V bezzásahovém území I. a II. zón NP Šumava leží na příkaz hasičů hromady podřezaných stromů

V bezzásahovém území I. a II. zón NP Šumava leží na příkaz hasičů hromady podřezaných stromů | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Martin KožnarMartin Kožnar

Architekt

Více

Zdeněk PavlíčekZdeněk Pavlíček

Starosta Plánice

Více

Tomáš PoppTomáš Popp

Kuchař a pořadatel farmářských trhů

Více

V bezzásahovém území I. a II. zón NP Šumava leží na příkaz hasičů hromady podřezaných stromů

Modrava, Plzeň, 02.11.2016, aktualizováno 15:47 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Pokácené stromy se v těchto dnech překvapivě objevily v okolí některých účelových cest, které vedou nejpřísněji střeženými bezzásahovými územími v I. a II. zónách Národního parku Šumava. Hromady podřezaných stromů šokovaly nejednoho návštěvníka parku, který do oblasti pronikl. Stromy ležely například v těsné blízkosti bývalého hraničního přechodu Modrý sloup. Nejedná se naštěstí o černou těžbu. Důvodem kácení náletových dřevin je zlepšení přístupnosti hasičské techniky do oblasti v případě zásahu a také padesátitisícová pokuta. Informoval o tom ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.

Podřezané stromy leží i nedaleko od bývalého přechodu Modrý sloup | Autor: Regionpodlupou.czPodřezané stromy leží i nedaleko od bývalého přechodu Modrý sloup | Autor: Regionpodlupou.cz

„K udržování přístupových cest v šíři nejméně tří metrů jsme se zavázali v roce 2010, kdy se rozjížděl projekt Bezpečná Šumava. Bohužel už od počátku nebylo možné tento požadavek splnit ve všech případech, aniž bychom nepoškodili chráněná společenstva. Proto jsme v letošním roce navrhli několik cest, které vedou nejcennějšími, bezzásahovými územími, vypustit z této povinnosti a u některých snížit průjezdní profil na šířku dva metry. Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje vypuštění některých komunikací akceptoval, ale na zachování tři metry širokého průjezdního profilu nadále trvá,“ vysvětluje ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.

Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje v minulých měsících provedl na území NP Šumava kontrolu se zjištěním, že na některých účelových cestách zasahovaly do průjezdního profilu větve mladých stromků, padlé suché stromy či traviny. „Na základě této kontroly nám udělil pokutu ve výši 50 tisíc korun. Jelikož tato pokuta by nám mohla být udělována opakovaně, museli jsme přistoupit k zásahu, který nepochybně návštěvníci národního parku zaznamenají,“ uvedl Pavel Hubený. Až do 15. listopadu, tedy do doby, než začne platit klidové období pro tetřeva hlušce, se podle jeho slov musí prořezat necelých 40 kilometrů cest v bezzásahovém území v prvních a ve druhých zónách na Modravsku a Prášilsku.

„Musíme uvolnit zúžený jízdní profil například na cestě Luzenským údolím k Modrému sloupu, cestu k Pytláckému rohu nebo k Roklanské chatě. Rozšiřují se cesty také na Prášilsku například cestu z Poledníku k vrcholu Skalka. Předpokládáme, že by se vše mělo zvládnout do 15. listopadu. Bude ale záležet také na vývoji počasí,“ vyjmenovává mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Prevence proti požárům, ale i dostatečná dostupnost území pro složky Integrovaného záchranného systému, je nesmírně důležitá, zejména v odlehlých lokalitách. Nicméně Správa Národního parku Šumava hledá cestu, jak tuto povinnost naplnit tak, aniž by se musely provádět poměrně razantní zásahy do přírodního prostředí, v tomto případě do nově se obnovujících lesních či mokřadních společenstev.

„Kolegy z HZS, kteří nás kontrolují, dobře chápu, vždyť oni vlastně kontrolují pouze to, k čemu jsme se my sami před lety zavázali. Jenže když zástupci Správy před pěti nebo šesti lety předávali hasičům seznam přístupových cest, pravděpodobně se vůbec nezabývali problematikou měnící se přístupnosti bezzásahového území a přísnými ochrannými podmínkami I. zóny, kam byl a stále je zakázán vstup pěším turistům,“ zdůraznil ředitel Hubený. Nebral se také ohled na měnící se vodní režim, strukturu a funkci ekosystémů a umisťování nových staveb.

„Dnes hledáme a budeme hledat taková technická řešení ochrany nejcennějších částí přírody, která umožní maximální zpřístupnění území veřejnosti s co nejmenšími efekty rušivých zásahů tak, aby návštěvníci mohli divokou přírodu vnímat v plné kráse a bohatosti. Doufám, že ani tento krátkodobý vynucený zásah nenaruší dojem z krásné podzimní Šumavy návštěvníkům přírody a že jej pochopí, dodal Pavel Hubený.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.