ROP Jihozápad podpořil celkem 1147 projektů, příjemci dotace už inkasovali více než 17,9 miliard korun

ROP Jihozápad podpořil celkem 1147 projektů, příjemci dotace už inkasovali více než 17,9 miliard korun | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Tomáš JílekTomáš Jílek

Místopředseda krajské organizace TOP09

Více

Josef WalterJosef Walter

zámečník

Více

Jaroslav BaborovskýJaroslav Baborovský

Důchodce

Více

ROP Jihozápad podpořil celkem 1147 projektů, příjemci dotace už inkasovali více než 17,9 miliard korun

Plzeň, 18.10.2016, aktualizováno 14:56 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Regionální operační program ROP Jihozápad se může právem řadit k nejúspěšnějším operačním programům v období 2007–2013 v rámci celé ČR. Program podpořil celkem 1147 projektů, jejichž příjemci už obdrželi více než 17,9 miliard korun. Programové období formálně skončilo v roce 2013, ale v současnosti se stále kontroluje, zda projekty plní svůj účel. Zájem žadatelů o dotaci prostřednictvím projektu ROP byl značný, celkem totiž předložili 3430 projektových žádostí v celkové hodnotě za téměř 55 miliard korun. Pokud by ROP Jihozápad disponoval trojnásobným množstvím přidělených finančních prostředků, mohl by vyhovět všem žadatelům.

„Nejvíce peněz, zhruba 45 procent, šlo do krajských i místních silnic. Pomohly postavit či rekonstruovat více než 1000 kilometrů silnic II. a III.třídy a 230 kilometrů místních komunikací,“ řekla ředitelka úřadu regionální rady Michaela Šímová. V Plzeňském kraji byly nejvýznamnějšími stavbami části obchvatů v Klatovech a v Plzni, které odvedly dopravu z center dvou největších měst. Jedním z mnoha dalších projektů byla například rekonstrukce ulice ke Škále v Kaznějově, která přímo napojuje obytnou zónu na silnici spojující města Plzeň a Most. Nejen tento projekt demonstruje, že na těchto komunikacích byla zvýšena bezpečnost a snížila se jejich hlučnost a prašnost.

V obou regionech ROP Jihozápad podpořil 200 školských projektů za 1,24 miliardy korun, šlo hlavně o modernizace tříd a nákup vybavení. Na cestovní ruch, tedy na pěší a cyklotrasy, muzea, divadla, kina, sportovní a relaxační areály, biotopy a rozhledny, šlo 2,24 miliardy korun. Zhruba 940 milionů korun získaly kulturní památky a za 230 milionů korun se postavilo nebo modernizovalo 20 mateřských škol. Domovy pro seniory dostaly přes 320 milionů, 100 milionů sociálně terapeutické dílny a stacionáře. Obnovilo se 76 historických památek a na 42 místech zeleň o ploše 42 hektarů.

Úřad regionální rady bude do roku 2020 kontrolovat, zda podpořené projekty správně fungují a plní původní účel. „Doba udržitelnosti je pro kraje, města a obce pět let, každoročně nám příjemci dotací zasílají zprávy. Minimálně jednou ročně kontrolujeme projekt na místě,“ řekl pověřený vedoucí úřadu Karel Hron. V Plzeňském kraji je stále pod dohledem finančních manažerů 380 projektů za 5,8 miliardy korun. Program dohromady podpořil celkem 1147 projektů.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.