozpočty je krajský dotační program často jediná možnost, jak se k nějaké dotaci na opravu, zvelebení nebo pořízení obecního nemovitého majetku dostat.

V minulých letech byly dotační částky kraje v důsledku krize nižší, nyní roční podpora opět roste. V roce 2014 kraj dal na program 50 milionů, loni 80 milionů a letos 100 milionů korun. Kromě toho obcím pomáhá v dotačních programech, které jsou určeny pro mimořádné situace jako je odstraňování havarijních stavů v důsledku řádění přírodních živlů, kraj přispívá také na opravy drobných památek, na obnovu vodohospodářské infrastruktury a podobně.

Kraj přijímá žádosti na projekty obcí do 1500 obyvatel, částí obcí do 500 obyvatel a obcí oceněných v soutěži Vesnice roku 2016, a to na pořízení, opravy a rekonstrukce obecních budov, místních komunikací, hřišť, veřejného rozhlasu, požárních nádrží a podobně. Obce do 2000 obyvatel mohou také žádat o dotaci na pořízení územního plánu.

Dosud dostaly příspěvek všechny obce, které na územní plán žádaly, v příštím roce kraj zvýhodní brdské obce, které mohou žádat o vyšší částku a rovněž o příspěvek na změnu platného územního plánu, kterou jinak program nepodporuje. Program nabízí také dotace pro mikroregiony se sídlem na území kraje. Jedná se například o společné obnovy drobných sakrálních památek, budování a opravy naučných stezek nebo modernizace autobusových zastávek. I nadále platí ,že obce mohou žádat tři roky po sobě, čtvrtý rok ne. Každý rok je i tak převis žádostí zhruba o 50 procent. O přidělení dotací konkrétním obcím bude kraj rozhodovat příští rok.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.