Nová čtyřkoalice na hejtmanství slibuje díky svému složení větší spolupráci Plzeňského kraje i města Plzně

Nová čtyřkoalice na hejtmanství slibuje díky svému složení větší spolupráci Plzeňského kraje i města Plzně | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,02%
Spokojený45,68%
Zklamaný19,75%
Zdrcený11,73%
Šokovaný14,81%

Celkový počet hlasů: 162

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Michal DvořákMichal Dvořák

Člen rady města Plzně (pro oblast podpory podnikání a sportu)

Více

Pavel LiškaPavel Liška

Výtvarník

Více

Petr SmutnýPetr Smutný

Více

Nová čtyřkoalice na hejtmanství slibuje díky svému složení větší spolupráci Plzeňského kraje i města Plzně

Plzeň, 11.10.2016, aktualizováno 16:42 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Bezprostředně po podpisu memoranda jsme požádali jednotlivé lídry čtyřkoalice o podrobnější vyjádření k povolebnímu vyjednávání a k sestavení koalice, která by měla příští čtyři roky vládnout Plzeňskému kraji. Zde jsou jejich odpovědi.

Budoucí hejtman Josef Bernard uvedl, že k sestavení nové koalice výrazně přispěl především společný pohled na řešení problémů v oblasti dopravy. „Všichni tam máme jako prioritu dostavbu Západního obchvatu Plzně, všichni máme priority v tom, že chceme dopravu dostupnější do venkovských oblastí našeho kraje a určitě se budeme bavit i o zlevněném jízdném. Určitě se také budeme bavit o integraci jízdného v Plzni a Plzeňském kraji. To je věc dalšího vyjednávání. Zatím nebudeme komentovat obsazení jednotlivých výborů, protože nejsme definitivně dohodnuti o tom, jak ty výbory budou vypadat a kdo je obsadí. Nebyl jsem nijak limitován tím, s kým se na vytvoření koalice dohodneme. Ale připadá mi velmi efektivní když se domluvíme na koalici, která bude kopírovat koalici v městě Plzni. Co vidím jako jednu z bolestí Plzeňského kraje i města Plzně je to, že spolu málo spolupracují a to hodláme změnit,“ uvedl Josef Bernard.

Lídr ODS Martin Baxa zdůraznil, že ODS v těchto krajských volbách velmi výrazně uspěla, proto si občanští demokraté mohli vyjednat v nové koalici tři významné posty. „Jedná se o pozici první náměstkyně hejtmana pro oblast ekonomiky, majetku a investic, na kterou jsme navrhli Marcelu Krejsovou, dále neuvolněnou pozici náměstka hejtmana pro kultura a památkovou péči, kterou bych měl vykonávat já. Radní kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství by se měla stát Radka Trylčová. Už v předvolební kampani jsme jako ODS deklarovali dvě věci. Tedy, že chceme, aby z vedení kraje odešli komunisté a aby se na vedení kraje podílely politické strany, které mají zkušenost se správou měst a obcí v Plzeňském kraji. Nově složená koalice obě tyto priority jednoznačně naplňuje. Našli jsme i programový průnik a považuji to za velmi dobré řešení,“ konstatoval Baxa. Rovněž i on považuje za velký přínos to, že na kraji bude ve stejném složení pracovat koalice, která je i v Plzni, protože se podle jeho slov tato koalice osvědčila. Díky tomu věří, že bude fungovat i v rámci Plzeňského kraje.

„Koalice pro Plzeňský kraj uspěla ve volbách tak, že máme dva mandáty. Voliči rozhodli, že preferenčními hlasy poslali do zastupitelstva kraje dva zástupce KDU-ČSL, tedy Petra Náhlíka a Jiřího Lodra. Byl nám nabídnut resort školství a cestovního ruchu, který je blízký mně, protože já jsem jako lídr Koalice pro Plzeňský kraj deklarovala to, že mojí odborností je školství a tento resort tedy mohu řídit. Proto se nyní bude rozhodovat o tom, který z obou zmíněných pánů bude ochoten odstoupit v můj prospěch. O tom, který to bude, budeme jednat na grémiích a na celostátním i krajském výboru. Jasno budeme mít určitě do konce tohoto týdne,“ nastínila Ivana Bartošová jednání, která ji v nejbližších hodinách čekají.

