Demokracie nebo správný názor?

Demokracie nebo správný názor? | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Politický propadák

Miroslav BrabecMiroslav Brabec

Starosta a zastupitel MO Plzeň 1, předseda ČSSD Plzeň, předseda ČSSD Plzeň 1

Více

Pavel KotasPavel Kotas

Náměstek primátora (pro oblast ekonomickou)

Více

Zdeněk NovákZdeněk Novák

Radní města Domažlice

Více

Demokracie nebo správný názor?

17.11.2016, aktualizováno 20:22 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Jsem moc rád, že žijeme v demokracii a můžeme mít na vše vlastní názor. Važme si toho, může být hůř. Přituhovat pomálu začíná. Několik poslanců levicových stran například navrhuje až rok vězení za hanobení prezidenta republiky. Bez ohledu na to, kdo je, či bude prezidentem, to považuji za návrh z dob totality. Ono také není divu, když překladatelem je komunista Zdeněk Ondráček, který jako mladý esenbák v roce 1989 bezdůvodně mlátil lidi během Palachova týdne.

Ale je demokracie ideální formou? Pro mě určitě ano. Znamená možnost svobodné volby s rizikem odpovědnosti, že ta volba může být špatná. Přesto si myslím, že je moc důležité demokracii uchovat a respektovat ji. Což se však v poslední době řadě lidí po celém světě moc nedaří.

Letos rozhodli Britové o opuštění Evropské unie nebo si Američané vybrali za nového prezidenta Donalda Trumpa. Spousta lidí na obě události, které ovlivní celosvětovou politiku, reagovala buďto urážkami typu, že o výsledku rozhodli hloupí a nevzdělaní vesničané nebo zapalováním toho, co bylo zrovna po ruce. To vše jako projev nesouhlasu s výsledkem. Tohle není uznání demokracie. Výsledek demokratické volby je potřeba umět přijmout.

Podobné zkušenosti máme i v naší zemi. Dodnes řada lidí nepřijala demokraticky zvoleného prezidenta Zemana. Já jej nevolil a v řadě věcí s ním nesouhlasím. Přesto volbu Miloše Zemana nebo Andreje Babiše i všech ostatních vládnoucích politiků respektuji jako součást demokracie. A už nyní Vám garantuji, že za 14 měsíců budeme stát před druhým kolem prezidentských voleb a říkat si, jak je možné, že se tam dostali zase ti dva nejhorší kandidáti. Pokud chceme demokracii, musíme umět přijmout její výsledek. Nikoliv tvrdit, že můj názor je přece ten „správný“ a hloupý soused hlasoval „špatně“.

A demokracie podle Evropské unie? Nemělo by se zapomínat na to, že když v roce 2008 Irové neschválili v referendu Lisabonskou smlouvu, reakcí byla mohutná kampaň z peněz daňových poplatníků, aby příště již dopadlo hlasování „správně“. Někdo si možná řekne, nějací Irové a „nějaká“ smlouva. Tato smlouva však sebrala zbytky suverenity členským zemím Evropské unie.

Nebránil bych se diskuzím o možných úpravách možnosti hlasování. Například možnosti dát vedle pozitivního hlasu také hlas negativní tomu, kdo nechci, aby byl zvolen. Ale demokracii jako takovou je potřeba zachovat a hlavně respektovat.

Autor je krajským místopředsedou Strany svobodných občanů

Autor: Václav Dušek

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

Doporučujeme také


Diskuse (12 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Proberte se! 26.11.2016 19:25, Reagovat

Člověk slyší slovo DEMOKRACIE a chce se mu zvracet! http://almanach.cz/2016/11/neovereny-plan-na-zniceni-nemecka/

KAB 23.11.2016 11:38, Reagovat

Se základem bych souhlasil, ale trest za hanobení hlavy státu a státních symbolů rozhodně není příznak totality, je to součást právního řádu mnoha států (i v Evropě, ale třeba za kritiku, ne urážku, ale už jen kritiku krále v Thajsku je trest až 15 let a víme jak tam vypadají věznice, v zásadě jde o trest smrti).

