Noví radní Plzeňského kraje poprvé v akci, schvalovali rozpočet na příští rok, navržen je jako schodkový

Noví radní Plzeňského kraje poprvé v akci, schvalovali rozpočet na příští rok, navržen je jako schodkový | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený5,11%
Spokojený48,91%
Zklamaný19,71%
Zdrcený11,68%
Šokovaný14,60%

Celkový počet hlasů: 137

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Miroslav PanuškaMiroslav Panuška

Starosta Maňovic

Více

Věra PavlíčkováVěra Pavlíčková

chirurg, lékařka FC Viktoria Plzeň, lékařka národního družstva LH

Více

Rudolf StáhlichRudolf Stáhlich

Starosta

Více

Noví radní Plzeňského kraje poprvé v akci, schvalovali rozpočet na příští rok, navržen je jako schodkový

Plzeň, 28.11.2016, aktualizováno 21:20 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Své první jednání má za sebou přesně před týdnem zvolená rada Plzeňského kraje. A na programu měli radní hned ten nejdůležitější bod, kterým je rozpočet na příští rok. Podle nového schodkového rozpočtu by měl kraj v roce 2017 hospodařit s příjmy ve výši 4,98 miliardy korun, naopak na straně výdajů se počítá s částkou 5,43 miliardy korun. Rozpočet je schodkový vzhledem k tomu, že hejtmanství bude čerpat evropské dotace v objemu přes 700 milionů korun. Ty ovšem musí nejdříve zaplatit, finance se pak na kraj budou vracet především v roce 2018 a později. Z běžného hospodaření bude rozpočet v přebytku 78 milionů korun. O rozpočtu definitivně rozhodne krajské zastupitelstvo 19. prosince.

O novém rozpočtu informovali novináře po dvouhodinovém čekání na začátek tiskové konference hejtman Josef Bernard (ČSSD) a první náměstkyně pro ekonomiku Marcela Krejsová (ODS). „Nechceme si brát úvěry na předfinancování evropských projektů, protože nám peníze leží na účtech,“ uvedl Bernard a nezapomněl zmínit, že bývalá krajská reprezentace nechala novému vedení ba účtech zhruba 1,2 miliardy korun ušetřených peněz. „Z rezervního fondu se doplní 400 milionů a zbytek více než 300 milionů korun půjde z běžných příjmů,“ informoval náměstkyně Krejsová. Peníze se kraji vrátí ve výši až 85 procent po dokončení projektů s podporou EU.

Plzeňský kraj počítá s tím, že v příštím roce budou jeho příjmy zhruba o půl miliardy vyšší než se očekává letos. Byly zvýšené zejména o predikci ministerstva financí, které počítá díky stabilní ekonomice s růstem daňového inkasa o devět procent.

A nový rozpočet si oproti tomu letošnímu v některých oblastech polepší. „Ve výdajích jsme nejvíce navyšovali dopravu, zhruba o 220 milionů korun na plánovaných 2,22 miliardy. Na opravy silnic půjde 1,4 miliardy, což je jedna z nejvyšších částek v šestnáctileté historii kraje. Dopravní obslužnost regionu bude kraj stát přes 800 milionů korun, stejně jako letos,“ uvedla náměstkyně Krejsová. Více peněz půjde i do regionálního rozvoje, jedná se o 138 milionů korun a také do sportu, kde se částka zvýší z letošních 41 milionů na 53 milionů. A je vidět, že nový hejtman Josef Bernard je velkým fanouškem cyklistiky, protože zcela novým titulem je dotace na budování cyklostezek, kde podpora kraje narostla z nuly na 15 milionů korun.

Zastupitelé z ODS i STAN loni ještě v roli opozice tvrdě požadovali navýšení peněz do oblasti kultury a obnovy památek. Tentokrát se v roli koaličních partnerů ve vedení kraje dočkali. „Mám radost z navýšení peněz do kultury a památkové péče, kdy se z letošních 12 milionů zvyšuje příspěvek na 22 milionů korun, což je výrazná pomoc pro malé obce,“ pochvalovala si Krejsová. Více peněz půjde i na vodovody a kanalizace v obcích, jedná se o 49 milionů, což je meziročně nárůst o devět milionů korun.

Částku 723 milionů korun na dotované individuální projekty musel kraj započítat do výdajové části rozpočtu. Jde o peníze připravené do výzev ministerstva pro místní rozvoj na financování z fondů EU. „Tyto finance musí být v rozpočtu rezervované kvůli tomu, aby subjekty vůbec mohly o dotace žádat,“ dodala Krejsová.

Na pokrytí ztráty hospodaření svých krajských nemocnic počítá kraj v rozpočtu na příští rok s částkou zhruba 247 milionů korun. Kraj pokrývá ztrátu nemocnic formou tak zvané služby obecného hospodářského zájmu (SOHZ). Podobnou částku dává čtyřem akutním nemocnicím a dvěma nemocnicím následné péče i letos. Nové vedení kraje chce ale dosáhnout snižování těchto plateb, nechá si proto vypracovat analýzu, která přinese aktuální čísla. Součástí rozpočtu je i 30 milionů korun určených na desetiprocentní růst mezd pro zdravotní sestry a lékaře. Tyto peníze kraj uvolní až poté, co se přesvědčí, že se platy skutečně zvýšily.

V oblasti dopravy plánuje na příští rok Plzeňský kraj udržet letošní rozsah dopravní obslužnosti. Na úhradu prokazatelné ztráty veřejné dopravy vydá stejně peněz jako letos, tedy 844 milionů korun. Regionální vlaky a autobusy ujedou stejně kilometrů jako letos. Ztráty autobusových firem bude kraj kompenzovat částkou 426 milionů a Českým drahám přidá na osobní a spěšné vlaky 418 milionů korun. K tomu dá ministerstvo dopravy na rychlíky 142 milionů. I v příštích letech by měl zůstat rozsah dopravy stejný, ale zejména pro venkovské oblasti by měla být doprava mnohem dosažitelnější.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.