Parta přátel odhalila na zdi plzeňské věznice Bory pamětní desku připomínající uvěznění pozdějšího prezidenta Václava Havla

Parta přátel odhalila na zdi plzeňské věznice Bory pamětní desku připomínající uvěznění pozdějšího prezidenta Václava Havla | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Roman AndréRoman André

Předseda krajské rady NS-LEV 21

Více

Jan LátkaJan Látka

Senátor PČR, zastupitel PK, zastupitel města Domažlice

Více

Zdeněk PavlíčekZdeněk Pavlíček

Starosta Plánice

Více

Parta přátel odhalila na zdi plzeňské věznice Bory pamětní desku připomínající uvěznění pozdějšího prezidenta Václava Havla

Plzeň, 05.10.2016, aktualizováno 16:38 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Zřejmě jediná „ráčkující“ pamětní deska na světě se nachází od úterý hned vedle brány plzeňské věznice Bory. Její text připomíná období mezi 30. července 1981 a 28. lednem 1983, kdy byl za zdmi tohoto nápravného zařízení vězněn pod číslem 2789 pozdější prezident Václav Havel. O vznik i realizaci této pamětní desky se zasloužilo několik plzeňských přátel, výroba se zaplatila prostřednictvím veřejné sbírky. Autorem desky je pak známý plzeňský akademický sochař František Bálek. Deska, jejíž součástí je i Havlovo srdce připojované k podpisu a „vibrující“ písmeno R ve slově prezident, byla odhalena u příležitosti nedožitých 80. narozenin Václava Havla.

Lumír Aschenbrenner s akademickým sochařem Brantiškem Bálkem bezprostředně po odhalení pamětní desky na zdi věznice Bory | Autor: Richard BenešLumír Aschenbrenner s akademickým sochařem Brantiškem Bálkem bezprostředně po odhalení pamětní desky na zdi věznice Bory | Autor: Richard Beneš

„Václav Havel by si určitě nepřál honosnou desku, proto jsme nevolili bronz, ale ocel. Na desce se objevuje jeho roztomilé ráčkování v nenásilné formě, spojili jsme to i s tím ‚havlovským‘ srdcem,“ řekl při odhalování autor díla František Bálek. Podle svých slov si při zhotovení desky uvědomil, jakou mají srdce i Havlovo motto Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí obrovskou sílu a energii. „Zvlášť dnes, kdy se nám společnost radikalizuje, je láska opravdu důležitá. Hotel „Borská hvězda“ sice nemá žádnou hvězdu, ale teď má alespoň jedno srdíčko,“ řekl sochař.

Plzeňský grafik Jan Košťál přišel s nápadem, který by měl na desce nějakým vtipným způsobem připomenout typické ráčkování Václava Havla. „Když jsem s tím přišel, tak František Bálek okamžitě vymyslel to vibrující písmeno. Nic podobného asi není na žádné jiné pamětní desce na světě,“ uvedl Jan Košťál.

Krátce po úmrtí Václava Havla se snažilo několik plzeňských osobností prosadit návrh, pojmenovat ve městě nějaký objekt, park, nebo ulici jménem bývalého prezidenta. Všechny tyto návrhy však nakonec ztroskotaly. Na jednom jednání městského zastupitelstva pak vystoupil tehdejší zastupitel Marcel Hájek a napůl s žertem prohlásil, že po Havlovi by se měla pojmenovat borská věznice. „To je jediné místo v Plzni, ke kterému měl opravdový vztah. Jako milovníkovi absurdních dramat by se mu to určitě líbilo,“ poznamenal tehdy Hájek. Jeho nápad úplně nezapadl, jen ho společně s dalšími přáteli mírně upravil do realizovatelné podoby.

„Když se nenašlo nic vhodnějšího k pojmenování, například divadlo, tak pak už skutečně zbývala jen ta věznice. Samotná realizace od prvotního nápadu trvala skoro dva roky. Nejprve jsme na zeď věznice z recese umístili tajně plastovou destičku připomínající věznění Václava Havla. Čekali jsme, jestli se té vlastní realizace někdo oficiálně ujme, což se ale nestalo. Před půl rokem jsme se sešli s Frantou Bálkem a dalšími kamarády a realizovali jsme to vlastními silami v této definitivní verzi,“ uvedl senátor a starosta Slovan Lumír Aschenbrenner (ODS). Ten také poděkoval za mimořádnou vstřícnost a přístup vedení věznice Bory, které umožnilo desku umístit na budovu vězení.   

