Novým hejtmanem Plzeňského kraje se stal Josef Bernard, od svého předchůdce převzal vedení regionu i hejtmanský řetěz

Novým hejtmanem Plzeňského kraje se stal Josef Bernard, od svého předchůdce převzal vedení regionu i hejtmanský řetěz | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Miroslav ŠtěrbaMiroslav Štěrba

Starosta MO Plzeň 8 - Černice

Více

Robert VaněčekRobert Vaněček

Živnostník

Více

Václav KoubíkVáclav Koubík

Bývalý zastupitel PK

Více

Aktualizováno: Novým hejtmanem Plzeňského kraje se stal Josef Bernard, od svého předchůdce převzal vedení regionu i hejtmanský řetěz

Plzeň, 21.11.2016, aktualizováno 14:09 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

V pořadí již pátým hejtmanem v historii Plzeňského kraje se stal v pondělí bývalý generální ředitel společnosti Škoda Transportation Josef Bernard (ČSSD), který ve volbách vedl také kandidátku sociální demokracie. Pro Bernarda hlasovalo 23 ze 45 přítomných zastupitelů, kteří vzešli z říjnových voleb. Josef Bernard byl jediným navrženým kandidátem na post hejtmana, ostatní strany, které se dostaly do krajského zastupitelstva nenominovaly žádného svého dalšího kandidáta. Končící hejtman Václav Šlajs (ČSSD) dekoroval svého nástupce novým hejtmanským řetězem ze stříbrných článků se zlacenými prvky, který kraj pořídil v září. Zvolení hejtmana umožnila koalice složená ze čtyř stran, které dohromady disponují těsnou nadpoloviční většinou v zastupitelstvu. Jedná se o ČSSD, ODS, Koalice pro Plzeňský kraj (KDU-ČSL, Strana zelených a Nestraníci) a Starostové a patrioti (s podporou Svobodných a Soukromníků). Hnutí ANO, které volby v kraji vyhrálo, skončilo v opozici.

Končící hejtman Václav Šlajs dekoroval svého nástupce Josefa Bernarda hejtmanským řetězem | Autor: Richard BenešKončící hejtman Václav Šlajs dekoroval svého nástupce Josefa Bernarda hejtmanským řetězem | Autor: Richard Beneš

Ustavující schůzi krajského zastupitelstva do okamžiku zvolení nového hejtmana řídil podle tradice nejstarší člen zastupitelstva, kterým byl tentokrát Jan Kůrka SPD-SPO a bylo vidět, že vzhledem k velké nervozitě má s tímto úkolem menší problémy. V jednom případě dokonce vyhlásil přestávku hned po slibech zastupitelů, tedy ještě dávno před tím, než měla být. Ještě před volbou nového vedení Plzeňského kraje razantně vystoupil opoziční zastupitel a europoslanec Jiří Pospíšil (BEZPP) a zkritizoval, že se volba hejtmana i náměstků a radních uskuteční veřejně. „Taková volba by měla proběhnout tajně, když jde o hejtmana. Považuji za ostudu, aby se o hejtmanovi hlasovalo tajně. Tajné hlasování je oslavou demokracie. Vy tady máte těsnou většinou a asi je potřeba, aby se členové koalice navzájem při hlasování kontrolovali,“ prohlásil Pospíšil. Jeho návrh na tajnou volbu u kolegů zastupitelů následně neprošel.

A jako jediný hlasitý kritik ze strany opozice pokračoval europoslanec Pospíšil i dál. Konstatoval, že ve veřejném hlasování nepodpoří nového hejtmana a dále uvedl, že novou vládnoucí koalici na kraji považuje za špatné řešení. „ČSSD nevyhrála krajské volby a opět je hejtmanem někdo, kdo volby nevyhrál. Vznikla zde koalice, která přistupovala ve volbách odlišně k voličům a nedokáže naplnit volební program. Tato koalice je tvořena lidmi, kteří si navzájem nevěří, uvedl před volbou vedení kraje Pospíšil a poukázal i na skutečnost, že bude mít ještě jednou tolik výborů než v minulém volebním období a zkritizoval i nadměrné množství náměstků hejtmana, kterých je šest. Až doposud byli čtyři.

„Máme jednotnou koalici čtyř stran, všechny strany staví na demokratických hodnotách. A máme i mnoho společných programových průniků. Chci, abychom vládli kultivovaně a s nadhledem. A budu určitě řešit i návrhy opozice,“ uvedl těsně před svým zvolením do funkce hejtmana Josef Bernard. Bezprostředně po zvolení mu jako první blahopřál Václav Šlajs. Řekl, že novému vedení předává kraj s uspořenou částkou 1,2 miliardy korun na účtech. „Věřím, že nová vládnoucí koalice je použije k rozvoji Plzeňského kraje,“ dodal končící hejtman Šlajs.

Před volbou náměstků hejtmana se opět ozvala opozice a opět to byl europoslanec Jiří Pospíšil. „Proč má mít kraj hejtmana a šest náměstků? Nebylo by jednodušší mít hejtmana a osm náměstků bez jediného řadového radního? Také nerozumím tomu, proč je jedním náměstkem hejtmana neuvolněný politik,“ prohlásil Pospíšil a jeho připomínka směřovala na Martina Baxu. Na to reagoval hejtman Josef Bernard. „Někdo může být uvolněný a někdo ne. Takový je život,“ řekl Bernard.

I přes zmíněnou kritiku se následně podařilo zvolit všech šest náměstků hejtmana. Prvním náměstkem, který bude zároveň zastupovat hejtmana v čele kraje v době jeho nepřítomnosti se stala Marcela Krejsová z ODS (ekonomika, investice a majetek), dalšími náměstky jsou Martin Baxa (ODS, kultura a památková péče), Ivo Grüner (ČSSD, regionální rozvoj), Zdeněk Honz (ČSSD, sociální věci), Pavel Čížek (Starostové a patrioti, doprava) a Ivana Bartošová (Koalice pro Plzeňský kraj, školství a cestovní ruch). Baxa, který je zároveň prvním náměstkem plzeňského primátora, bude neuvolněným náměstkem. Nebude ji tedy vykonávat na plný úvazek a nebude pobírat plný plat. Členy rady bude ještě Milena Stárková (ČSSD, zdravotnictví) a Radka Trylčová (ODS, životní prostředí a zemědělství).

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.