Vítězem krajských voleb v Plzeňském kraji je hnutí ANO, druhá ČSSD a bronz patří ODS

Vítězem krajských voleb v Plzeňském kraji je hnutí ANO, druhá ČSSD a bronz patří ODS | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Josef ČervenýJosef Červený

Starosta obce Bezděkov

Více

Helena MatoušováHelena Matoušová

Zastupitelka PK, radní města Plzně

Více

Stanislav PolčákStanislav Polčák

Europoslanec

Více

Aktualizováno: Vítězem krajských voleb v Plzeňském kraji je hnutí ANO, druhá ČSSD a bronz patří ODS

Plzeň, 08.10.2016, aktualizováno 22:07 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Vítězem krajských voleb v Plzeňském kraji se podle očekávání stalo hnutí ANO se ziskem 21,5 procenta hlasů. Druhá ČSSD dokázala oslovit jen17,3 procenta voličů. Bronzovou příčku obsadila s velmi slušným výsledkem ODS, která má na svém kontě 14,6 procenta hlasů voličů. Čtvrtá příčka patří KSČM (11,6). Přes pětiprocentní hranici se dále dostala společná kandidátka STAN, Patrioti, Svobodní a SsČR (8,0), následuje TOP 09 (7,0), Koalice SPD a SPO (5,3) a Koalice pro Plzeňský kraj (5,1). Ještě v sobotu večer začnou lídři stran s nejlepšími výsledky vést složitá a tuhá povolební vyjednávání o budoucím složení kraje. Zatím je vše otevřené, nelze předpokládat, která ze stran nakonec získá post hejtmana Plzeňského kraje. Volební účast v Plzeňském kraji byla 35,66 procenta všech oprávněných voličů.

Do zastupitelstva se dostane osm ze 17 kandidujících stran, hnutí a koalic, dosud nejvíc v historii kraje. Vítězné ANO získalo v pětačtyřicetičlenném krajské zastupitelstvu 11 křesel, devět mandátů má ČSSD a třetí ODS bude v zastupitelstvu reprezentovat osm členů. Šest křesel má v krajském zastupitelstvu KSČM, čtyři mandáty získali Starostové společně s Občany patrioty. TOP 09 bude mít tři krajské zastupitele, po dvou mandátech mají shodně koalice SPD a SPO a Koalice pro Plzeňský kraj.

V roce 2012 vyhrála volby ODS, měla 26,48 procenta hlasů. Druhá ČSSD získala 24,89 procenta, KSČM 20,93 procenta a koalice TOP 09 a Starostové pro Plzeňský kraj 5,5 procenta hlasů. ODS a ČSSD získaly po 15 mandátech, komunisté 12 a TOP 09 a Starostové tři. Klub ODS v průběhu volebního období opustili tři zastupitelé. Vládnoucí koalici s pohodlnou většinou 27 hlasů utvořila ČSSD a KSČM.

Zatímco vítězné hnutí ANO i ČSSD plánovali zahájení povolebního vyjednávání ještě v sobotu večer, třetí ODS si dává na čas. Vyjednávací tým hodlá sestavit až v pondělí a teprve potom se vrhne do víru povolebního vyjednávání o možné podobě kolace a také o tom, kdo bude hejtmanem. Šance totiž mají všichni tři lídři zmíněných stran, ať už je to vítěz Miloslav Zeman (ANO), Josef Bernard (ČSSD) a nebo Martin Baxa (ODS), který získal od voličů absolutně nejvíce preferenčních hlasů (4355), jimiž oba své soky doslova převálcoval. Lídr ANO dostal od voličů 1922 hlasů a Josef Bernard 2703 preferenčních hlasů. Tradičně vysoký počet přednostních hlasů získává v krajských volbách současný europoslanec Jiří Pospíšil (BEZPP), který kandidoval z 50. místa kandidátky TOP 09. Voliči mu věřili i tentokrát a dostal od nich 2819 preferenčních hlasů, což ho s přehledem katapultovalo z posledního místa kandidátky na první pozici.

