Noví radní Plzeňského kraje poprvé v akci, schvalovali rozpočet na příští rok, navržen je jako schodkový

Noví radní Plzeňského kraje poprvé v akci, schvalovali rozpočet na příští rok, navržen je jako schodkový | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Emil JančaEmil Janča

ekonom VaK

Více

Václav BoučekVáclav Bouček

Vědecký pracovník

Více

Ondřej FáberaOndřej Fábera

Městský úředník

Více

Noví radní Plzeňského kraje poprvé v akci, schvalovali rozpočet na příští rok, navržen je jako schodkový

Plzeň, 28.11.2016, aktualizováno 21:20 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Své první jednání má za sebou přesně před týdnem zvolená rada Plzeňského kraje. A na programu měli radní hned ten nejdůležitější bod, kterým je rozpočet na příští rok. Podle nového schodkového rozpočtu by měl kraj v roce 2017 hospodařit s příjmy ve výši 4,98 miliardy korun, naopak na straně výdajů se počítá s částkou 5,43 miliardy korun. Rozpočet je schodkový vzhledem k tomu, že hejtmanství bude čerpat evropské dotace v objemu přes 700 milionů korun. Ty ovšem musí nejdříve zaplatit, finance se pak na kraj budou vracet především v roce 2018 a později. Z běžného hospodaření bude rozpočet v přebytku 78 milionů korun. O rozpočtu definitivně rozhodne krajské zastupitelstvo 19. prosince.

O novém rozpočtu informovali novináře po dvouhodinovém čekání na začátek tiskové konference hejtman Josef Bernard (ČSSD) a první náměstkyně pro ekonomiku Marcela Krejsová (ODS). „Nechceme si brát úvěry na předfinancování evropských projektů, protože nám peníze leží na účtech,“ uvedl Bernard a nezapomněl zmínit, že bývalá krajská reprezentace nechala novému vedení ba účtech zhruba 1,2 miliardy korun ušetřených peněz. „Z rezervního fondu se doplní 400 milionů a zbytek více než 300 milionů korun půjde z běžných příjmů,“ informoval náměstkyně Krejsová. Peníze se kraji vrátí ve výši až 85 procent po dokončení projektů s podporou EU.

Plzeňský kraj počítá s tím, že v příštím roce budou jeho příjmy zhruba o půl miliardy vyšší než se očekává letos. Byly zvýšené zejména o predikci ministerstva financí, které počítá díky stabilní ekonomice s růstem daňového inkasa o devět procent.

A nový rozpočet si oproti tomu letošnímu v některých oblastech polepší. „Ve výdajích jsme nejvíce navyšovali dopravu, zhruba o 220 milionů korun na plánovaných 2,22 miliardy. Na opravy silnic půjde 1,4 miliardy, což je jedna z nejvyšších částek v šestnáctileté historii kraje. Dopravní obslužnost regionu bude kraj stát přes 800 milionů korun, stejně jako letos,“ uvedla náměstkyně Krejsová. Více peněz půjde i do regionálního rozvoje, jedná se o 138 milionů korun a také do sportu, kde se částka zvýší z letošních 41 milionů na 53 milionů. A je vidět, že nový hejtman Josef Bernard je velkým fanouškem cyklistiky, protože zcela novým titulem je dotace na budování cyklostezek, kde podpora kraje narostla z nuly na 15 milionů korun.

Zastupitelé z ODS i STAN loni ještě v roli opozice tvrdě požadovali navýšení peněz do oblasti kultury a obnovy památek. Tentokrát se v roli koaličních partnerů ve vedení kraje dočkali. „Mám radost z navýšení peněz do kultury a památkové péče, kdy se z letošních 12 milionů zvyšuje příspěvek na 22 milionů korun, což je výrazná pomoc pro malé obce,“ pochvalovala si Krejsová. Více peněz půjde i na vodovody a kanalizace v obcích, jedná se o 49 milionů, což je meziročně nárůst o devět milionů korun.

Částku 723 milionů korun na dotované individuální projekty musel kraj započítat do výdajové části rozpočtu. Jde o peníze připravené do výzev ministerstva pro místní rozvoj na financování z fondů EU. „Tyto finance musí být v rozpočtu rezervované kvůli tomu, aby subjekty vůbec mohly o dotace žádat,“ dodala Krejsová.

Na pokrytí ztráty hospodaření svých krajských nemocnic počítá kraj v rozpočtu na příští rok s částkou zhruba 247 milionů korun. Kraj pokrývá ztrátu nemocnic formou tak zvané služby obecného hospodářského zájmu (SOHZ). Podobnou částku dává čtyřem akutním nemocnicím a dvěma nemocnicím následné péče i letos. Nové vedení kraje chce ale dosáhnout snižování těchto plateb, nechá si proto vypracovat analýzu, která přinese aktuální čísla. Součástí rozpočtu je i 30 milionů korun určených na desetiprocentní růst mezd pro zdravotní sestry a lékaře. Tyto peníze kraj uvolní až poté, co se přesvědčí, že se platy skutečně zvýšily.

V oblasti dopravy plánuje na příští rok Plzeňský kraj udržet letošní rozsah dopravní obslužnosti. Na úhradu prokazatelné ztráty veřejné dopravy vydá stejně peněz jako letos, tedy 844 milionů korun. Regionální vlaky a autobusy ujedou stejně kilometrů jako letos. Ztráty autobusových firem bude kraj kompenzovat částkou 426 milionů a Českým drahám přidá na osobní a spěšné vlaky 418 milionů korun. K tomu dá ministerstvo dopravy na rychlíky 142 milionů. I v příštích letech by měl zůstat rozsah dopravy stejný, ale zejména pro venkovské oblasti by měla být doprava mnohem dosažitelnější.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (3 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

MrDacz 29.11.2016 21:52, Reagovat

To se nam to hoduje, kdyz nam ostatni pujcujou!
A luza tomu jeste tleska.

MrDacz 29.11.2016 21:52, Reagovat

To se nam to hoduje, kdyz nam ostatni pujcujou!
A luza tomu jeste tleska.

MrDacz 29.11.2016 21:51, Reagovat

To se nam to hoduje, kdyz nam ostatni pujcujou!
A luza tomu jeste tleska.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.