2. verze: Hnutí ANO skončilo podle očekávání v opozici, Plzeňský kraj povede nová čtyřkoalice bez komunistů

2. verze: Hnutí ANO skončilo podle očekávání v opozici, Plzeňský kraj povede nová čtyřkoalice bez komunistů | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Ladislava KopalováLadislava Kopalová

sociální pracovnice, speciální pedagog – Domov pro seniory, vedoucí Letního dětského tábora

Více

Zdeněk NovákZdeněk Novák

Radní města Domažlice

Více

František HrubešFrantišek Hrubeš

Zastupitel PK

Více

Aktualizováno: 2. verze: Hnutí ANO skončilo podle očekávání v opozici, Plzeňský kraj povede nová čtyřkoalice bez komunistů

Plzeň, 11.10.2016, aktualizováno 14:04 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Plzeňský kraj povede čtyřkoalice složená z ČSSD, ODS, Koalice pro Plzeňský kraj a koalice Starostů s Patrioty. Vítězné hnutí ANO bude v opozici. Hejtmanem bude lídr ČSSD Josef Bernard. Lídři nové koalice podepsali v úterý dopoledne na hejtmanství memorandum o spolupráci koaličních stran. V devítičlenné radě bude mít ČSSD vedle hejtmana ještě další tři radní. Svůj resort regionálního rozvoje bude i nadále vykonávat Ivo Grüner, tentokrát ovšem v pozici radního. Své posty radních obhájila i radní pro zdravotnictví Milena Stárková a radní pro sociální věci Zdeněk Honz.

Lídři čtyřkoalice, která bude příští čtyři roky vládnout Plzeňskému kraji | Autor: Richard BenešLídři čtyřkoalice, která bude příští čtyři roky vládnout Plzeňskému kraji | Autor: Richard Beneš

ODS bude mít na postu prvního hejtmanova náměstka pro ekonomiku, investice a majetek Marcelu Krejsovou, neuvolněným náměstkem pro kulturu a památkovou péči bude lídr ODS a první náměstek primátora Martin Baxa. Radní pro životní prostředí a zemědělství se Radka Trylčová z ODS. Starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek, který je lídrem Starostů a Patriotů se stane náměstkem hejtmana pro dopravu. Post radní pro školství a cestovní ruch bude vykonávat lídryně Koalice pro Plzeňský kraj, školní inspektorka. Ivana Bartošová. Ta se však do zastupitelstva Plzeňského kraje po volbách nedostala. Jeden z dvojice zvolených zastupitelů Koalice pro Plzeňský kraj se proto musí vzdát svého mandátu ve prospěch Bartošové. Zatím není jasné zda zastupitelstvo opustí Náměstek primátora pro dopravu Petr Náhlík (KDU-ČSL), nebo jeho stranický kolega Jiří Lodr, ředitel Diecézní charity Plzeň.

V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu má ČSSD devět mandátů, ODS osm, Starostové a Patrioti získali čtyři křesla a Koalice pro Plzeňský kraj dva mandáty. To jim umožní mít v zastupitelstvu těsnou nadpoloviční většinu 23 křesel z celkového počtu 45. Vítězné hnutí ANO získalo ve volbách 11 mandátů. Spolu s ANO skončí v opozici další tři strany, které se do zastupitelstva dostaly, jedná se o KSČM se šesti křesly, TOP 09 se třemi a koalice SPD a SPO se dvěma mandáty. Koaliční strany se na spolupráci dohodly v noci na úterý poté, co v pondělí jednala krajská předsednictva ČSSD a ODS.

„V nejbližších dnech až týdnech vypracujeme koaliční smlouvu. Z dosavadních jednání jsem dospěl k názoru, že můžeme spolupracovat, ta jednání mě příjemně překvapila. Jsem rád, že se podařilo sestavit koalici, která je téměř totožná jako koalice v Plzni. Jeden z problémů, který máme a kterých bych chtěl intenzivně řešit je větší spolupráce mezi Plzeňským krajem a městem Plzeň. S takovou koalicí máme k té intenzivnější práci dobře nakročeno,“ řekl bezprostředně po podpisu memoranda Josef Bernard.

