Nová čtyřkoalice na hejtmanství slibuje díky svému složení větší spolupráci Plzeňského kraje i města Plzně

Nová čtyřkoalice na hejtmanství slibuje díky svému složení větší spolupráci Plzeňského kraje i města Plzně | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Petr JunekPetr Junek

Více

Rudolf StáhlichRudolf Stáhlich

Starosta Drahoňův Újezd

Více

Gabriela LevorováGabriela Levorová

Mateřská dovolená

Více

Nová čtyřkoalice na hejtmanství slibuje díky svému složení větší spolupráci Plzeňského kraje i města Plzně

Plzeň, 11.10.2016, aktualizováno 16:42 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Bezprostředně po podpisu memoranda jsme požádali jednotlivé lídry čtyřkoalice o podrobnější vyjádření k povolebnímu vyjednávání a k sestavení koalice, která by měla příští čtyři roky vládnout Plzeňskému kraji. Zde jsou jejich odpovědi.

Budoucí hejtman Josef Bernard uvedl, že k sestavení nové koalice výrazně přispěl především společný pohled na řešení problémů v oblasti dopravy. „Všichni tam máme jako prioritu dostavbu Západního obchvatu Plzně, všichni máme priority v tom, že chceme dopravu dostupnější do venkovských oblastí našeho kraje a určitě se budeme bavit i o zlevněném jízdném. Určitě se také budeme bavit o integraci jízdného v Plzni a Plzeňském kraji. To je věc dalšího vyjednávání. Zatím nebudeme komentovat obsazení jednotlivých výborů, protože nejsme definitivně dohodnuti o tom, jak ty výbory budou vypadat a kdo je obsadí. Nebyl jsem nijak limitován tím, s kým se na vytvoření koalice dohodneme. Ale připadá mi velmi efektivní když se domluvíme na koalici, která bude kopírovat koalici v městě Plzni. Co vidím jako jednu z bolestí Plzeňského kraje i města Plzně je to, že spolu málo spolupracují a to hodláme změnit,“ uvedl Josef Bernard.

Lídr ODS Martin Baxa zdůraznil, že ODS v těchto krajských volbách velmi výrazně uspěla, proto si občanští demokraté mohli vyjednat v nové koalici tři významné posty. „Jedná se o pozici první náměstkyně hejtmana pro oblast ekonomiky, majetku a investic, na kterou jsme navrhli Marcelu Krejsovou, dále neuvolněnou pozici náměstka hejtmana pro kultura a památkovou péči, kterou bych měl vykonávat já. Radní kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství by se měla stát Radka Trylčová. Už v předvolební kampani jsme jako ODS deklarovali dvě věci. Tedy, že chceme, aby z vedení kraje odešli komunisté a aby se na vedení kraje podílely politické strany, které mají zkušenost se správou měst a obcí v Plzeňském kraji. Nově složená koalice obě tyto priority jednoznačně naplňuje. Našli jsme i programový průnik a považuji to za velmi dobré řešení,“ konstatoval Baxa. Rovněž i on považuje za velký přínos to, že na kraji bude ve stejném složení pracovat koalice, která je i v Plzni, protože se podle jeho slov tato koalice osvědčila. Díky tomu věří, že bude fungovat i v rámci Plzeňského kraje.

„Koalice pro Plzeňský kraj uspěla ve volbách tak, že máme dva mandáty. Voliči rozhodli, že preferenčními hlasy poslali do zastupitelstva kraje dva zástupce KDU-ČSL, tedy Petra Náhlíka a Jiřího Lodra. Byl nám nabídnut resort školství a cestovního ruchu, který je blízký mně, protože já jsem jako lídr Koalice pro Plzeňský kraj deklarovala to, že mojí odborností je školství a tento resort tedy mohu řídit. Proto se nyní bude rozhodovat o tom, který z obou zmíněných pánů bude ochoten odstoupit v můj prospěch. O tom, který to bude, budeme jednat na grémiích a na celostátním i krajském výboru. Jasno budeme mít určitě do konce tohoto týdne,“ nastínila Ivana Bartošová jednání, která ji v nejbližších hodinách čekají.

