Cizinci bez práce i bez bydlení představují hrozbu, Plzeň volá po změnách v legislativě

Cizinci bez práce i bez bydlení představují hrozbu, Plzeň volá po změnách v legislativě | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Bohuslav ČervenýBohuslav Červený

Starosta Stříbra

Více

Jiří HemerleJiří Hemerle

místopředseda

Více

Andrea MálišováAndrea Málišová

Účetní

Více

Cizinci bez práce i bez bydlení představují hrozbu, Plzeň volá po změnách v legislativě

Plzeň, 14.11.2016, aktualizováno 16:36 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Obrovským problémem, jenž v posledních měsících stále více trápí město Plzeň jsou bezprizorní cizinci, kteří přišli o práci zajišťovanou pracovními agenturami i o bydlení v ubytovnách. Následně se z nich stali bezdomovci bloudící bez prostředků ulicemi Plzně. Město chce iniciovat některé změny legislativy, které by mohly pomoci zmírnit tyto problémy související i s praktikami některých pracovních agentur. Možnosti obcí ve vztahu k nepřizpůsobivým jsou přitom omezené, příští rok navíc ztratí samosprávy možnost ukládat zákaz pobytu.

Primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD) inicioval vznik pracovní skupiny odborníků jež se bude podněty města zabývat. „Počet bezdomovců, zejména z řad nepřizpůsobivých osob, na našem území roste, většinou jde o cizince. Úkolovat městskou policii, aby denně a opakovaně tyto osoby kontrolovala, není řešením. Jedinou možností je upravit legislativu, ať již ve směru k personálním agenturám a jejich zodpovědnosti za dovážené pracovníky, dále k firmám, které jejich služeb využívají, nebo k obcím, které mají jen omezené pravomoci,“ uvedl primátor Zrzavecký.

Počet bezdomovců v Plzni se odhaduje na zhruba 500, což je o 70 více než před rokem. Velkým problémem jsou aktuálně Slováci, zejména ve věku do 30 let, kterých skokově přibývá a celkově tvoří nejpočetnější skupinu cizinců bez domova, více než 30 procent z celkového počtu bezdomovců na území města Plzně. Ubytovaní cizinci, včetně těch, kteří se ocitli na ulici, se do Plzně dostávají převážně cestou personálních agentur. Ve chvíli, kdy přijdou o práci, nikdo se o ně nepostará. „Chceme například, aby novela zákona o zaměstnanosti zahrnovala i povinnost pracovních agentur postarat se o daného člověka po určitou dobu,“ uvedl Aleš Průša z magistrátního odboru bezpečnosti a prevence kriminality.

Plzeň eviduje přes 15 tisíc cizinců, vzhledem k velmi nízké nezaměstnanosti je stále velký tlak na dovoz pracovní síly. Podle zástupce úřadu práce roste počet pracovních míst zajišťovaných prostřednictvím pracovních agentur. Město posoudí možnost nastavení takové právní cesty, která by přenesla na pracovní agenturu odpovědnost za navrácení dotyčného cizince do domovského státu ve chvíli, kdy cizinec přestane pracovat. V případě českých občanů Plzeň navrhuje jako jednu z možností zavedení domovského práva, tedy to, aby se o občana postarala jeho domovská obec.

Některé agentury využívají fingované dohody o provedení práce. Výjimkou není ani stanovená odměna 3900 korun za 300 hodin práce, což dělá z lidí otroky. Ve chvíli, kdy agenturní pracovníci přijdou o práci, propadají se z lepších ubytoven až na ty nejhorší. S tím souvisí i užívání návykových látek, nárůst násilí a trestné činnosti. Zkušenosti z praxe ukazují, že se nedaří dohledávat, kdo je zodpovědný za činnost některých agentur, nevedou účetnictví, dochází k jejich převodům na „bílé koně“. Problémem jsou hlavně agentury, jež mají „jepičí“ život. Navezou do města velké množství cizinců, vyinkasují peníze a už se o ně více nestarají.

Jsou známy i případy, kdy agentury cizince ubytovávají ve sklepích panelových domů. V souvislosti s tím by se podle vedení města měla řešit i otázka, co je přiměřené bydlení. Ne o všech ubytovnách má město přehled, řada je jich nelegálních.

Připomínky má Plzeň také k připravované novele zákona o sociálních službách. Podle stávajícího znění má povinnost zajistit sociální službu osobě, jež je v ohrožení života nebo zdraví, obec podle místa trvalého nebo nahlášeného pobytu dané osoby. „Chystaná novela už ale hovoří o tom, že by tuto povinnost měla obec, na jejímž území se osoba skutečně vyskytuje. To by znamenalo výraznou sociální zátěž zejména pro velká města, která v tomto směru fungují jako spádová,“ uvedla Alena Hynková, vedoucí magistrátního odboru sociálních služeb.

Kromě iniciativy vedoucí ke vzniku odborné skupiny, a tím s největší pravděpodobností i ke společnému pilotnímu projektu, připravuje město Plzeň spolu s dalšími složkami komplexní kontrolu ubytoven na svém území. Zaměří se i na zaměstnavatele využívající služeb agentur, chce je vybídnout k tomu, aby se chovali sociálně odpovědně. „Tedy například, aby personalista firmy znal podmínky, v jakých jejich zaměstnanci žijí,“ dodal primátor Zrzavecký. Podle jeho slov je cílem vedení města starat se zejména o své občany, zajistit bezpečnou Plzeň.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (2 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 20.11.2016 10:32, Reagovat

Jednoduché řešení: Zakázat pracovní agentury, stejně jen okrádají lidi. Dále pečlivě prověřovat každého gastarbeitera. To by měla dělat cizinecká policie. Na mnohých se už podle ksichtu dá vytušit, co má člověk před sebou. Vypadáš vyzývavě, vagabundsky, syčácky - alou zpátky odkud jsi přitáhl. I oblečení leccos prozradí. Například nyní se mezi chuligány šíří móda červených bot. Pokud by takový cestoval k nám, tak vrátit už z hranic. U nás takových máme dost a ještě si sem takové syčáky dovážet.

KAB 15.11.2016 08:04, Reagovat

Hezký nápad dát na titulní obrázek k článku fotku Zrzaveckého :)

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.