„ODS v krajských volbách jednoznačně uspěla a vnímáme tento úspěch jako silný mandát od voličů k tomu, abychom prosadili program, se kterým ODS do krajských voleb šla. Klíčové pro nás bylo, aby u moci nebyli komunisté. Chtěli jsme, aby se na vládě v kraji podílely strany, které mají zkušenosti se správou měst a obcí v Plzeňském kraji a tato čtveřice tento náš cíl naplňuje jednoznačně. Nalézáme i programovou shodu,“ konstatoval lídr ODS Martin Baxa.

„Jsme rádi, že jsme uspěli jako nový subjekt, do nové koalice můžeme vnést ten regionální prvek, tím, že máme velké množství starostů a že s nimi spolupracujeme. Budeme rádi, že můžeme realizovat i naše programové priority, což je rozvoj celého kraje ať je to v oblasti regionálního rozvoje, kultury, cestovního ruchu i dopravy,“ prohlásil lídr kandidátky Starostů a Patriotů Pavel Čížek.

Lídryně Koalice pro Plzeňský kraj Ivana Bartošová zmínila, že do zastupitelstva se dostali dva zástupci KDU-ČSL. „Dostali jsme nabídku na resort radního pro školství a cestovní ruch, který je profesně blíže k mé osobě. Z tohoto důvodu budeme později deklarovat ještě odstoupení jednoho z našich kandidátů. Chtěla bych poděkovat, že jsme byli přijati do této koalice a jsem přesvědčena o tom, že budeme konstruktivně spolupracovat a že budeme mít možnost i jako nejmenší strana prosazovat naše programové priority a budeme prospěšní pro rozvoj Plzeňského kraje,“ dodala Ivana Bartošová.

V kuloárech se v úterý ráno začala šířit zpráva, podle které mělo krajské vedení hnutí ANO nabídnout ODS post hejtmana, pokud by s nimi byli občanští demokraté ochotni jít do koalice. „Nikdo z ANO nám nic takového nenabídl. Není pravda co se nyní šíří. Byl jsem členem vyjednávacího týmu, ale žádná taková nabídka od ANO nepřišla,“ uvedl místopředseda regionálního sdružení ODS Roman Jurečko.

Vznik koalice na Plzeňském kraji bez ANO komentoval i šéf hnutí Andrej Babiš. „My jsme s nimi vládnout odmítli, i když jsme v Plzeňském kraji vyhráli, jdeme do opozice. Jediná možnost,” komentoval koalici Andrej Babiš.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (27 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Josef 15.10.2016 11:23, Reagovat

Nevolil jsem pana Bernarda,
ale je to slušný a úspěšný člověk, který mnoho dokázal.
Hulvátství a urážky dále uváděné se tradičně v naší společnosti objevují ze závisti úspěšnosti.
Je to jen blekotání z hospody 5. cenové skupiny.

přečtěte si 12.10.2016 18:56, Reagovat

http://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2016-10-12

CrF8TY 12.10.2016 09:03, Reagovat

Kdyby volby měly přinést pozitivní změnu, tak je dávno zruší. To bahno politikům vyhovuje. Je to fraška a pořád se diví, že většina lidí o volby nemá zájem.

Matěj 12.10.2016 07:09, Reagovat

Můj hlas ANO byl vlastně absolutně k ničemu.Super.

San 11.10.2016 23:15, Reagovat

Není potřeba moc přemýšlet, aby člověk pochopil, že pravicový a levicový program je vlastně k ničemu. Je to jen trapná zástěrka, k oblbnutí voličů. Vidíme, že nejen fotbal, ale i politika nemá logiku. Jak mohou spolu fungovat strany, když „prosazují“ každá něco jiného. Z toho jasně vyplývá, že jde vždy jen o koryta a podvod na voličích, nic jiného. Zrušte volby, ušetříte státní kase peníze a lidem nervy. Rozdávejte pouze koryta.

