Zastupitelé Plzně schválili rozpočet města na příští rok, nejvíce se diskutovalo o dividendě od Plzeňské teplárenské

Zastupitelé Plzně schválili rozpočet města na příští rok, nejvíce se diskutovalo o dividendě od Plzeňské teplárenské | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří JindraJiří Jindra

živnostník – informační technologie

Více

Petr VaněkPetr Vaněk

Manažer neziskové organizace

Více

Ilona JehličkováIlona Jehličková

zástupkyně ředitele základní školy

Více

Zastupitelé Plzně schválili rozpočet města na příští rok, nejvíce se diskutovalo o dividendě od Plzeňské teplárenské

Plzeň, 15.12.2016, aktualizováno 16:08 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Zastupitelé Plzně schválili ve čtvrtek rozpočet města na rok 2017. Plzeň by tak měla hospodařit s příjmy 5,5 miliardy korun a výdaji 6,1 miliardy. Účetně má sice rozpočet záporné saldo 528 milionů, ale díky tomu, že město přesune z letošního rozpočtu 750 milionů korun na pokračující investice, bude celková bilance v přebytku přes 200 milionů korun. Během projednávání rozpočtu zastupitelé nejvíce diskutovali nad tím, zda je nutné, aby městská společnost Plzeňská teplárenská odváděla městu dividendu ve výši 50 milionů korun.

„Máme velmi dobře naplněné fondy města, tedy fond rezerv a rozvoje a fond kofinancování dotovaných projektů. V prvním je zhruba 1,4 miliardy korun a ve druhém 900 milionů korun zejména na financování projektů z programu integrovaných teritoriálních investic ITI,“ řekl ekonomický náměstek primátora a předkladatel návrhu rozpočtu Pavel Kotas (ČSSD). Daňové příjmy by podle propočtů města měly být v příštím roce o deset procent vyšší než příjmy z daní naplánované na letošek. Celkové příjmy z daní tak mají v roce 2017 činit 3,8 miliardy korun. Město má našetřené peníze ve fondech, zřejmě proto odloží o tři roky nebo nebude vůbec čerpat úvěr z Evropské investiční banky (EIB) ve výši 650 milionů korun.

Na stavební investice má město pro rok 2017 připravenu 1,3 miliardy korun. Mezi významné plánované investice města patří rekonstrukce Dlouhé ulice s objemem výdajů pro rok 2017 ve výši 75 milionů korun, rekonstrukce infrastruktury pro Obytný soubor Stráň za 42 milionů korun, rekonstrukce bytových domů v Plachého ulici neboli takzvané lokalitě Plac za 25 milionů korun či rekonstrukci Sedláčkovy ulice, jež zůstává v centru jako poslední neupravená. Město se chystá v příštím roce investovat rovněž do vybudování nové sportovní infrastruktury. Jedná se například o výstavbu nové víceúčelové tréninkové haly TJ Lokomotiva za 120 milionů korun ve dvou letech. Dále se bude město podílet na dvou státních dopravních investicích, na opravě Pattonova mostu a opravě mostů u hlavního vlakového nádraží.

Nejdéle zastupitelé diskutovali o tom, zda má rozpočet počítat s dividendou ve výši 50 milionů korun od společnosti Plzeňská teplárenská. Zastupitel Jiří Šneberger (ODS) například varoval před tím, aby dividenda od teplárny nebyla kanibalizací vlastní firmy, protože společnost se nachází v současné době ve složité situaci hned z několika důvodů. „Ještě je třeba to zvážit. A jsem rád, že se o tom ještě bude jednat,“ konstatoval Šneberger. Zastupitel Jiří Bis zase podotkl, že padesátimilionová dividenda rozhodně teplárenskou společnost nezničí. „Nemyslím si na druhou stranu, že by město trpělo v rozpočtu nějakým nedostatkem a nutně tedy potřebovalo tuto dividendu,“ uvedl Jiří Bis.

Ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas zdůraznil, že město k Plzeňské teplárenské přistupujeme jako k jednomu z nejklíčovějších podniků, které vlastní. „Rozhodně nechceme žádným způsobem poškodit teplárnu. My jsme s jejím vedením sofistikovaně diskutovali nad jejich připravovaným podnikatelským plánem pro příští rok. Oni tam mají dostatečně velké prostředky ze svého vlastního rozpočtu na nové investice, které budou ve větší míře než v minulých létech. Zároveň tam mají velmi velkou částku v řádech desítek milionů korun na mimořádnou splátku úvěru. Na základě všech těch otázek a odpovědí z naší odborné debaty jsme dospěli k jednoznačnému závěru, který potvrdilo i vedení společnosti, že padesátimilionová dividenda rozhodně neohrožuje společnost Plzeňská teplárenská. Jme připraveni se o tomto problému ještě bavit,“ vysvětlil Kotas.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.