ANO: Splnili jsme úkol a Plzeňský kraj zabarvili do modra, druhým úkolem bude diskuse a vyjednávání o budoucí koalici

ANO: Splnili jsme úkol a Plzeňský kraj zabarvili do modra, druhým úkolem bude diskuse a vyjednávání o budoucí koalici | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jan RejfekJan Rejfek

Starosta Dešenic

Více

Martin ZrzaveckýMartin Zrzavecký

Primátor města Plzně

Více

Jakub JonášJakub Jonáš

student Pedagogické fakulty UK

Více

ANO: Splnili jsme úkol a Plzeňský kraj zabarvili do modra, druhým úkolem bude diskuse a vyjednávání o budoucí koalici

Plzeň, 08.10.2016, aktualizováno 09.10.2016 12:11 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

A jaká byla atmosféra v táboře vítězného hnutí ANO v okamžiku, kdy bylo sečteno 99 procent hlasů? Uvnitř plzeňské kavárny Café la Rosé v plzeňské Sedláčkově ulici hypnotizovalo vedení hnutí v čele s poslanci Janem Volným a Pavlem Šrámkem televizi s volebními výsledky. Společně se zmíněnou dvojicí stál i lídr Miloslav Zeman, který odmítal novinářům poskytnout rozhovor dříve, než bude sečteno sto procent hlasů a o vítězi voleb už nebude pochyb.

Vedení hnutí ANO s napětím sleduje poslední okamžiky sčítání hlasů | Autor: Richard BenešVedení hnutí ANO s napětím sleduje poslední okamžiky sčítání hlasů | Autor: Richard Beneš

Těsně před finálním součtem opouští kavárnu poslankyně Miloslava Rutová se slzami v očích. V tom okamžiku už totiž věděla, že v senátních volbách skončila těsně na třetím místě. „Prostě mě to moc dojalo, věnovala jsem předvolební kampani opravdu hodně práce,“ řekla Rutová, kterou na chodníku utěšoval krajský předseda Jan Volný. Uvnitř kavárny se mezitím sečetly všechny volební hlasy a hnutí ANO mohlo začít slavit. Nikdo však nadšením příliš nejásal vzhledem k poměrně těsnému prvenství. Všem přítomným bylo jasné, že první místo ve volbách ještě zdaleka neznamená nadvládu nad krajem a post hejtmana. Podobnou zkušenost má ANO z posledních komunálních voleb v Plzni, kdy rovněž zvítězilo, ale nakonec skončilo v opozici.

Bezprostředně po oznámení volebních výsledků už stojí lídr Miloslav Zeman v hloučku nedočkavých novinářů a poskytuje první povolební rozhovor, kdy komentuje právě sečtené výsledky. „Vnímám, že jsou tam čtyři strany, které mají dvojciferný výsledek a další čtyři, které jsou těsně nad hranicí pěti procent. A tam někde se bude muset hledat průnik. Ta jednání nebudou jednoduchá. Dovedu si představit spolupráci s ČSSD, co se týká komunistů, tak vzhledem k jejich výsledku oni nebudou jazýčkem na vahách. Nechci vyloučit nikoho, v krátké době se to začne rýsovat,“ uvedl Zeman. ANO nebude podle jeho slov při jednáních lpět na křeslu hejtmana. Vítězství ve volbách má ovšem hodnotu, takže by to mělo být určitě vyměněno třeba za důstojné zastoupení v radě.

Zeman podle průzkumů čekal, že by mohlo ANO porazit ČSSD. „Samozřejmě to ovlivnila i ta malá účast u voleb, která mě docela mrzí, myslím si, že byla i v náš neprospěch. Ale jsem rád, že jsme cíl, který jsme si dali, splnili. Ale pro mě je cíl, abychom dokázali splnit sliby voličům,“ řekl lídr ANO. Ohledně povolebního uspořádání vnímá signály, že by se mohla ČSSD z druhého místa pokusit spojit s ODS stejně, jako je to v Plzni, kde už taková koalice funguje. „Ale i pro ně by to bylo velmi kostrbaté, protože by muselo být ve vedení kraje až šest stran. Nechme to otevřené a uvidíme, jak to dopadne,“ dodal Zeman.

„Splnili jsme úkol a Plzeňský kraj zabarvili do modra. Druhým úkolem bude diskuse a vyjednávání o budoucí koalici. Ta čísla nám určují co je možné a co není. Nebudeme za každou cenu bojovat o hejtmani, pokud bychom měli jít do nějaké kostrbaté a krkolomné koalice, protože to je cesta do hrobu,“ prohlásil krajský předseda ANO Jan Volný. Rovněž i on spíše vyloučil možnost jít do koalice s KSČM vzhledem k jejímu slabšímu volebnímu výsledku.

Neúspěšná kandidátka ANO do Senátu Miloslava Rutová konstatovala, že věřila, že se probojuje do finálové dvojice v boji o senátní křeslo s kandidátkou ČSSD a současnou senátorkou Dagmar Terelmešovou. Ta se na rozdíl od Rutové do finále probojovala. „Máme s paní Terelmešovou shodný pohled na sociální oblast. Myslela jsem si, že lidé upřednostní kvality takových kandidátů, ale když jim stačí jen to, že vítězný kandidát (Václav Chaloupek, OPAT) udělá jen několik večerníčků a kampaň veškerou žádnou, tak potom si lidé zaslouží takovou vládu, jakou chtějí mít. Lidé nepřemýšlí hlavou a je mi to líto. Určitě jsem zklamaná. Vrátím se do Sněmovny a budu dělat práci poslance jako doposud se zaměřením na sociální oblast,“ komentovala výsledek bity o Senát Miloslava Rutová.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  • Vedení hnutí ANO s napětím sleduje poslední okamžiky sčítání hlasů | Autor: Richard Beneš
  • Přípitek na volební vítězství pro hnutí ANO | Autor: Richard Beneš

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (3 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

San 10.10.2016 20:02, Reagovat

Hoši, musíte víc přitvrdit a dát lidem důkaz, že to v dalších volbách musí být lepší. Přesvědčit i ty další zaslepené, dosud modré, nebo i oranžové a obrátit je na vaší stranu.

Obdivovatel 09.10.2016 17:41, Reagovat

Paní Růtová, i prohrát se musí umět.....

:) 10.10.2016 07:17, Reagovat

No jo, ale kdo to umí :) Vzpomněl jsem si na slavný Paroubkův projev z roku 2006.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.