RAM 11.10.2016 23:30, Reagovat

Ono to na kraji o pravicovosti a levicovosti moc není. Silnice, střední školy, nemocnice, zdravotnická záchranná služba, rozvoj venkova,...Lidi z koalice se musí umět domluvit na prioritách.

odkud to máte? 12.10.2016 10:40, Reagovat

Bilboardy ČSSD ještě visí - tak si je přečtěte. Dále si přečtěte rozhovor s Baxou: \' určitě například zrušíme naprosto zbytečný Zdravotnický holding Plzeňského kraje, který zřídili socialisté.\'
Tomu říkáte shodný program - LŽETE.

KAB 12.10.2016 10:58, Reagovat

Zdravotnický holding samozřejmě nezruší, ale ODS ho doobsadí svými lidmi a pak najednou už nebude zbytečný, ale strašně moc užitečný :))

guma 11.10.2016 15:14, Reagovat

ODS a ochrana životního prostředí - to nikdy nešlo, nejde a nepůjde dohromady

Jana 11.10.2016 15:14, Reagovat

Paní Bartošová nebyla vůbec zvolena a stejně dostala funkci. Tak o čem ty volby jsou???

Volič 12.10.2016 10:58, Reagovat

Nic zatím nezískala, když Náhlík i Lodr odmítnou odstoupit, těžkou bude radní :D Má to blbý holka. Chce funkci, ale nikdo jí nezvolil. Nehledě na to, že by musel odstoupit ještě další, neboť je druhá v pořadí :D

KAB 11.10.2016 12:57, Reagovat

Tak super, teď by si měli voliči pamatovat, co je Bernard a ČSSD zač a už nikdy tuhle verbež nevolit - pokud má shodný program s ODS a exoty, co k sobě nabalila do koalice, pak je to úplně jiná strana, než jak o sobě tvrdila.

XX 11.10.2016 13:34, Reagovat

Přemýšlejte a taky počítejte. Jedna věc jsou výsledky voleb, druhá věc povolební vyjednávání a koaliční potenciál jednotlivých stran. Když se to zjednoduší - s ČSSD by asi šli všichni, s ANO skoro nikdo. Teoreticky bylo možné sestavit koalici ANO, ČSSD, KSČM,...Jenomže Bernard otevřeně říkal, že s KSČM nepůjde (před r. 1989 vystupoval proti tehdejšímu režimu, vyslýchán STB, v r. 1989 přivedl Škodováky na náměstí). Pravicové strany (TOP 09, ODS,...) zase nechtěly jít s ANO. Jak byste to vymyslel Vy?

KAB 11.10.2016 13:52, Reagovat

No přece je normální dát jako prvnímu šanci vítězi - já to nemusím vymýšlet, to by muselo vymyslet ANO a pokud by neuspělo, pak je řada na druhém v pořadí.

Když se ale všichni spojí proti vítězi, je to podvod na voličích - ano, v souladu se zákonem, ale prasárna (třeba na Slovensku mají přímou volbu hejtmana, tam by to nešlo).

Příznačná je také ta rychlost, jak sestavili duhovou koalici bez vítěze - že by byla na obzoru nějaká zakázka, o kterou se podělí? Nebo je ve skříni nějaký kostlivec, který by je mohl dostat do kriminálu? Tahle koalice všech proti vítězi fakt smrdí a je tam něco hodně podezřelého.

XX 11.10.2016 17:54, Reagovat

Pane KABe, teď se dozvídám z vyjádření pana Bernarda a dalších na facebooku, že ANO nabízelo post hejtmana ODS. Tak co tomu říkáte? Co je to za taktiku? Vítěz nabízí post hejtmana tomu, který se umístil jako třetí?

KAB 11.10.2016 18:15, Reagovat

Bernard je lhář a podvodník, tomu už nevěřím ani slovo, takže bohužel, neříkám tomu nic :) Bernard jako člověk u mě skončil, dávám si ho do škatulky ke Koženému, kterému se moráloně podobá asi nejvíc. A ČSSD rovněž, ale ta už je pro mě mimo delší dobu, co se ministrem stalk Dienstbier a premiérem Sobotka, oba vlastizrádci.