Organizací sbírky byl pověřen současný kandidát do Senátu Marcel Hájek (ODS). „Podařilo se vybrat asi 60 tisíc korun, František Bálek nakonec dokázal vytvořit pamětní desku jen za 45 tisíc korun. Zbývající peníze jsme dali ve prospěch Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97,“ dodal Aschenbrenner.

Samotné odhalení pamětní desky se uskutečnilo na přání jejích tvůrců bez projevů politiků. O úvodní slovo se postaral jen sochař František Bálek. Přesto byla účast politiků na této akci značná. Přítomen byl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) a jeho náměstci Martin Baxa (ODS), Pavel Kotas (ČSSD) a Petr Náhlík (KDU-ČSL). Asi největší zastoupení na odhalení desky měli ovšem politici z TOP 09, dorazil i europoslanec Jiří Pospíšil (BEZPP).

Odhalení pamětní desky předcházelo vzpomínkové setkání u Lavičky Václava Havla v centru města v Šafaříkových sadech. „Václav Havel vnesl do politiky lidskost, humor, toleranci, dokázal spojovat lidi nejrůznějších názorů. Pomáhal nám pochopit, co znamená svoboda, demokracie, nabádal k odpovědnosti každého z nás za dění kolem sebe. Přičemž on sám právě tuto odpovědnost na sebe vzal již v období tuhé normalizace, ač velmi dobře věděl, jak riskantní úkol to byl. Tak riskantní, že se několikrát ocitl ve vězení, a to mimo jiné i u nás v Plzni, ve věznici na Borech,“ řekl primátor Martin Zrzavecký při setkání u Lavičky Václava Havla, kterou tvoří dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá strom.

Podle prvního náměstka primátora Martina Baxy Václav Havel dovedl naši zemi a nás všechny zpět do civilizace. „Do civilizace, kde černá je černou, bílá bílou a kde dvě a dvě jsou čtyři. Věděl, že pravda a láska nikdy nezvítězí nad lží a nenávistí, ale zároveň o to nepřestal nikdy usilovat. Usilujme o to i my, to je, myslím, ten nejlepší způsob, jak si nejen dnes pana prezidenta Václava Havla připomínat,“ řekl při setkání u Lavičky Václava Havla Martin Baxa.

Bývalý prezident Václav Havel získal krátce po revoluci v Plzni čestné občanství, nejvyšší ocenění, které město uděluje. Stalo se tak 6. května 1990 v rámci oslav osvobození města americkou armádou. Do Plzně tehdy přijel s americkou velvyslankyní Shirley Temple Blackovou, aby zde položil základní kámen pomníku osvoboditelům města. Do západočeské metropole přijížděl i jako divadelník. Opakovaně navštívil Mezinárodní festival Divadlo, členem jehož čestného předsednictva byl. Plzeň navštívil i při uvedení jeho hry Odcházení, kterou nastudovalo Divadlo J. K. Tyla a uvedlo v roce 2008. V roce 2009 převzal Václav Havel v Plzni Cenu 1. června.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  • Lumír Aschenbrenner s akademickým sochařem Brantiškem Bálkem bezprostředně po odhalení pamětní desky na zdi věznice Bory | Autor: Richard Beneš
  • Okamžik odhalení pamětní desky | Autor: Richard Beneš
  • Na pamětní desce se podařilo ztvárnit i ráčkování bývalého prezidenta | Autor: Richard Beneš
  • O desku se zasloužil společně s přáteli senátor Lumír Aschenbrenner | Autor: Richard Beneš
  • O desku se zasloužili společně s přáteli Marcel Hájek, sochař Brantišek Bálek a také senátor Lumír Aschenbrenner | Autor: Richard Beneš
  • Primátor Plzně Martin Zrzavecký přišel za město uctít květinou památku Václava Havla | Autor: Richard Beneš
  • K pamětní desce přicházeli lidé s květinami | Autor: Richard Beneš

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (3 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

KAB 07.10.2016 08:03, Reagovat

Nabízí se přísloví \"Jména hloupých na všech sloupích\". To by bylo jen k zasmání, kdyby ovšem Havel byl jen hloupý - on však byl především lhář, zloděj a podvodník, který zneužíval svoji pravomoc v míře, která nebyla nikdy před ním a nikdy po něm. Osobně ho řadím do party k Pol-Potovi nebo Hitlerovi a předpokládám, že po smrti jsou také všichni na stejném místě v pekle.

San 06.10.2016 18:05, Reagovat

Šaškárna...

Bože, to snad není pravda 06.10.2016 09:44, Reagovat

http://www.rukojmi.cz/clanky/domaci-politika/2551-tomas-guttmann-moralka-vaclava-havla-a-jeho-rodiny-dolozena-fakta-o-jejich-zivote-jsou-malo-lichotiva

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.