Zastupitelstvo Plzeňského kraje má devět výborů, to je o čtyři více než v minulém volebním období

Zastupitelstvo Plzeňského kraje má devět výborů, to je o čtyři více než v minulém volebním období | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Václav ŠampalíkVáclav Šampalík

Zastupitel PK, zastupitel OZ Žinkovy – předseda kontrolního výboru

Více

Lenka ŠímováLenka Šímová

sekretářka Léčebna tuberkulózy a respiračních nemocí Janov

Více

Josef RousekJosef Rousek

Starosta Strážova

Více

Zastupitelstvo Plzeňského kraje má devět výborů, to je o čtyři více než v minulém volebním období

Plzeň, 21.11.2016, aktualizováno 15:52 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Rušno bylo při ustavujícím jednání Zastupitelstva Plzeňského kraje také při volbě výborů zastupitelstva, kterých je nyní devět, místo dosavadních pěti. Jednotlivé výbory mají také více členů, než tomu bylo doposud. Hejtman Josef Bernard odrazil kritiku opozičních stran tím, že větší množství výborů odpovídá velkému počtu stran v zastupitelstvu i v koalici. Dále zdůraznil, že náklady na chod výborů a rady kraje budou i při větším počtu a větším obsazení nižší než dosud.

Nově zvolené Zastupitelstvo Plzeňského kraje se nechalo zvěčnit na schodišti krajského úřadu | Autor: Plzeňský krajNově zvolené Zastupitelstvo Plzeňského kraje se nechalo zvěčnit na schodišti krajského úřadu | Autor: Plzeňský kraj

Jako první začal řešit výbory zastupitel a poslanec Karel Šidlo (KSČM). „Proč vzniká devět výborů? Jsou to místa pro vybrané členy koalice? Dříve bylo ve výborech 13 členů, nyní se má jejich počet zvýšit na 15 a některém případě dokonce i na 17 členů,“ uvedl opoziční zastupitel Šidlo. A podpořil jej samozřejmě i největší kritik nového vedení kraje, zastupitel i europoslanec Jiří Pospíšil (BEZPP), který chtěl vědět, proč nestačí dřívější počet pěti výborů. „Nenavrhovali jsem výbory výbory to proto, aby měl někdo nějaké povolání a příjem. Přísně jsem vycházel z deseti programových kapitol, na kterých jsme se dohodli v rámci koalice a podle důležitosti jsme ustanovili výbory. Náklady na vedení kraje na radu a na uvolněné i neuvolněné předsedy výborů budou nižší než v minulém volebním období. Je více neuvolněných předsedů výborů a máme jednoho neuvolněného náměstka,“ vysvětlil hejtman Josef Bernard.

Překvapením byla hned na úvod volba uvolněného předsedy kontrolního výboru, který podle zvyku připadá opoziční straně, které nenabídla koalice nejsilnější opoziční straně ANO, ale KSČM. K tomu vystoupil lídr hnutí ANO, zastupitel Miloslav Zeman. „Cítíme se dotčeni tím, že jsme nebyli osloveni, abychom mohli nominovat našeho kandidáta na post šéfa kontrolního výboru,“ prohlásil Zeman. Prvním kolem volby neprošla bývalá náměstkyně hejtmana Zdeňka Lišková (KSČM). Na druhý pokus byl zvolen bývalý krajský radní Václav Štekl (KSČM).

Dalším uvolněným předsedou Výboru pro veřejné zakázky se stal Bohuslav Ebermann (Starostové a nezávislí). Do funkce uvolněného předsedy Výboru pro oblast investic a majetku byl zvolen poslanec, krajský zastupitel a místostarosta Kdyně Vladislav Vilímec (ODS). Neuvolněnými předsedy výborů se stali Václav Votava (ČSSD, Finanční výbor), Jaroslav Šobr (ČSSD, Výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost), Miloslav Zeman (ANO, Výbor pro zdravotnictví a sociální věci), senátor Jan Látka (ČSSD, Výbor pro regionální rozvoj a fondy EU), Jiří Struček (ČSSD, Výbor pro podporu cestovního ruchu, sportu a mládeže) a Rudolf Salvetr (ODS, Výbor pro oblast dopravy).

Do čtyřkoalice, která povede příští čtyři roky Plzeňský kraj se pustili zastupitelé opoziční TOP 09. Ti jsou přesvědčeni o tom, že nejde široké koalici na kraji o plnění programu a předvolebních slibů, ale o rozdělení krajských postů. „Jak budou rivalové z předvolební kampaně, kteří se vzájemně napadali, ODS a ČSSD, v koalici plnit své odlišné volební sliby? Navíc se zde opakuje scénář z roku 2012, post hejtmana bude zastávat někdo, kdo volby nevyhrál a vítězná strana odchází do opozice. Současná koalice by si měla uvědomit, že toto rozhodnutí podrývá důvěru voličů v tradiční politické strany a nahrává podivným uskupení jako například hnutí ANO,“ říká krajský zastupitel za TOP 09 Jiří Pospíšil (BEZPP).

„TOP 09 může slíbit, že bude konstruktivní opozicí a rádi povedeme s koalicí věcnou debatu o programu pro Plzeňský kraj. Budeme se snažit dohlížet, aby kraj nakládal s rozpočet hospodárně a vynakládal příspěvky účelně. Především tak, kde to bude pro občany našeho kraje prospěšné. Tedy v klíčových oblastech jako je zdravotnictví, sociální oblast, školství a doprava,“ říká předseda zastupitelského klubu TOP 09 Richard Pikner.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.