Město Plzeň získalo stříbro v soutěži Obnovitelné desetiletí v kategorii Chytrá energie měst a obcí

Město Plzeň získalo stříbro v soutěži Obnovitelné desetiletí v kategorii Chytrá energie měst a obcí | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jan FluxaJan Fluxa

Místostarosta MO Plzeň 2 - Slovany

Více

Aleš JanoušekAleš Janoušek

ředitel Gymnázia Luďka Pika v Plzni

Více

Josef VozdeckýJosef Vozdecký

poslanec parlamentu ČR

Více

Město Plzeň získalo stříbro v soutěži Obnovitelné desetiletí v kategorii Chytrá energie měst a obcí

Plzeň, 18.10.2016, aktualizováno 11:04 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Druhé místo v soutěži Obnovitelné desetiletí v kategorii Chytrá energie měst a obcí získalo město Plzeň. Umístilo se hned za energeticky soběstačnou obcí Kněžice. Porotu složenou ze 42 odborníků na projektu Plzně zaujaly už realizované aktivity, jako jsou například testování elektrobusů, energetické využití bioplynu na čističce odpadních vod, intenzivní opatření v budovách města, jež vedou k výrazným úsporám energií, využití biomasy v městské teplárně s kombinovanou výrobou tepla a elektřiny i další projekty. Plzni pomohly ke druhému místu i záměry, které chystá v rámci iniciativy Smart City Plzeň, jde například o energetické využití kalů z čistírny odpadních vod v městské teplárně.

„Úspěch našeho projektu, který jsme nazvali Koncepční přístup k využívání obnovitelných zdrojů energie, je pro nás potvrzením toho, že Plzeň umí realizovat chytrá řešení v oblasti životního prostředí. Tím to ale nekončí, chystáme další záměry, zvažujeme například instalaci fotovoltaických elektráren na vhodné střechy městských budov a podobně,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Plzeň má zpracovanou vlastní územní energetickou koncepci i jednotlivé akční plány.

Podle technického náměstka primátora Pavla Šindeláře (ODS) se Plzeň svým přístupem k hospodaření s energií řadí mezi přední města České republiky, která se touto problematikou systematicky zabývají. „Už šest let funguje v naší městské teplárně takzvaný zelený kotel, který nahradil zdroje spalující hnědé uhlí a umožnil další připojování odběratelů při likvidaci drobných topenišť. Teplo ze soustavy teplárny se v Plzni prodává za příznivou cenu. Snížení spotřeby hnědého uhlí dosáhneme také díky spalovně v Chotíkově, která nedávno najela na plný provoz, jde o jedno z nejmodernějších zařízení na využití komunálního odpadu v Evropě,“ přiblížil Pavel Šindelář.

Plzni se také daří snižovat spotřebu energií a vody ve svých objektech i v budovách, které užívají její příspěvkové organizace. Pokles zaznamenává radnice u většiny ze 137 sledovaných objektů, a to i přesto, že mnohé z nich mají nové nástavby nebo přístavby a přibyly v nich spotřebiče. Za úsporou stojí zateplování, výměna starých zdrojů tepla, proškolování zaměstnanců, odhalování tepelných ztrát termovizní kamerou i další opatření.

Podle Františka Kůrky z Odboru správy infrastruktury Magistrátu města Plzně, který přihlášení do soutěže zajišťoval, porotu zaujaly také záměry, na nichž Plzeň nyní pracuje. „Existuje několik projektových záměrů v rámci iniciativy Smart City Plzeň. Tam patří například energetické využití kalů z čistírny odpadních vod v městské teplárně nebo projekt nazvaný Střechy pro FVE, který zvažuje instalaci fotovoltaických elektráren na vhodné střechy budov užívaných městem. Jeho cílem je nahradit části vlastní spotřeby a poskytnout elektrické energie návštěvníkům pro dobíjení elektroniky, elektrokol či akumulátorových invalidních vozíků,“ doplnil František Kůrka.

Slavnostní vyhlášení vítězných projektů se uskutečnilo 13. října v Praze. Soutěž pořádá Aliance pro energetickou soběstačnost spolu se Solární asociací. Vyhlášeno bylo pět kategorií, a sice Obnovitelná energie pro rodiny, Obnovitelná energie v podnikání, Chytrá energie měst a obcí, Obnovitelný start up a inovativní řešení v energetice a Chytrá energie v diplomce.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.