Starosta Chanovic Petr Klásek se stal prvním mluvčím společenství obcí bojujících proti úložičti jaderného odpadu

Starosta Chanovic Petr Klásek se stal prvním mluvčím společenství obcí bojujících proti úložičti jaderného odpadu | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,48%
Spokojený46,94%
Zklamaný19,05%
Zdrcený12,24%
Šokovaný14,29%

Celkový počet hlasů: 147

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Josef VozdeckýJosef Vozdecký

poslanec parlamentu ČR

Více

Jaroslav PerlíkJaroslav Perlík

Starosta města Hrádek u Rokycan

Více

Karel DachKarel Dach

Majitel sociální kavárny

Více

Starosta Chanovic Petr Klásek se stal prvním mluvčím společenství obcí bojujících proti úložičti jaderného odpadu

Plzeň, 05.10.2016, aktualizováno 10:30 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Dobrovolné neziskové společenství založilo 14 obcí a 11 spolků dotčených přípravou hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva a dalších radioaktivních odpadů. Platforma proti hlubinnému úložišti chce prosadit otevřené a transparentní řešení problému, v němž budou mít obce i veřejnost dostatečně garantované zákonné možnosti hájit své zájmy. Hlavním důvodem založení spolku je nespokojenost s postupem zodpovědných státních institucí, uvedli starostové a spolky v prohlášení zaslaném médiím. Prvním mluvčím platformy se stal Petr Klásek, starosta Chanovic na Klatovsku.

Prostřednictvím platformy chtějí její členové prosazovat celospolečenskou debatu o problému vyhořelého jaderného paliva a různých způsobech řešení, dále chtějí dosáhnout zastavení průzkumných prací a přehodnocení dnešního harmonogramu pro vyhledávání úložiště. Za platformu bude nyní mluvit prvních šest měsíců chynovický starosta Petr Klásek, který je už řadu let jedním z hlavních odpůrců plánované stavby v Plzeňském kraji. Mluvčí se budou střídat vždy po půl roce.

Starostové se domnívají, že rozhodnutí z konce minulého století o trvalém uložení odpadů nemusí být tou nejbezpečnější variantou. Chtějí aby všechny relevantní dokumenty byly veřejně dostupné a podrobeny odborné oponentuře i veřejné diskusi. Kvůli výjimečnosti projektu je podle členů platformy nezbytné, aby lidé z dotčené lokality s případnou stavbou souhlasili. Evropská směrnice podle nich žádá, aby se veřejnost mohla účinně účastnit rozhodování o nakládání s vyhořelým a radioaktivním odpadem. Své požadavky chce platforma směřovat na politiky, úřady i veřejnost, a to nejen v ČR.

Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. O finálním umístění hlubinného úložiště má vláda rozhodnout do roku 2025. Celkové náklady na jeho stavbu a provoz mají podle dřívějších informací dosáhnout zhruba 111 miliard korun. Nyní se vyhořelé palivo ze šesti jaderných bloků ČEZ v Temelíně a Dukovanech se ukládá do meziskladů.

Průzkum potenciálních lokalit pro vybudování trvalého hlubinného úložiště jaderného odpadu se týká Čertovky na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březového potoka poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdalény na Táborsku, Čihadla na Jindřichohradecku, Hrádku na Jihlavsku, Horky na Třebíčsku a Kraví Hory na Žďársku. Obce z pěti lokalit podaly loni žalobu na stát kvůli rozhodnutí ministra životního prostředí. Ten zamítl jejich námitku proti povolení geologických průzkumů.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.