Nová studie města ukázala, že populaci v Plzni už brzy silně zatíží starost o vlastní seniory

Nová studie města ukázala, že populaci v Plzni už brzy silně zatíží starost o vlastní seniory | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Štěpánka BalcarováŠtěpánka Balcarová

Jazzová hudebnice a skladatelka

Více

Zdeňka ŘezníčkováZdeňka Řezníčková

Ředitelka muzea

Více

Miloslav KuntMiloslav Kunt

Starosta Přimdy

Více

Nová studie města ukázala, že populaci v Plzni už brzy silně zatíží starost o vlastní seniory

Plzeň, 08.12.2016, aktualizováno 13:36 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Studii mapující potřeby a očekávání v oblasti sociálních služeb u vybraných skupin si nechalo vypracovat město Plzeň od katedry sociologie ZČU. Na materiálu se podílel i magistrátní odbor sociálních služeb společně s Městským ústavem sociálních služeb v Plzni. Zjištěné výsledky jsou alarmující. Na území města výrazně narůstá nejen počet seniorů, ale i osob v takzvané sendvičové generaci. Jde o jedince ve věku 40 až 60 let, kteří se musí starat o svoje děti a současně o stárnoucí rodiče. Navíc plní roli ekonomicky aktivního člověka. Studie konstatuje dále třeba i to, že populace města bude v nejbližších letech silně zatížena starostí o seniory.

„Mezi cílové skupiny studie patřili senioři, rodiny s malými dětmi, děti a mladiství, zdravotně postižení, osoby ohrožené vyloučením, cizinci a jedinci ze sendvičové generace, jejíž počínání má zásadní vliv na fungování sociálních služeb,“ přiblížila Eva Herinková (ČSSD), náměstkyně primátora pro oblast školství a sociálních věcí. Dotazníky vyplnilo 1200 domácností, základní vzorek činil 900 respondentů pokrývající kompletní vzorek populace obyvatel Plzně, dalších 300 ověřovacích dotazníků bylo směřovaných na konkrétní cílové skupiny

Podle studie ve zkoumané populaci existuje minimálně 7,4 procenta domácností, jež využívají služeb spojených s organizacemi garantovanými Odborem sociálních služeb Magistrátu města Plzně a finančně podporovanými z rozpočtu města Plzně. V absolutních číslech to představuje skupinu více než 10 tisíc klientů. S poskytnutou úrovní sociálních služeb je spokojeno 92 procent domácností. „To, že stávající klienti sítě sociálních služeb garantované naším odborem jsou s jejich úrovní spokojeni, je rozhodně potěšující- To ale neznamená, že dochází k plné saturaci potřeb, které obyvatelé města mohou poptávat. Počty potenciálních uživatelů služeb, zmíněné ve studii, jsou skutečně alarmující,“ doplnila vedoucí magistrátního odboru sociálních služeb Alena Hynková.

Výrazně zastoupenou skupinou jsou ve zkoumané plzeňské populaci senioři (36,4 procenta dotázaných, kteří pobírají nějaký typ důchodu). Vedle toho 4,9 procenta dotazovaných se stará o někoho se zdravotním postižením. Při přepočtu na absolutní čísla se jedná o nemalou skupinu domácností, které jsou zatíženy a vystaveny problémům emoční, fyzické, sociální či finanční povahy. Velmi rizikovou skupinou jsou pak osoby, které se už nyní nacházejí pod hranicí chudoby, kterých je podle výsledků studie v Plzni více než 7,5 procenta. Poslední kategorií, která výrazně narůstá, je takzvaná sendvičová generace, její podíl bude dle prognózy kolísat mezi pětinou a čtvrtinou populace.

Studie konstatuje, že populace města je a bude silně zatížena starostí o seniory, přičemž 53,7 procenta domácnostem z vnějšku nikdo nijak nepomáhá a celých 20,1 procent domácností ze základního vzorku si nespoří a ani jim nikdo nepomáhá. Jedna desetina všech dotázaných zmiňuje aktuální potřebu pomoci. Z celkového počtu respondentů celých 16,3 procenta předpokládá, že využije služeb garantovaných magistrátním odborem sociálních služeb při zvládání svých problémů. „Porovnáme-li tato data s faktem, že v současnosti využívá nějakou námi garantovanou službu 7,4 procenta dotázaných, pak během dvou let je očekávaná potřeba participace města na zvládání problémů populace více jak dvojnásobná. V přepočtu na absolutní čísla se jedná o 19 600 obyvatel, kteří pod tíhou problémů budou v dohledné době poptávat některou ze sítě služeb,“ přiblížila Alena Hynková.

„Ze zjištění dále vyplývá, že 25 procent domácností v Plzni není schopno generovat prostředky, které by jim umožnily standardní způsob života, tedy nejen zajišťování nezbytného minima, ale i vytváření nějaké rezervy,“ varuje náměstkyně primátora Herinková. Řada domácností pak generuje přebytek maximálně v řádu stokorun, takže hranice ohrožených domácností či těch, které jsou na hraně ohrožení finanční nouzí při zajišťování chodu samotných domácností, je mnohem vyšší.

Další fakta naznačují, že není možné udržovat pouze dosavadní formát služeb, bude narůstat kombinace svépomoci a institucionální pomoci. „Aby tato hybridní forma řešení komplikovaných sociálních jevů byla dostupná co nejširší populaci, je nutné naplnit dvě podmínky. Jednak finanční dostupnost, což předpokládá zajištění adekvátní výpomoci ze strany města a pak odpovídající kapacitu odboru sociálních služeb, které budou flexibilně reagovat na demografii i narůstající potřeby populace,“ shrnuli autoři studie Jan Váně a František Kalvas. Podle nich skupina potenciálních potřebných představuje do budoucna, tedy v horizontu dvou až pěti let velký problém.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.