ROP Jihozápad podpořil celkem 1147 projektů, příjemci dotace už inkasovali více než 17,9 miliard korun

ROP Jihozápad podpořil celkem 1147 projektů, příjemci dotace už inkasovali více než 17,9 miliard korun | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený1,89%
Spokojený49,06%
Zklamaný23,58%
Zdrcený14,15%
Šokovaný11,32%

Celkový počet hlasů: 106

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Miroslav PazderaMiroslav Pazdera

starosta obce Babylon

Více

Petr PolachPetr Polach

strojník stavebních strojů

Více

Jan DrnekJan Drnek

spisovatel a sociální pracovník

Více

ROP Jihozápad podpořil celkem 1147 projektů, příjemci dotace už inkasovali více než 17,9 miliard korun

Plzeň, 18.10.2016, aktualizováno 14:56 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Regionální operační program ROP Jihozápad se může právem řadit k nejúspěšnějším operačním programům v období 2007–2013 v rámci celé ČR. Program podpořil celkem 1147 projektů, jejichž příjemci už obdrželi více než 17,9 miliard korun. Programové období formálně skončilo v roce 2013, ale v současnosti se stále kontroluje, zda projekty plní svůj účel. Zájem žadatelů o dotaci prostřednictvím projektu ROP byl značný, celkem totiž předložili 3430 projektových žádostí v celkové hodnotě za téměř 55 miliard korun. Pokud by ROP Jihozápad disponoval trojnásobným množstvím přidělených finančních prostředků, mohl by vyhovět všem žadatelům.

„Nejvíce peněz, zhruba 45 procent, šlo do krajských i místních silnic. Pomohly postavit či rekonstruovat více než 1000 kilometrů silnic II. a III.třídy a 230 kilometrů místních komunikací,“ řekla ředitelka úřadu regionální rady Michaela Šímová. V Plzeňském kraji byly nejvýznamnějšími stavbami části obchvatů v Klatovech a v Plzni, které odvedly dopravu z center dvou největších měst. Jedním z mnoha dalších projektů byla například rekonstrukce ulice ke Škále v Kaznějově, která přímo napojuje obytnou zónu na silnici spojující města Plzeň a Most. Nejen tento projekt demonstruje, že na těchto komunikacích byla zvýšena bezpečnost a snížila se jejich hlučnost a prašnost.

V obou regionech ROP Jihozápad podpořil 200 školských projektů za 1,24 miliardy korun, šlo hlavně o modernizace tříd a nákup vybavení. Na cestovní ruch, tedy na pěší a cyklotrasy, muzea, divadla, kina, sportovní a relaxační areály, biotopy a rozhledny, šlo 2,24 miliardy korun. Zhruba 940 milionů korun získaly kulturní památky a za 230 milionů korun se postavilo nebo modernizovalo 20 mateřských škol. Domovy pro seniory dostaly přes 320 milionů, 100 milionů sociálně terapeutické dílny a stacionáře. Obnovilo se 76 historických památek a na 42 místech zeleň o ploše 42 hektarů.

Úřad regionální rady bude do roku 2020 kontrolovat, zda podpořené projekty správně fungují a plní původní účel. „Doba udržitelnosti je pro kraje, města a obce pět let, každoročně nám příjemci dotací zasílají zprávy. Minimálně jednou ročně kontrolujeme projekt na místě,“ řekl pověřený vedoucí úřadu Karel Hron. V Plzeňském kraji je stále pod dohledem finančních manažerů 380 projektů za 5,8 miliardy korun. Program dohromady podpořil celkem 1147 projektů.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.