Lídr Starostů a Patriotů Pavel Čížek, který by měl vykonávat post náměstka pro oblast dopravy se po oslovení ze strany ČSSD se s kolegy z koalice nejprve zajímal o to, zda budou mít možnost realizovat jejich program, kterým je hlavně rovnoměrný rozvoj v regionu. „Našli jsme velmi dobrou shodu a rozhodli se pokračovat v koaličních jednáních a následně jsme uzavřeli koaliční smlouvu. Byl nám nabídnut post náměstka hejtmana v resortu dopravy, který je jedním z nejtěžších, ale na druhou stranu má největší vztah k regionu,“ řekl Pavel Čížek.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (9 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Kádr 12.10.2016 11:33, Reagovat

Tak už se otřásají židle lidí, které na kraji dosadili komunisti. Je jasné, že ODS bude chtít některá úřednická místečka obsadit svými lidmi a tak se budou muset některé uvolnit.

MrDacz 12.10.2016 08:34, Reagovat

To je hnus!
Kam zalezli vsichni obdivovatele Bernarda?

XX 12.10.2016 09:25, Reagovat

Pavel Bělobrádek: \"Brečet, že sice teď jsem vyhrál volby, ale předtím jsem absolutně zničil svůj koaliční potenciál tím, že jsem všechny pozurážel, o všech jsem řekl, že jsou zloději, přestože to jsou lidé čestní, pracovití, charakterní, a naopak proti korupci léta bojovali.\"

Radim 11.10.2016 23:54, Reagovat

To je právě to, čeho se bojím a to, že se kraj bude ted ještě více centralizovat do Plzně a na ostatní lokality bude kašlat. Baxa logicky potřebuje větší podporu a hlavně peníze z kraje na tu jeho kulturu. Obávám se, že není příliš ideální, když dělá radního pro kulturu na městě a kraji tentýž člověk. Tahle situace trošku zavání nějakým svinstvem a možná v tom hraje roli i to nové divadlo. Ono ostatně město má několik i soudních sporů s krajem a ted si nejsem příliš jistý, zda nebudou některé spory vyřešeny někde \"bokem\". Schyluje se tady ke dvou letům temna.

omyl 12.10.2016 10:43, Reagovat

To nejsou peníze na kulturu - to jsou peníze na beton pro firmy, které je utratí - a je jedno co tam pak bude, nebo jestli to vůbec bude stát - viz Světovar, nyní galerie.

Volič 11.10.2016 23:34, Reagovat

Tak to je krásná situace v té Koalici pro Plzeňský kraj. Bartošová zvolena nebyla nikam, ale chce být radní pro školství. Pokud se dívám na výsledky, je až druhá pod čarou. Takže musí odstoupit jeden, a pak i ten další se musí vzdát místa ve prospěch Bartošové. Ta by měla sklopit zrak a zmizet, evidentně ji voliči v zastupitelstvu nechtěli.

KAB 11.10.2016 18:09, Reagovat

Na koalicích v krajích je vidět, že volby jsou nesmysl a ztráta času - politici pak výsledek voleb přece stejně nerespektují a ohnou je tak, jak se jim hodí.

Chodit k volbám teď už skutečně nemá žádný význam, volby vůbec o ničem nerozhodují, rozhodují mafiáni, kteří se nějak mezi sebou domluví na rozdělení penězovodů z veřejných rozpočtů.

Divím se té třetině idealistů, co ještě ztrácí čas volbami :) Já dosud byl u všech vyjma Senátu, který považuji za pitomost - ale už mě to pozvolna opouští a asi se na to vykašlu jako většina.

MrDacz 12.10.2016 08:37, Reagovat

Tohle muze napsat jedine vul!
Volby maji smysl, jen volime samej hnuj a to je jedine nas problem. Muzem take vyjit do ulic a protestovat proti takove koalici. Muzem pozadovat po nasich zastupcich aby se chovali alespon trochu moralne!!!
Ovsem lepsi je nafavat u lahvace...

KAB 12.10.2016 10:56, Reagovat

Rozhodovat musí dav, ideálně většinový - jedinec může pouze nadávat, tak to prostě je :) Jak jinak si vysvětlit, že lidé na volby kašlou? No když politici výsledek voleb stejně vždy ohnou a zařídí si to podle sebe a ne podle výsledků voleb, tak volby prostě zbytečné jsou. Lidi to už prokoukli a tak k nim nechodí, proč taky, jejich hlas má nulovou hodnotu, protože ho politici ignorují.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.