Plzeň řeší, jak zajistit dodávky pitné vody v případě krizových situací, hledají se nové vodní zdroje

Plzeň řeší, jak zajistit dodávky pitné vody v případě krizových situací, hledají se nové vodní zdroje | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Rudolf ŠlehoferRudolf Šlehofer

jednatel společnosti Seaspol

Více

Jiří DrobnýJiří Drobný

poradce ve stavebnictví, trenér bojových mění

Více

Vít ProcházkaVít Procházka

Student ZČU v Plzni

Více

Plzeň řeší, jak zajistit dodávky pitné vody v případě krizových situací, hledají se nové vodní zdroje

Plzeň, 22.11.2016, aktualizováno 23.11.2016 11:46 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Nouzové zásobování pitnou vodou v případě krizových situací začalo řešit město Plzeň. Krizový štáb má za sebou první nácvik. Zúčastnili se ho zástupci klíčových subjektů, tedy státu, města, kraje, hasičů, vodárny, Plzeňského Prazdroje, Plzeňské teplárenské a Plzeňské energetiky. Připravuje se pracovní skupina, která má za úkol připravit tři až čtyři varianty, jak efektivně reagovat na ohrožení dodávky pitné vody. Téma se také stane předmětem velkého cvičení, jež se uskuteční příští rok. V Plzni je průměrná denní spotřeba pitné vody 30 tisíc kubíků, vodu metropole bere z řeky Úhlavy.

„V minulosti jsme se zabývali tématem blackoutu neboli dlouhodobého výpadku dodávek elektrické energie. Nedostatek pitné vody je neméně aktuální, problém může nastat nejen v důsledku technologické poruchy či zlého úmyslu, ale také v souvislosti s dlouhodobým suchem, s nímž se bohužel začínáme potýkat,“ řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD), který stojí v čele krizového štábu.

Hlavním dodavatelem pitné vody pro Plzeňany je městská Vodárna Plzeň. Podle slov jejího ředitele Miloslava Vostrého tvoří vodovodní síť 600 kilometrů potrubí, 19 tisíc přípojek, ve městě je přes 30 tlakových pásem. „Osm největších vodojemů má kapacitu 90 tisíc kubíků, při stavu krize by tak mohla jejich zásoba vydržet pro Plzeňany až tři dny při plném počátečním stavu a regulačních opatřeních. Samozřejmě umíme okamžitě na dálku vodojemy zavřít díky centrálnímu dispečinku a pak například vydávat vodu do cisteren a rozvážet, tedy dělat průběžná opatření a reagovat operativně,“ přiblížil.

Jediným zdrojem pitné vody pro plzeňskou úpravnu je zatím řeka Úhlava. Město nyní intenzivně vykupuje pozemky pro havarijní zdroj surové vody. Stala by se jím řeka Radbuza pod přehradou České údolí v Liticích. Z nádrže přivede město vodu potrubím o délce 2,5 kilometru do úpravny, modernizované nedávno za 1,1 miliardy korun. „V případě krize jsou ale ve hře i další varianty. V roce 2014 jsme otevřeli vrt Košinář, je hluboký 110 metrů, který je podpůrným zdrojem užitkové vody. Naproti tomu zdroje vody pivovaru a teplárně vyrábějí vodu pitnou,“ přiblížil Petr Liška z Odboru krizového řízení Magistrátu města Plzně

V případě nouze by Plzeňská teplárenská dokázala vyčlenit část své technologie a ve své chemické úpravně vyrábět až 200 kubíků pitné vody za hodinu. Využila by vodu z čerpací stanice na Roudné, tedy z řeky Mže. Právě voda z teplárny je jedním ze dvou zdrojů, které využívá Plzeňský Prazdroj na čištění a mytí. Druhým zdrojem vody pro pivovar jsou vrty v prameništi v oblasti zadní Roudné. Tento zdroj je schopen dávat 180 kubíků vody za hodinu. V pivovaru se navíc nachází tlaková čerpací stanice, jež by ve zcela extrémní situaci dokázala dodávat vodu dokonce i do vodárenského řadu na Rokycanské třídě. Pivovar také vlastní linku, jež umí plnit 15 tisíc lahví za hodinu. Pokud by došlo na tuto variantu, mohla by tedy dodávat téměř 3,5 litru balené pitné vody na každého Plzeňana denně.

S distribucí pitné vody mezi občany jsou připraveni pomoci také hasiči, podle jejich zástupce mají systém na její přepravu, stejně tak mohou poskytnout svou chemickou laboratoř Třemošná. Správa státních hmotných rezerv zase disponuje například čtyřmi mobilními úpravnami s kapacitou až 120 kubických metrů pitné vody za den. Ty dokážou vyrobit pitnou vodu i z vody z rybníka.

Plzeň se kromě přípravy scénáře pro nouzové zásobování chce zaměřit na hledání nových zdrojů, na jímání dešťové vody, využívání odpadní vody, využití lokálních zdrojů a podobně.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.