Zastupitele čeká bouřlivá diskuse o novelizaci zásad pro zadávání veřejných zakázek malého rozsahu

Zastupitele čeká bouřlivá diskuse o novelizaci zásad pro zadávání veřejných zakázek malého rozsahu | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří PešíkJiří Pešík

zastupitel města Manětín

Více

Tomáš KřiklánTomáš Křiklán

Starosta Dolní Bělé

Více

Lukáš BartoňLukáš Bartoň

Konstruktér, Krajský předseda Pirátů

Více

Zastupitele čeká bouřlivá diskuse o novelizaci zásad pro zadávání veřejných zakázek malého rozsahu

Plzeň, 14.12.2016, aktualizováno 15:58 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Hodně rušno bude na čtvrtečním jednání plzeňského městského zastupitelstva při projednávání bodu, kterým je novelizace zásad pro zadávání veřejných zakázek malého rozsahu, cílem návrhu je snížení administrativní zátěže a zachování transparentnosti celého procesu. Podle opozičních zastupitelů z TOP 09 se prý jedná o nejhloupější usnesení, které míří v tomto volebním období do zastupitelstva.

Materiál podle stanoviska města reaguje na změnu legislativy, tedy na nový zákon o zadávání veřejných zakázek, jehož jedním z cílů je zjednodušit přístup zadavatele k veřejným zakázkám. Podle metodiky ministerstva pro místní rozvoj zakázky malého rozsahu, tedy do výše šest milionů korun bez DPH u stavebních prací a pod dva miliony korun bez DPH u služeb a dodávek, je možné realizovat přímým zadáním jednomu dodavateli, uzavřenou výzvou nebo otevřenou výzvou.

„Město Plzeň kombinuje ve svých zásadách pro zadávání veřejných zakázek malého rozsahu všechny tři způsoby zadání, a to dle velikosti zakázky. Do půl milionu korun umožňuje Plzeň přímé zadání, což zůstává v novelizaci nezměněno. U dodávek a služeb od 0,5 milionu do jednoho milionu korun bez DPH a u stavebních prací od 0,5 milionu korun do tří milionů bez DPH je navrženo využití uzavřené výzvy, kdy budou obesílány alespoň tři firmy, město si tak v podstatě provede průzkum trhu a vyzve k předložení nabídek nejméně tři firmy,“ stojí v tiskové zprávě města, kterou novinářům rozeslala ve středu mluvčí magistrátu Eva Barborková.

U dodávek a služeb v rozsahu jeden až dva miliony korun bez DPH a u stavebních prací v rozsahu tři až šest milionů korun bez DPH město dělá otevřenou výzvu, tedy z přihlášených zájemců by jich dle novelizace svých zásad obeslalo pět, místo původně stanovených osmi. Obecně řečeno snížení počtu obesílaných zájemců výrazně sníží administrativní zatížení úřadu. Hlavním cílem úprav je podle stanoviska města zrychlit administrativní proces a snížit celkové zatížení úřadu. Po tomto opatření na území města Plzně měly volat i městské obvody.

„Najednou došlo k úplné změně podmínek. My ani nevíme, kdo je předkladatelem toho materiálu. Stavební zakázky do tří milionů už nebudou zadávány výběrovým řízením, nebude žádná soutěž. To je posun hranice z 500 tisíc korun, která byla nyní. U zakázek nad tři miliony do šesti milionů se snížil počet oslovených firem na pět. To je kombinace podmínek, které absolutně zavírají soutěže,“ komentoval novelu opoziční zastupitel Michal Vozobule (TOP 09). „Tyto zakázky nyní vyskočí úplně z veřejné kontroly nejen ze zastupitelstva, výborů, ale i občanů. A to i přesto, že na konci bude viset smlouva v registru smluv, ale to je to celé. Je to nejhloupější usnesení v tomto volebním období, je proti smyslu současných trendů,“ konstatoval Vozobule.

„Město tím bude poškozeno i ekonomicky. Je to krok zpátky zhruba o deset let. Nevíme kdo s tímto návrhem přišel a kdo na tom má zájem. Mluví se o tom, že to je na přání dvou velkých městských obvodů. Argumentace, že se tím sníží administrativní zátěž mi přijde nepochopitelná,“ dodal k návrhu novely zastupitel Ondřej Ženíšek (TOP 09).

Novelu znění Zásad pro zadávání veřejných zakázek projednal a schválil Výbor pro zadávání veřejných zakázek Zastupitelstva města Plzně, schválit ji musí ještě zastupitelstvo. A lze očekávat, že projednání tohoto bodu bude ve čtvrtek více než bouřlivé.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.