O křeslo v Senáru za sedmý obvod Plzeň město se ve finále utká filmař Václav Chaloupek (OPAT) a současná senátorka Dagmar Terelmešová (ČSSD). Třetí byla kandidátka ANO Miloslava Rutová, čtcrtý Marcel Hájek (ODS) a pátý kandidát TOP 09 Jiří Dort.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (9 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

My se z těch hoven vážně nezvednem 09.10.2016 09:31, Reagovat

Ano to dopadne jako v komunálu. ANO opět podvede své voliče a přenechá hejtmana socanům. Což babišovo voličům upřímně přeju. Zmanipulované ovce si nic jiného nezaslouží.

San 09.10.2016 12:00, Reagovat

Zde se musím hnutí ANO zastat, bohužel regule jsou takové, že ostatní mohou vítěze voleb vyšachovat a nelze s tím nic udělat. Vítěz by podle mě měl automaticky obsazovat místo hejtmana a ostatní by pak bylo předmětem dalších jednání. Bylo by to logické. Ale u nás nikdy věci nejdou logickou cestou, aby bylo možné hrát nečistou hru.

pepe 09.10.2016 11:03, Reagovat

Mám také z toho obavu, že ODS, ČSSD a ostatní se dají dohromady proti ANO. Fakt nechápu, kdo volí Baxu a spol.Potom šmejdy z ČSSD jako Struček, který jak jsem koukal je starosta v Tachově a za okres tachov dostal jenom přes 460 hlasů a navíc seděl už druhé volební období jako náměstek PK. Takže seděl na dvou žídlí a chce dál sedět na dvou. V Tachově mu to tedy pořádně spočítali. Pak Grüner, který sedí také na dvou žídlí a pár ženských, které jsou k ničemu a stejně to tam odsedí jako předtím.Holt je vidět, že ČSSD začne doplácet na tyto neschopné lidi, který nic neumí a nic také pořádně nedělají, jenom pumpují peníze pro sebe. Mezi sebe nikoho jen tak nepustí, Prostě nemají už schopné lidí a také hodně výrazné.

RAM 10.10.2016 14:55, Reagovat

Bože, Bože, kam až někdo může klesnout! Tohle už jsme si od vás přečetli několikrát! Asi jen ten pisatel/ka by byl tím nejlepším zastupitelem!

KAB 09.10.2016 19:09, Reagovat

Na druhé straně pokud by ANO získalo 9 hejtmanů z 9 vítězství, byl by to pro Babiše průšvih, protože by se lidi mohli leknout a na rovinu, o něco jde jen a pouze ve volbách do poslanecké sněmovny, ostatní volby jsou jen pro zabavení lidí (kraj má skoro u všech peněz předem dané, co s nimi musí udělat, takže všichni hejtmani musejí dělat v zásadě to samé).

Když teď o pár vítězných skorohejtmanů přijde, tak bude moci hrát ublíženého a Češi na tohle ublížené brečení slyší a Babiš je geniální stratég (osobně se jeho nástupu bojím, je to vlastně přesně to samé jako když nastupoval v Německu Hitler, stejné metody, stejný progres a bude to mít i velmi podobný výsledek v podobě likvidace nepohodlných lidí atd. - ale jako stratéga ho obdivuji).

kde jsi? 08.10.2016 17:56, Reagovat

Soňo, ozvi se!

pepe 08.10.2016 22:55, Reagovat

Mám radost, že ČSSD nezvítězila. Dobře jim tak.

neradujte se 09.10.2016 17:54, Reagovat

pokud jde o koryta -. tak se modří a oranžovívždycky domluví - jako na městě.

pepe 10.10.2016 10:27, Reagovat

Ano, máte pravdu zase udělají sviňárnu a podvod na voliče. To jim jde moc dobře.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.