Letos to konečně vyšlo, po létech snažení a slibů vyznamenal prezident Miloš Zeman předválečného primátora Plzně Luďka Pika

Letos to konečně vyšlo, po létech snažení a slibů vyznamenal prezident Miloš Zeman předválečného primátora Plzně Luďka Pika | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Věra DrahorádováVěra Drahorádová

učitelka ZŠ

Více

David ŠloufDavid Šlouf

Neuvolněný člen rady města Plzně (pro oblast správy městských nemovitostí)

Více

Iva HořanováIva Hořanová

Místostarostka města Stod, zastupitelka PK

Více

Aktualizováno: Letos to konečně vyšlo, po létech snažení a slibů vyznamenal prezident Miloš Zeman předválečného primátora Plzně Luďka Pika

Praha, Plzeň, 28.10.2016, aktualizováno 16.11.2016 15:35 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Svoji plzeňskou stopu měl páteční slavnostní akt, při kterém prezident Miloš Zeman předával u příležitosti státního svátku vzniku samostatné republiky státní vyznamenání. Po několika létech snažení tentokrát prezident republiky konečně ocenil medailí Za zásluhy I. stupně za zásluhy o stát in memoriam předválečného starostu Plzně a významného sociálního demokrata Luďka Pika. Ocenění převzal z rukou prezidenta plzeňský primátor Martin Zrzavecký (ČSSD), kterého k tomu zplnomocnila rodina bývalého primátora. Stalo se tak rok poté, co prezidenta Miloše Zemana loni ostře zkritizoval poslanec PS PČR za ČSSD a předseda rozpočtového výboru Václav Votava za to, že vyznamenání Pikovi neudělil a to i přesto, že to veřejně přislíbil při návštěvě Plzně.

Poslanec Votava léta usiloval o to, aby se toto ocenění předválečnému starostovi Plzně dostalo. Doporučila to i Sněmovna, žádný prezident tak v minulosti ale neučinil. V roce 2015 už vše nasvědčovalo tomu, že Luděk Pik vyznamenání získá, zvláště poté, co to prezident veřejně slíbil, ale nestalo se tak. Kritikou na adresu prezidenta tehdy nešetřil nejen poslanec Votava, ale i primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD). Oba loni shodně potvrdili pro server Regionpodlupou.cz, že se nevzdávají a budou dál pokračovat ve snaze zajistit státní vyznamenání pro bývalého předválečného primátora. Rok se sešel s rokem a tentokrát byli úspěšní.

Luděk Pik, který stál v čele Plzně v letech 1919 až 1938, byl osobností nadregionálního významu, působil na celostátní úrovni, což dokládá i udělené vyznamenání za zásluhy o stát. Jsem rád, že tento výrazný a významný politik byl konečně oceněn. Chtěl bych poděkovat všem, kteří o to usilovali, především pak panu poslanci Václavu Votavovi,“ reagoval po slavnostním ceremoniálu primátor Martin Zrzavecký. Ten se také ještě v pátek večer potkal s příbuznými Luďka Pika.

Luděk Pik (1876 - 1948) byl československý politik, meziválečný poslanec Národního shromáždění za Československou sociálně demokratickou stranu dělnickou a dlouholetý starosta Plzně. Městu Plzni vtiskl jeho moderní tvář, zasloužil se významným způsobem o jeho rozvoj. V letech 1919–1938 byl starostou Plzně, působil ale i na celostátní úrovni v Národním shromáždění, kde si od roku 1920 poslanecký post udržel až do zániku parlamentu a Československa v březnu 1939. Po osvobození se již výrazněji politicky neangažoval, tentokrát na nátlak komunistů.

Jménem Luďka Pika byla v Plzni pojmenována například ulice ve čtvrti Doudlevce nebo gymnázium ve čtvrti Doubravka. O značném významu tohoto předválečného primátora svědčí i fakt, že jeho nástupci primátoři bez ohledu na jejich stranickou příslušnost chodí každoročně uctít památku Luďka Pika k jeho hrobu na plzeňském hřbitově.

Medaili Za zásluhy uděluje prezident republiky osobám, které se zasloužily o stát nebo územní samosprávný celek v oblasti hospodářské, vědy, techniky, kultury, umění, sportu, výchovy a školství, obrany, bezpečnosti státu a občanů.

Připomenout si Luďka Pika, ale i další významné osobnosti, které stály v čele Plzně od roku 1828 až do února 1948, mohou v těchto dnech Plzeňané na nové výstavě v mázhauzu plzeňské radnice. Expozice nazvaná Purkmistři, starostové a primátoři města Plzně v letech 1828 – 1948 bude k vidění do 17. listopadu.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (10 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

MrDacz 30.10.2016 21:01, Reagovat

To je sice fajn, ale to vozraly hovado by nemelo vyznamenavat nikoho. Protoze uz by nemelo dal byt nasim prezidentem!

XX 31.10.2016 12:03, Reagovat

Po přečtení Vašeho příspěvku si spíš myslím, že pod vlivem alkoholu jste Vy. Miloš Zeman byl řádně zvolen. Můžeme k němu mít výhrady, stejně jako jsme je měli k Václavu Klausovi a Václavu Havlovi, ale je to prostě náš prezident. Jeho projev byl podle mě velmi dobrý, vyznamenávání 30 lidí důstojné. Nevidím tam chybu.Samozřejmě radost z vyznamenání Luďka Pika.

Pozdě 31.10.2016 06:53, Reagovat

Pokud se nepletu, Havel už zemřel a prezidentem není, jste nějak pozadu se sledováním českých reálií :)

San 01.11.2016 09:22, Reagovat

Přečti si to znovu, nic pozadu tam není, pouze připomínka minulých prezidentů.

Souhlas 31.10.2016 08:33, Reagovat

MrDacz má samé dementní připodotky. Věřím, že byl v pátek na staromáku skandovat s vlastizrádcem Gazdíkem, třemi velkými Hovny - Hermanem, Horáčkem, Halíkem, bandou komediantské lůzy a stádem zmagořených ovcí!

San 01.11.2016 09:23, Reagovat

Máš pravdu.

MrDacz 31.10.2016 10:45, Reagovat

Panove, asi mluvite o sobe a soudite lidi podle sebe!

Odpověď 31.10.2016 11:10, Reagovat

A jak víte, že jsme pánové a ne dámy?? Že by jste soudil podle sebe??

MrDacz 31.10.2016 16:42, Reagovat

Ze bych byl veden genderovym predsudkem.

Zdeněk 31.10.2016 13:02, Reagovat

Nechte toho!! Komplexy z vás stříkajil!!!

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.