Do programu na stabilizaci a obnovu venkova kraj v příštím roce nalije 110 milionů korun, to je o deset více než letos

Do programu na stabilizaci a obnovu venkova kraj v příštím roce nalije 110 milionů korun, to je o deset více než letos | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,82%
Spokojený43,58%
Zklamaný22,35%
Zdrcený12,29%
Šokovaný13,97%

Celkový počet hlasů: 179

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Věra BurdováVěra Burdová

Učitelka

Více

Ondřej ŽeníšekOndřej Ženíšek

zastupitel města Plzně

Více

Zdeňka HornofováZdeňka Hornofová

Asistentka poslance EP

Více

Do programu na stabilizaci a obnovu venkova kraj v příštím roce nalije 110 milionů korun, to je o deset více než letos

Plzeň, 19.12.2016, aktualizováno 08:39 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

O něco více peněz bude mít v příštím roce Plzeňský kraj ve svém nejúspěšnějším dotačním titulu, kterým je Programu stabilizace a obnovy venkova. Letos hejtmanství vložilo do programu určeného pro obce do 1500 obyvatel rekordních 100 milionů korun, příští rok to bude ještě o deset milionů více. Novináře o tom informoval náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Ivo Grüner (ČSSD).

„Od roku 2005, kdy program vznikl, pomohly krajské peníze financovat stovky obecních projektů ve více než miliardové hodnotě. V Plzeňském kraji žije téměř 580 tisíc obyvatel, z toho téměř 190 tisíc žije v Plzni a nejbližším okolí. Z 501 obcí kraje je jich asi 350 s méně než 1500 obyvateli,“ řekl Grüner. Právě na nejmenší obce se zaměřuje zmíněný krajský program. Pro vesnice s malými rozpočty je krajský dotační program často jediná možnost, jak se k nějaké dotaci na opravu, zvelebení nebo pořízení obecního nemovitého majetku dostat.

V minulých letech byly dotační částky kraje v důsledku krize nižší, nyní roční podpora opět roste. V roce 2014 kraj dal na program 50 milionů, loni 80 milionů a letos 100 milionů korun. Kromě toho obcím pomáhá v dotačních programech, které jsou určeny pro mimořádné situace jako je odstraňování havarijních stavů v důsledku řádění přírodních živlů, kraj přispívá také na opravy drobných památek, na obnovu vodohospodářské infrastruktury a podobně.

Kraj přijímá žádosti na projekty obcí do 1500 obyvatel, částí obcí do 500 obyvatel a obcí oceněných v soutěži Vesnice roku 2016, a to na pořízení, opravy a rekonstrukce obecních budov, místních komunikací, hřišť, veřejného rozhlasu, požárních nádrží a podobně. Obce do 2000 obyvatel mohou také žádat o dotaci na pořízení územního plánu.

Dosud dostaly příspěvek všechny obce, které na územní plán žádaly, v příštím roce kraj zvýhodní brdské obce, které mohou žádat o vyšší částku a rovněž o příspěvek na změnu platného územního plánu, kterou jinak program nepodporuje. Program nabízí také dotace pro mikroregiony se sídlem na území kraje. Jedná se například o společné obnovy drobných sakrálních památek, budování a opravy naučných stezek nebo modernizace autobusových zastávek. I nadále platí ,že obce mohou žádat tři roky po sobě, čtvrtý rok ne. Každý rok je i tak převis žádostí zhruba o 50 procent. O přidělení dotací konkrétním obcím bude kraj rozhodovat příští rok.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.