Lídr Starostů a Patriotů Pavel Čížek, který by měl vykonávat post náměstka pro oblast dopravy se po oslovení ze strany ČSSD se s kolegy z koalice nejprve zajímal o to, zda budou mít možnost realizovat jejich program, kterým je hlavně rovnoměrný rozvoj v regionu. „Našli jsme velmi dobrou shodu a rozhodli se pokračovat v koaličních jednáních a následně jsme uzavřeli koaliční smlouvu. Byl nám nabídnut post náměstka hejtmana v resortu dopravy, který je jedním z nejtěžších, ale na druhou stranu má největší vztah k regionu,“ řekl Pavel Čížek.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (9 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Kádr 12.10.2016 11:33, Reagovat

Tak už se otřásají židle lidí, které na kraji dosadili komunisti. Je jasné, že ODS bude chtít některá úřednická místečka obsadit svými lidmi a tak se budou muset některé uvolnit.

MrDacz 12.10.2016 08:34, Reagovat

To je hnus!
Kam zalezli vsichni obdivovatele Bernarda?

XX 12.10.2016 09:25, Reagovat

Pavel Bělobrádek: \"Brečet, že sice teď jsem vyhrál volby, ale předtím jsem absolutně zničil svůj koaliční potenciál tím, že jsem všechny pozurážel, o všech jsem řekl, že jsou zloději, přestože to jsou lidé čestní, pracovití, charakterní, a naopak proti korupci léta bojovali.\"

Radim 11.10.2016 23:54, Reagovat

To je právě to, čeho se bojím a to, že se kraj bude ted ještě více centralizovat do Plzně a na ostatní lokality bude kašlat. Baxa logicky potřebuje větší podporu a hlavně peníze z kraje na tu jeho kulturu. Obávám se, že není příliš ideální, když dělá radního pro kulturu na městě a kraji tentýž člověk. Tahle situace trošku zavání nějakým svinstvem a možná v tom hraje roli i to nové divadlo. Ono ostatně město má několik i soudních sporů s krajem a ted si nejsem příliš jistý, zda nebudou některé spory vyřešeny někde \"bokem\". Schyluje se tady ke dvou letům temna.

omyl 12.10.2016 10:43, Reagovat

To nejsou peníze na kulturu - to jsou peníze na beton pro firmy, které je utratí - a je jedno co tam pak bude, nebo jestli to vůbec bude stát - viz Světovar, nyní galerie.

Volič 11.10.2016 23:34, Reagovat

Tak to je krásná situace v té Koalici pro Plzeňský kraj. Bartošová zvolena nebyla nikam, ale chce být radní pro školství. Pokud se dívám na výsledky, je až druhá pod čarou. Takže musí odstoupit jeden, a pak i ten další se musí vzdát místa ve prospěch Bartošové. Ta by měla sklopit zrak a zmizet, evidentně ji voliči v zastupitelstvu nechtěli.

KAB 11.10.2016 18:09, Reagovat

Na koalicích v krajích je vidět, že volby jsou nesmysl a ztráta času - politici pak výsledek voleb přece stejně nerespektují a ohnou je tak, jak se jim hodí.

Chodit k volbám teď už skutečně nemá žádný význam, volby vůbec o ničem nerozhodují, rozhodují mafiáni, kteří se nějak mezi sebou domluví na rozdělení penězovodů z veřejných rozpočtů.

Divím se té třetině idealistů, co ještě ztrácí čas volbami :) Já dosud byl u všech vyjma Senátu, který považuji za pitomost - ale už mě to pozvolna opouští a asi se na to vykašlu jako většina.

MrDacz 12.10.2016 08:37, Reagovat

Tohle muze napsat jedine vul!
Volby maji smysl, jen volime samej hnuj a to je jedine nas problem. Muzem take vyjit do ulic a protestovat proti takove koalici. Muzem pozadovat po nasich zastupcich aby se chovali alespon trochu moralne!!!
Ovsem lepsi je nafavat u lahvace...

KAB 12.10.2016 10:56, Reagovat

Rozhodovat musí dav, ideálně většinový - jedinec může pouze nadávat, tak to prostě je :) Jak jinak si vysvětlit, že lidé na volby kašlou? No když politici výsledek voleb stejně vždy ohnou a zařídí si to podle sebe a ne podle výsledků voleb, tak volby prostě zbytečné jsou. Lidi to už prokoukli a tak k nim nechodí, proč taky, jejich hlas má nulovou hodnotu, protože ho politici ignorují.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.