Zastupitelé posvětili novelu zjednodušující zásady pro zadávání veřejných zakázek malého rozsahu

Zastupitelé posvětili novelu zjednodušující zásady pro zadávání veřejných zakázek malého rozsahu | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Josef HumlJosef Huml

živnostník – stavební práce

Více

Kamila CíslerováKamila Císlerová

místostarostka a učitelka ZŠ

Více

Lumír AschenbrennerLumír Aschenbrenner

Senátor, starosta Plzně - Slovan

Více

Zastupitelé posvětili novelu zjednodušující zásady pro zadávání veřejných zakázek malého rozsahu

Plzeň, 16.12.2016, aktualizováno 15:51 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Dvaatřicet plzeňských zastupitelů hlasovalo ve čtvrtek pro novelu zjednodušující zásady pro zadávání veřejných zakázek malého rozsahu. Cílem návrhu je snížit administrativní zátěž. U dodávek a služeb od půl do jednoho milionu korun a u staveb do tří milionů bude město využívat uzavřené výzvy, kdy obešle alespoň tři firmy. U dodávek a služeb za jeden až dva miliony a u stavebních prací za tři až šest milionů vyhlásí otevřenou výzvu a ze zájemců obešle pět místo původních osmi. Proti návrhu novelizace vystoupili opoziční zastupitelé z TOP 09, kteří předložili vlastní variantu návrhu, se kterou ovšem při hlasování neuspěli. Nesouhlasili s tím, aby nové městské zakázky získával úzký okruh firem, které město osloví. To nyní bylo možné pouze u zakázek s hodnotou do půl milionu korun.

Materiál reaguje na změnu legislativy, tedy na nový zákon o zadávání veřejných zakázek, jehož jedním z cílů je zjednodušit přístup zadavatele k veřejným zakázkám. Podle metodiky ministerstva pro místní rozvoj zakázky malého rozsahu, tedy do výše šest milionů korun bez DPH u stavebních prací a pod dva miliony korun bez DPH u služeb a dodávek, je možné realizovat přímým zadáním jednomu dodavateli, uzavřenou výzvou nebo otevřenou výzvou. Plzeň kombinuje v zásadách všechny tři způsoby zadání podle velikosti zakázky.

„Cílem materiálu je zjednodušit proces zadávání veřejných zakázek, chceme stavět, nikoliv papírovat. Nechceme ale snížit transparentnost přípravy a realizace veřejných zakázek. Platí i to, že zveřejňujeme veškeré náležitosti výběrových řízení. Město je nyní v určitém časovém milníku, máme alokovány prostředky na malé i velké investiční celky a musíme v průběhu dvou let finišovat a vyčerpat co nejvíce alokovaných prostředků na projekty pro obyvatele města,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Podle důvodové zprávy zákona o zadávání veřejných zakázek jsou náklady na jednu soutěženou zakázku asi 46 tisíc korun Penzum úkonů, které provádí Plzeň, je přitom téměř shodné jako při soutěžení dle zákona.

Transparentnost procesu zůstane podle primátora zachována díky tomu, že Plzeň od července zveřejňuje všechny smlouvy nad 50 tisíc korun v registru smluv. Každý může po internetu zkontrolovat, s kým je zakázka uzavřena, jaký je předmět díla, cena, splatnost i další údaje. Plzeň má také, aniž by to nařizoval zákon, vlastní výbor pro zadávání veřejných zakázek, v němž jsou i členové opozičních stran.

„Máme kvalitní zákon a k tomu další normy, které zabraňují nějakým nekalostem, máme i další nástroje, aby transparentnost ve veřejných zakázkách byla co největší. Návrh proto podporuji,“ prohlásil zastupitel a bývalý primátor Plzně Jiří Šneberger (ODS). Ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD) zase zmínil, že novela by měla více rozvázat ruce zadavatelům veřejných soutěží. „Investiční akce do tří milionů se týkají hlavně škol, bazénů. Je to krok vpřed, abychom mohli lépe zužitkovat investice, které máme připravené,“ obhajoval novelu náměstek Kotas.

„Tímto rozhodnutím se radnice vrací o šest let zpátky, přitom k tomu není žádný důvod. Změna městských pravidel výrazně omezí okruh uchazečů, kteří o ně budou soutěžit a město to finančně poškodí. Už dnes úřady dávaly zakázky bez otevřené soutěže za celkem 350 milionů. Změnou pravidel to nově bude půl miliardy korun, možná více,“ řekl předseda klubu TOP 09 Michal Vozobule, který s novelou nesouhlasil.

Pravidla, která si Plzeň zásadami nastavila, jsou podle primátora přísná i ve srovnání s jinými velkými městy ČR, například s městskou částí Praha 1, Brnem, Libercem a Českými Budějovicemi. V nich například nemají výbory pro zadávání veřejných zakázek, žádné město také při hranici do šesti milionů korun u stavebních prací neobesílá pět zájemců.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.