Architektonická soutěž na obnovu Jiráskova náměstí skončila bez vítěze, hledá se lepší autor návrhu

Architektonická soutěž na obnovu Jiráskova náměstí skončila bez vítěze, hledá se lepší autor návrhu | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Roman ČerníkRoman Černík

kandidát na hejtmana, člen RKO SZ Plzeňského kraje

Více

Jiří DufkaJiří Dufka

soukromý rolník

Více

Karel ŠmejkalKarel Šmejkal

člen komise životního prostředí MěZ Rokycany

Více

Architektonická soutěž na obnovu Jiráskova náměstí skončila bez vítěze, hledá se lepší autor návrhu

Plzeň, 30.11.2016, aktualizováno 15:12 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Bez vítěze překvapivě skončila architektonicko-urbanistická soutěž Cena Nadace Proměny 2016, která měla vyřešit obnovu Jiráskova náměstí. Výsledky nepřinesla ani jednání s autory návrhů oceněnými druhou cenou, ateliéry Zábran Nová Architekti a Ting. Ta měla důkladně prověřit, zda náročný projekt zvládnou. Ani jeden z týmů nakonec nedostal důvěru, aby projekt obnovy náměstí zrealizoval. Připravuje se proto nová architektonická soutěž.

„Obnova Jiráskova náměstí a Klášterní zahrady na plzeňských Slovanech je nejlépe připraveným projektem, s jakým jsme se ve své praxi dosud setkali. Je za ním spousta práce, které si velmi ceníme. Zcela pochopitelně nám proto záleží na zodpovědném výběru architektonického týmu. V něm by vedle architektů a urbanistů neměli chybět ani odborníci na vodohospodářství a dopravní inženýrství. Náklady na realizaci jsou rozsáhlé a správný výběr architekta je pro nás zárukou, že se projekt následně zbytečně neprodraží,“ uvedla Jitka Přerovská, ředitelka Nadace Proměny Karla Komárka, která architektonickou soutěž vyhlásila.

„Jedním z hlavních cílů obnovy Jiráskova náměstí a Klášterní zahrady na plzeňských Slovanech je vrátit do centra čtvrti každodenní život. Od začátku je součástí projektu zapojení místní veřejnosti a výstupy z participace tvoří důležitou část soutěžního zadání pro architekty,“ doplnil technický náměstek primátora města Plzně Pavel Šindelář (ODS).

Po uzavření soutěže, která nepřinesla jasného vítěze, vyzvali na základě doporučení odborné poroty zástupci nadace a města autory obou návrhů, jež získaly druhou cenu. Ateliéry Zábran Nová Architekti a Ting dostaly možnost představit svůj širší tým odborníků, který by měl na projektu pracovat. Především pak měly prokázat, že jsou v daném složení schopni projekt kvalitně připravit i realizovat. O zvládnutí projektu v požadovaném rozsahu nakonec nepřesvědčil v navazujících jednáních ani jeden z týmů. „Mrzí mě, že transparentní a otevřená soutěž nepřinesla jednoznačnější řešení, ale na našem úsilí pokračovat v úspěšné realizaci projektu to nic nemění,“ uvedl místostarosta městského obvodu Plzeň 2 – Slovany Jan Fluxa (TOP 09).

Zástupci nadace, druhého plzeňského obvodu a města Plzně se shodli na tom, že zásadní je nyní nalézt architektonický tým s předpoklady a zkušenostmi, které jsou nepostradatelné pro dopracování soutěžního návrhu do podoby, jež bude odpovídat komplexnosti zadání a rozsahu projektu. „V současné chvíli jsme podnikli veškeré potřebné kroky k co nejrychlejší přípravě vyzvané architektonické soutěže. Vycházet se bude z oslovení ateliérů, které již obdobné projekty od studie až po realizaci úspěšně zvládly. Zároveň budou muset představit složení týmu, který se na projektových pracích bude podílet,“ uzavřela Jitka Přerovská.

Vyzvaná architektonická soutěž na rozdíl od soutěže otevřené na jednu stranu neposkytuje otevřenou šanci všem architektům, ale na stranu druhou láká kvalitní a zavedená studia s rozsáhlými zkušenostmi. Její vyhlášení se předpokládá začátkem února 2017. S ohledem na to se harmonogram projektu protáhne zhruba o tři měsíce. Tento navržený postup musí nyní schválit Zastupitelstvo města Plzně.

„Samozřejmě se asi jako všichni těším na to, až se Jiráskovo náměstí zaskví po rekonstrukci v celé své kráse. Architektonický návrh je přitom této rekonstrukce úhelným kamenem. Proto si myslím, že vzhledem k rozsahu a finanční náročnosti celé investice, se trocha trpělivosti určitě vyplatí,“ dodal starosta městského obvodu Plzeň 2 – Slovany Lumír Aschenbrenner (ODS).

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.