Šéf Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela seznámil plzeňské zastupitele s aktuální situací kolem nové spalovny

Šéf Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela seznámil plzeňské zastupitele s aktuální situací kolem nové spalovny | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Miloslav RubášMiloslav Rubáš

Starosta Nýrska

Více

Martin VítMartin Vít

Člen rady MO Plzeň 2

Více

Pavel LiškaPavel Liška

Výtvarník

Více

Šéf Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela seznámil plzeňské zastupitele s aktuální situací kolem nové spalovny

Plzeň, 10.11.2016, aktualizováno 15:43 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Lepší účinnost i lepší ekologické parametry na životní úroveň než byly stanoveny v projektu má nová spalovna komunálního odpadu v Chotíkov u Plzně. Dokončená spalovna už také vytápí prostřednictvím šestikilometrového horkovodu celé sídliště Lochotín. Tak stručně představil spalovnu na úvod svého vystoupení před zastupiteli města Plzně ředitel společnosti Plzeňská teplárenská Tomáš Drápela. Městská společnost za spalovnu zaplatila 2,1 miliardy korun. Zařízení nyní běží v ročním zkušebním provozu.

„Dílo jsme po technické stránce dokončili, běží, je funkční dělá co má. Máme rok na zkušební provoz a připravujeme kolaudaci. Během zkušebního provozu musíme doladit některé věci. Vejdeme se také do původně plánovaného rozpočtu a nebude tam zřejmě žádné navýšení i vzhledem k tomu, že jsme dílo dokončili vlastními silami. Čekají nás ale různé soudní spory a ty se potáhnou zřejmě celá léta,\\\" řekl Drápela. Během zkušebního provozu musí teplárenská společnost doladit také vztahy s insolvenčním správcem generálního dodavatele ČKD DIZ, jemuž teplárna těsně před koncem stavby letos v květnu vypověděla smlouvu a stavbu dokončila ve vlastní režii.

Spalovna však nemá zdaleka vyhráno. Její stavbu totiž několikrát přerušily žaloby ekologických aktivistů. Odpůrci spalovny se obávají, že zhorší životní prostředí a namítají, že není nutná, bude-li se víc třídit a jinak zpracovávat odpad. „Spalovna vyvolala několik typů soudních sporů. Jde o stavební řízení ve věci spalovny. Ta má povolení pro zkušební provoz, funguje, pálí a samozřejmě, že se připravují všechny kroky, aby proběhlo v krátké budoucnosti řízení o kolaudačním souhlasu,\\\" uvedl právník teplárenské společnosti Karel Paleček. Žalován nebyl investor, ale orgán veřejné správy, tedy stavební úřad středočeského krajského úřadu. Teplárna je jen účastníkem řízení.

Na dotaz městského zastupitele a poslance Pavla Šrámka (ANO), zda by šel Tomáš Drápela znovu do stavby spalovny, kdyby věděl, co ho čeká, odpověděl ředitel, že rozhodně ne. „Nabízeli mi v Jihlavě, abych tam postavil spalovnu. Na spalovnu se chystá také Přerov a ČEZ ji chce vybudovat v Mělníku. Po judikátech, které jsou tady z Plzně, jak nám místní krajský soud vykládá svět, tak si myslím, že se tyto kontroverzní stavby budou stavět obtížně,“ konstatoval Tomáš Drápela.

Zastupitel Jiří Bis (ČSSD) apeloval na zastupitele a zároveň i poslance, aby se za pomoci svých stran a dalších kolegů poslanců pokusili změnit současné právní prostředí, aby naše země byla z hlediska nových investic normálnější.

Podle zastupitele a krajského radního pro životní prostředí Václava Štekla (KSČM) je Plzeňský kraj jedním z mála regionů, který je připraven na výrazné omezení skládkování komunálního odpadu od roku 2024, které nás čeká. „Naše zařízení opravdu čistí vzduch, nejenom Plzni, ale v celém kraji,“ prohlásil na závěr zastupitel Štekl.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.