V rámci krajských voleb se v Plzeňském kraji uskuteční i tři místní referenda

V rámci krajských voleb se v Plzeňském kraji uskuteční i tři místní referenda | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Hynek ŘíhaHynek Říha

Starosta města Poběžovice

Více

Robert HoudekRobert Houdek

Více

Zdeněk NovákZdeněk Novák

Radní města Domažlice

Více

V rámci krajských voleb se v Plzeňském kraji uskuteční i tři místní referenda

Plzeň, 06.10.2016, aktualizováno 10:36 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Na třech místech Plzeňského kraje se v pátek a v sobotu uskuteční v rámci krajských a senátních voleb ještě místní referenda. Ve Starém Plzenci a v Losiné na jižním Plzeňsku budou voliči rozhodovat o tom, zda mají zabránit novým stavbám. V Trnové na severním Plzeňsku se v referendu bude naopak rozhodovat o demolici.

Přibližně 1040 voličů v Losiné u Plzně se v referendu vysloví, zda umožní stavbu betonárky firmy APB. První referendum o betonárce se v Losiné konalo už na podzim 2010, kdy se lidé vyslovili proti stavbě. Územní řízení ke stavbě betonárny se přerušilo mimo jiné kvůli napojení na silnici první třídy, která obcí prochází. Firma APB navrhla nové řešení a slíbila, že se bude podílet na projektu, výkupu pozemků a stavbě kruhové křižovatky, která by byla pro obec přínosem. Pak požádala o vyhlášení referenda. To se bude tentokrát konat I vzhledem k tomu, že v porovnání s rokem 2010 se v Losiné o 20 procent zvýšil počet voličů. I proto zastupitelé obce rozhodli referendum zopakovat. Lidé budou odpovídat na otázku, zda má obec pokračovat v tom, aby zabránila stavbě betonárny.

Zatímco občany Losiné trápí výstavba betonárky, 4000 obyvatel sousedního Starého Plzence bude v referendu rozhodovat o tom, zda dají radnici důvěru v tom, aby zabránila stavbě supermarketu Penny Market s parkovištěm v samotném centru. Referendum iniciovali místní obyvatelé, kteří se stavbou obchodu nesouhlasí a obávají se likvidace místních obchodů a podnikatelů. Podle slov mluvčího přípravného výbory referenda Jana Kotory část zastupitelů stranila záměru výstavby supermarketu a ignorovala názor lidí, kteří přišli na veřejné projednání. Aktivisté chtějí dosáhnout toho, aby nemohl blízko základní školy vzniknout supermarket o prodejní ploše větší než 200 metrů čtverečních. Usilují o to, aby tam nestálo velké a nevkusné obchodní zařízení, ale aby se otevřel prostor pro hledání architektonicky kvalitního řešení včetně menších obchodů.

V Trnové má zhruba 700 voličů rozhodnout v referendu iniciovaným zastupitelstvem o tom, zda má obec zbourat vilu číslo 290. Trnová koupila objekt od předchozího majitele v roce 1996 i s pozemky za víc než 27 milionů korun. Od té doby se jí opakovaně neúspěšně pokoušela prodat. Nejméně třikrát se podařilo najít nájemce, naposledy v roce 2008. Do domu zatéká, musí se nákladně vytápět přímotopy, pro případné další využití, které není moc reálné, by se musel nákladně opravovat. Současnou hodnotu budovy a pozemků odhadl znalec na 7,1 milionu korun. Demolice by mohla vyřešit letitý problém, jak naložit s nepotřebnou budovou. Po demolici by mohla obec využít přes 5,5 tisíce metrů čtverečních pozemků ve vlastnictví obce, které s budovou souvisí.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (1 příspěvek)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Radim 06.10.2016 21:33, Reagovat

V roce 1996 to obec koupila za 27 mil.
Nyní v roce 2016 to má hodnotu 7 mil.?
Něco mi tu smrdí. Kdopak byl tenkrát starostou? Ing. Zima.
A zastupitelé? Koza, Zelenka, Konig, Vyletálek, Šiml a Kráčina. Tahle banda podle mého by měla nyní dřepět v Plzni na Borech, pač tohle byl ober zločin. Zločin století.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.