Jak by pak bylo možné, že za urážku (a nikde není napsáno co to je) jakéhokoliv státního úředníka následuje po novele přestupkového zákona trest? Jak je možné, že za urážku soudce ihned následuje trest? Ale u prezidenta, který je o mnoho pater výše než řadový úředník a výše než soudce, trest nenásleduje?

Sice se mi nelíbil trest v podobě vězení, ale trest finanční nebo zákaz činnosti apod. by rozhodně nebyl krok špatným směrem. Bavíme se přece o hanobení, tedy o nepodloženou urážku realizovanou hanlivým způsobem - ne o kritiku, na tu nikdo nesahá a nemá to nikdo ani v úmyslu.

MrDacz 06.12.2016 08:40, Reagovat

Soudce je vic nez prezident, prezident je jen zbytecna loutka. V nasem pripade jeste porad pod vlivem omamnych latek a jedu :-)

Xx 18.11.2016 21:26, Reagovat

\"Několik levicových poslanců\" bylo podle tisku 64..a to i z ANO. Když už takovouto lží začíná váš text nemá cenu ho číst ani dál

Václav Dušek 20.11.2016 21:48, Reagovat

v čem je to lež? kdo z těch poslanců nebyl levicový?

Xx 21.11.2016 19:10, Reagovat

V tom,že za 1) že těch \"Několik\" bylo 64..a za 2) že chlapci od miliardáře, co to spolupodepsali, rozhodně nejsou levicoví beranci

Václav Dušek 21.11.2016 20:58, Reagovat

64 si myslím, že lze za několik považovat, ale je to asi věc názoru
Hnutí ANO považuji za levicové, maximálně středo-levé. Navíc, když se podíváte na ty poslance za ANO, kteří se pod tento návrh připojili, najdete tam řadu bývalých komunistů.

Xx 24.11.2016 16:27, Reagovat

tak ještě naposledy pro Vás: 64 je skoro třetina Poslanecké sněmovny, a bývalý komunistév ANO? Ti jsou teď největší pravičáci...chtělo by to trochu přemýšlet

KAB 23.11.2016 11:44, Reagovat

Pokud 1/3 je podle vaší strany několik, pak by mě zajímalo, jak hodnotíte počet svých voličů, stopové množství ? :))

SSO jako stranu nezavrhuji a teoreticky bych jí byl schopen za jistých okolností volit: Ale dnes jde o stranu Petra Macha, vždyť i na vašem případě je jasně vidět, že kromě něj už jsou pak ve straně jen idioti (snad se nebudete cítit zhanoben :)), kteří absolutně nevědí o čem mluví či píšou.

Babiš má nakonec stejný problém, jeden schopný vůdce a na něj se nabalila parta idiotů, v české politice bohužel nejsou kvalitní lidé a tak se to v dohledné době nezmění.

Václav Dušek 23.11.2016 14:01, Reagovat

KABe děkuji za upřímné otitulování, na které máte samozřejmě díky svobodě slova právo.
Důležité je, že Vy jste kvalitním člověkem. Měl byste tu politiku zkusit :-)

KAB 23.11.2016 17:15, Reagovat

1) Schválně jsem zvolil toto slovo, protože je podle mě přesně na hraně - tam kde akorát končí kritika a dál už začíná hanobení. Aby bylo vidět, co myslím tím, že hanobení není tím, co by mělo být normální.

2) Popravdě, nemyslím, že byste byl idiot, ale jen jste ve snaze prokázat svou pravdu trošku přestřelil a napsal, že třetina poslanců je několik (obecně vzato, několik je někde v jednotkách procent, ale určitě ne 30% - kdyby těch poslanců bylo cca 10, bylo by to několik).

2) Kvalitním člověkem snad jsem, alespoň se snažím být. Ale kvalitním člověkem pro politiku rozhodně ne, vím to o sobě a tak určitě nebudu nikdy kandidovat do žádného zastupotelského sboru. Ovšem vyhrazuji si právo volit jen toho, koho za kvalitního považuji (momentálně mě nikdo nenapadá) - a dále právo kritizovat toho, kdo kvalitní není a přesto chce být zástupcem občanů.

KAB 23.11.2016 17:17, Reagovat

:) Abych nebyl za idiota já, tak vím, že správně má být 1), pak 2) a nakonec 3).

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.