Primátor Martin Zrzavecký ocenil u příležitosti státního svátku řadu plzeňských osobností

Primátor Martin Zrzavecký ocenil u příležitosti státního svátku řadu plzeňských osobností | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jan DrnekJan Drnek

spisovatel a sociální pracovník

Více

Pavel ŠrámekPavel Šrámek

poslanec parlamentu ČR

Více

Jakub JonášJakub Jonáš

student Pedagogické fakulty UK

Více

Primátor Martin Zrzavecký ocenil u příležitosti státního svátku řadu plzeňských osobností

Plzeň, 28.10.2016, aktualizováno 20:06 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Osmičlenný tým pod vedením mladého vědce Daniela Georgieva, který objevil „chytré“ kvasinky sloužící k diagnostice metastáze rakovinných buněk, získal v pátek Cenu města Plzně. Ocenění si výzkumníci převzali z rukou primátora Martina Zrzaveckého ČSSD) při slavnostním setkání na plzeňské radnici u příležitosti 98. výročí Dne vzniku samostatného Československa. Kromě Ceny města Plzně primátor udělil i dvě čestná občanství, jedno plzeňské profesorce Danuši Bělohlávkové, druhé in memoriam sládkovi a bývalému řediteli pivovaru Prazdroj a Gambrinus Ivo Hlaváčkovi. Primátor předal i čtyři historické Pečetě města Plzně.

Cenu města Plzně převzala z rukou primátora Plzně Martina Zrzaveckého profesorka Danuše Bělohlávková | Autor: Plzen.euCenu města Plzně převzala z rukou primátora Plzně Martina Zrzaveckého profesorka Danuše Bělohlávková | Autor: Plzen.eu

„Je to pro mě opravdu mimořádná událost, nacházím se ve společnosti lidí, kterých si nesmírně vážím,“ řekl oceněným primátor Martin Zrzavecký. Podle jeho slov Plzeň děkuje těm, kteří svou prací a životem dokázali přispět k naší dnešní svobodě, kteří chápou svou práci jako poslání, kteří svou práci pochopili i jako odpovědnost vůči společnosti. „Naplnili tak odkaz ideálů vtělených do základů našeho samostatného státu,“ zdůraznil ve svém proslovu primátor.

Cenu města Plzně získal meziuniverzitní tým Daniela Georgieva složený z mladých výzkumníků do 24 let. Ten uspěl v soutěži, již hostil Massachusettský technologický institut v Bostonu v USA, za objev s názvem The IOD Band získal osm zlatých medailí. Podstatou objevu jsou „chytré“ kvasinky, které byly pomocí genetických modifikací naprogramovány k funkci diagnostiky metastáze rakovinných buněk. V konečné podobě tento sofistikovaný biosensor umožňuje včas lokalizovat nádor a odhalit potenciální směr jeho šíření.

Oceněný tým má osm členů, čtyři jsou z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity vPlzni (Hynek Kasl, Václav Pelíšek, Anna Sosnová, Jiří Louda), tři z Přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy (Martin Cienciala, Veronika Kolejáková, Filip Nemčko), jeden z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni (Jan Bejvl), pět studentů doktorského studia z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni bylo jejich poradci (Tereza Puchrová, Jiří Fatka, Pavel Fikar, Katka Pěchotová, Pavel Zach). Vedoucím týmu je Daniel Georgiev a druhým instruktorem ředitel centra NTIS Eduard Janeček.

„Bojujeme s včasnou diagnózou té nemoci (rakoviny), je to cíl, který se ještě nepodařilo dosáhnout,“ řekl primátorovi Daniel Georgiev. Jeho tým se prý nyní snaží novou metodu uvést, v příštích pěti, deseti letech by mohla dokázat odhalit nádory vzárodku.

Čestné občanství, které se uděluje za celoživotní úspěšné zvyšování prestiže a věhlasu města Plzně v České republice i v zahraničí získala profesorka Danuše Bělohlávková, a in memoriam Ivo Hlaváček. „Pan Ivo Hlaváček byl jedním z pilířů, na nichž stojí celosvětový úspěch a sláva plzeňského ležáku. Paní profesorka Danuše Bělohlávková je výraznou pedagogickou osobností, jež se mimo jiné podílela na založení Francouzské aliance i pomáhala organizovat uzavírání partnerství města Plzně a Plzeňského kraje s francouzskými městy a regiony, pro mě je osobou, která dodává člověku energii, dává druhým impulzy, aby se snažili,“ řekl primátor Martin Zrzavecký.

Za Ivo Hlaváčka občanství převzali synové Jan a Ivan Hlaváčkovi. „Za tátu mohu říct, že by z ocenění měl velkou radost. Pivu a městu Plzni zasvětil život, na různých funkcích pracoval přes 40 let, dotáhl to od černých baronů až na funkci generálního ředitele. Vážil by si toho,“ řekl primátorovi Jan Hlaváček.

Historickou Pečeť města Plzně, která se uděluje za zásluhy o rozvoj Plzně, její propagaci, ochranu jejích práv a zájmů a zvyšování prestiže města, obdržel Karel Nováček, významný archeolog, který se zaměřuje na terénní výzkumy v Iráku, především v Arbílu a v Mosulu. Historickou Pečeť města Plzně získal za dlouholeté a přínosné působení na katedře archeologie Západočeské univerzity v Plzni. „Je to týmová práce, stojí za tím spousta lidí,“ řekl ke své činnosti Karel Nováček.

Dalším oceněným je Jiří Pokorný, od roku 2013 šéf baletu plzeňského Divadla J. K. Tyla. Do Plzně přinesl baletní dramaturgii velkých operních a baletních domů světa. Historickou Pečeť města Plzně získal za dlouholeté působení v Divadle J. K. Tyla v Plzni a úspěšné vedení baletního souboru a zvýšení kulturní prestiže města Plzně v oblasti baletu. „Toto ocenění je pro mě důležité i tím, že se zastavíme a vnímáme právě tento okamžik,“ uvedl Jiří Pokorný.

Historickou pečeť převzal i Karel Syka, který se už více jak čtyřicet let se podílí na rozvoji jedné z nejúspěšnější a největších ZUŠ v republice. „Řídím školu, kterou prošlo kolem 35 tisíc dětí, poskytuje základní výtvarné vzdělávání. Vnímám to i jako ocenění svých kolegů, kteří se věnují dětem a mládeži,“ uvedl Karel Syka. Jako výtvarný pedagog učil a nasměroval na uměleckou a odbornou dráhu řadu dnes již renomovaných umělců, architektů a pedagogů. Pečeť města získal za dlouholetou pedagogickou činnost a rozsáhlé aktivity v kulturní a umělecké oblasti v Plzni.

Poslední oceněnou byla Hana Švábová, předsedkyně správní rady Nadace 700 let města Plzně, která má na svém kontě stovky podpořených projektů v oblasti kultury, sportu či v sociální sféře. „Za více než 20 let své existence nadace podpořila 5000 projektů v Plzni,“ uvedla Hana Švábová.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.