Vladislav Vilímec: Vládní koalice přidala obcím a městům další „dáreček“

Vladislav Vilímec: Vládní koalice přidala obcím a městům další „dáreček“ | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Karel ŠidloKarel Šidlo

Poslanec PČR, zastupitel Plzeňského kraje

Více

Václav MilotaVáclav Milota

ekonom, finanční poradce, důchodce

Více

Karel JakubecKarel Jakubec

Živnostník

Více

Vladislav Vilímec: Vládní koalice přidala obcím a městům další „dáreček“

Plzeň, 02.11.2016, aktualizováno 13:07 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Na odhlasování kontroverzního zákona nařizujícího samosprávě měst i obcí rozpočtovou zodpovědnost upozornil na webu ODS poslanec a krajský zastupitel Vladislav Vilímec (ODS). Podle jeho slov se tímto zákonem Česko opět změní k horšímu. Poslanec zdůraznil, že navzdory vstřícnému přístupu opoziční ODS sociální demokraté definitivně pohřbili vládní návrh ústavního zákona o rozpočtové zodpovědnosti. Již při zahájení třetího čtení bylo zjevné, že o ústavní zákon vůbec nestojí, jeho přijetí blokují, mnoho z poslanců a ministrů ČSSD se dokonce ani neobtěžovalo k hlasování o změně Ústavy dorazit. Následná vyjádření sociálních demokratů jsou podle jeho slov jen trapné výmluvy.

„To, co vláda odmítla naordinovat sama sobě, shodila bez zaváhání na obce. A učinila tak navíc cestou běžného zákona, který ovšem nemá v důsledku předchozího neúspěšného hlasování o Ústavě oporu v ústavním rámci. Nejenže se vláda samosprávy zavázala přijímat vyrovnané rozpočty, pokud činí celkový dluh veřejných financí 55 procent vůči HDP. Vládní koalice obcím a městům přidala další „dáreček“. Již od roku 2018 hodlá některým obcím zadržovat zákonem garantované daňové výnosy. Týkat se to bude těch obcí, jejichž dluhy přesahují 60 procent průměru ročních příjmů za poslední čtyři roky,“ uvedl Vladislav Vilímec, který je i místostarostou Kdyně.

Podle slov poslance je tento ukazatel hodně tvrdý a jeho striktní uplatnění může dostat řadu obcí do problémů. „Například neříká nic o tom, zda si obec vezme úvěr na profinancování důležitých projektů, nebo jen projídá peníze za provozní či populistické aktivity. Z údajů ministerstva financí je zřejmé, že nesplňuje tento ukazatel 445 obcí a měst, mezi nimi i velká statutární města. Dopady na tyto obce a občany, kteří v nich žijí, budou veliké. Vládní poslanci nevzali v úvahu stanovisko Svazu měst a obcí, ovlivnili ve prospěch přijetí tohoto opatření hlasovací proceduru a nepřipustili dokonce ani jeho odložení do roku 2020,“ řekl Vilímec.

Poslanec je přesvědčen o tom, že vláda pokračuje v destrukci územní samosprávy a šikaně zejména obcí, na které toto opatření dopadne mnohem tíživěji než na kraje. Navíc je prý zjevné, že schválený návrh je na samé hranici ústavnosti, protože se vlamuje do ústavou garantovaných práv samosprávných celků. A to všechno v situaci, kdy i ministr financí Andrej Babiš (ANO) opakovaně přiznal, že obce jako celek hospodaří z celého veřejného sektoru nejlépe. „Alespoň to tvrdil při debatě o zvýšení podílu obcí na daňových výnosech, když vysvětloval, proč obcím nechce přidávat. Tato vláda prostě nastolila obecný trend omezování práv obcí. Je to trend nebezpečný a brzy nás může vrátit do doby, kdy lidem vládly centrálně řízené národní výbory. Pokud zákon projde i Senátem, zcela jistě bude na místě ústavní žaloba,“ dodal poslanec Vladislav Vilímec.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (5 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

prase 03.11.2016 21:49, Reagovat

Jsem prase Vilímec.

pepe 03.11.2016 11:57, Reagovat

Na co si stěžuje pan Vílimec, na ČSSD a ANO. Tak proč mají na kraji koalici s ČSSD. Nebo to jsou jiní lidé. Ten si tady snad z lidí dělá srandu.Pokud se mu to nelíbí, tak ať jde pryč. Jenomže koryto je silnější než vůle a morálka.R

Nenažraný Vilímec 02.11.2016 21:24, Reagovat

ztratil veškerou legitimitu k jakémukoliv komentování svými třemi korýtky. Že se nestydí takhle si nechat platit za nic...

To jsou starosti :) 02.11.2016 13:30, Reagovat

Zákon jsem nečetl a číst nebudu, normálnímu člověku je zrovna tohle úplně to u pr*le. Nevím jestli je zákon přehnaný, ale jsou tu nefunkční obce, které mají dluhy, co už nikdy nemůžou splatit. Pravda, to je i problém státu a tak měl stejný zákon být i na státní rozpočet.
Ale že bych nemohl spát kvůli tomu, jestli takový zákon je nebo není a dokonce zda jsou obce samosprávné nebo centrálně řízené, to je mi jedno už úplně, možná by centrálně řízené fungovaly lépe, špatného starostu by stát odvolal a lidé by si zvolili jiného.

Holub 02.11.2016 17:41, Reagovat

Centrálně řízené všechno už jsme tu měli. V něčem to bylo, pravda, lepší, ale v jiném zase ne. Asi by to mělo být nějak vyvážené.
Ale brzy bude stejně všechno řízené z Bruselu, každá obecní sekačka na trávu.
Leč ohledně toho zákona má V.Vilímec naprostou pravdu. Páni poslanci většinou kážou vodu, ale pijí víno. A tento zákon je toho roztomilým příkladem.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.