Starosta Chanovic Petr Klásek se stal prvním mluvčím společenství obcí bojujících proti úložičti jaderného odpadu

Starosta Chanovic Petr Klásek se stal prvním mluvčím společenství obcí bojujících proti úložičti jaderného odpadu | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Michal DrabíkMichal Drabík

Invalidní důchodce

Více

Jaroslav ŠkárkaJaroslav Škárka

Bývalý poslanec

Více

Iva HořanováIva Hořanová

Místostarostka města Stod, zastupitelka PK

Více

Starosta Chanovic Petr Klásek se stal prvním mluvčím společenství obcí bojujících proti úložičti jaderného odpadu

Plzeň, 05.10.2016, aktualizováno 10:30 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Dobrovolné neziskové společenství založilo 14 obcí a 11 spolků dotčených přípravou hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva a dalších radioaktivních odpadů. Platforma proti hlubinnému úložišti chce prosadit otevřené a transparentní řešení problému, v němž budou mít obce i veřejnost dostatečně garantované zákonné možnosti hájit své zájmy. Hlavním důvodem založení spolku je nespokojenost s postupem zodpovědných státních institucí, uvedli starostové a spolky v prohlášení zaslaném médiím. Prvním mluvčím platformy se stal Petr Klásek, starosta Chanovic na Klatovsku.

Prostřednictvím platformy chtějí její členové prosazovat celospolečenskou debatu o problému vyhořelého jaderného paliva a různých způsobech řešení, dále chtějí dosáhnout zastavení průzkumných prací a přehodnocení dnešního harmonogramu pro vyhledávání úložiště. Za platformu bude nyní mluvit prvních šest měsíců chynovický starosta Petr Klásek, který je už řadu let jedním z hlavních odpůrců plánované stavby v Plzeňském kraji. Mluvčí se budou střídat vždy po půl roce.

Starostové se domnívají, že rozhodnutí z konce minulého století o trvalém uložení odpadů nemusí být tou nejbezpečnější variantou. Chtějí aby všechny relevantní dokumenty byly veřejně dostupné a podrobeny odborné oponentuře i veřejné diskusi. Kvůli výjimečnosti projektu je podle členů platformy nezbytné, aby lidé z dotčené lokality s případnou stavbou souhlasili. Evropská směrnice podle nich žádá, aby se veřejnost mohla účinně účastnit rozhodování o nakládání s vyhořelým a radioaktivním odpadem. Své požadavky chce platforma směřovat na politiky, úřady i veřejnost, a to nejen v ČR.

Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. O finálním umístění hlubinného úložiště má vláda rozhodnout do roku 2025. Celkové náklady na jeho stavbu a provoz mají podle dřívějších informací dosáhnout zhruba 111 miliard korun. Nyní se vyhořelé palivo ze šesti jaderných bloků ČEZ v Temelíně a Dukovanech se ukládá do meziskladů.

Průzkum potenciálních lokalit pro vybudování trvalého hlubinného úložiště jaderného odpadu se týká Čertovky na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březového potoka poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdalény na Táborsku, Čihadla na Jindřichohradecku, Hrádku na Jihlavsku, Horky na Třebíčsku a Kraví Hory na Žďársku. Obce z pěti lokalit podaly loni žalobu na stát kvůli rozhodnutí ministra životního prostředí. Ten zamítl jejich námitku proti povolení geologických průzkumů.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.