XX 11.10.2016 14:29, Reagovat

Snad si nemyslíte, že ANO nevyjednávalo? Nebudu se opakovat, vysvětluji výše, jak to je s koaličním potenciálem.Vzpomeňte na parlamentní volby 2010. Tenkrát ČSSD zvítězila 22%, ODS měla 20%. Ale nikdo nechtěl s ČSSD jít do koalice, tak vládu sestavoval Nečas a s ním do koalice šla TOP 09 a Věci veřejné. Myslím, že je potřeba na věci pohlížet s chladnou hlavou a vycházet z reálné situace.

KAB 11.10.2016 17:59, Reagovat

To neokecáte :) Prostě se zločinné spolčení rychle spojilo, aby se jim nepřišlo na průšvihy, co jsou ve skříních - tak si zajistili na 4 roky beztrestnost a příjmy ze zakázek, co teď rychle rozjedou. Tedy možná, ona totiž převaha jednoho hlasu nepřinese úplnou stabilitu.

Mě jako férová připadá koalice ANO + ČSSD + KSČM, to by nebyl podvod na voličích, protože tak dopadly volby. A ppokud s tím nějaký prolhaný zlodějský ksindl Bernard měl problém, tak ho nikdo nenutil vstupovat do rady, nakradl si miliardy, může je jet rozfofrovat na Bahamy. Ale to by se jeho kmotři asi zlobili, to je mi jasné.

--------------

Jinak v televizi jsem viděl, jak politici brečí, že byla malá účast - není divu, když politici pak výsledek voleb nerespektují a ohnou je tak, jak se jim hodí. Chodit k volbám teď už skutečně nemá žádný význam, volby vůbec o ničem nerozhodují, rozhodují až mafiáni jak se domluví.

KAB 11.10.2016 13:56, Reagovat

Ještě se doplním - tady jde o čistě účelovou koalici bez sebemenšího ohledu na program či kvalitu - četl jsem něco od té školní inspektorky a ta je mentálně na úrovni Langšádlové - vyložená blbá trubka, kterou bych jako zaměstnavatel nepustil ani k pásu smotávat dráty do aut. A něco tak neskutečně blbého bude řídit školství - co asi tak může z toho vzniknout, národ negramotných dementů vhodných maximálně pro montovny.

Souhlas 11.10.2016 14:38, Reagovat

IQ tykve paní inspektorky potřebuji, ona zase tak dementní nebude, vždyť má v úmyslu podporovat četbu seniorů dětičkám, jak o tom mluvila v demokratické předvolební debatě na ČT. Na to její IQ stačí. Nezapomínejme, že ona se skvěle hodí do počtu, ani nebude tušit, jak to tam baxa s bernardem rozkradou a ještě jim vše s úsměvem odsouhlasí.

pepe 11.10.2016 13:19, Reagovat

Také si myslím, je to hrůza a sebranka. Takže Baxa bude sedět na dvou židlích, Krejsová neschopná politička bude zastávat takto významný post, a k tomu ještě to nejdůležitější ekonomiku. Doufám, že voliči z PK za rok půjdou k volbám do Poslanecké sněmovny, a těmto starnám jako CSSD a ODS to spočítají. Budu volit ANO, a to z podstaty věci.Je mi z nich špatně.

Richard Beneš 11.10.2016 12:29, Reagovat

Ano, díky za upozornění. Omlouvám se

XX 11.10.2016 12:13, Reagovat

Chyba v článku: TOP má jen 3 mandáty, ne 4.

Václav Dušek 11.10.2016 12:28, Reagovat

a paní Bartošová je Ivana, nikoliv Jana

Richard Beneš 11.10.2016 12:32, Reagovat

A ještě jednou díky. To je tak, když se píše ve velkém chvatu a s počítačem na klíně v autě...

Jana 11.10.2016 15:14, Reagovat

No, snad to není při řízení. :-)

Lukáš 11.10.2016 13:03, Reagovat

Jiří Lodr je ředitelem diecézní charity...

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.