U Plzeňské věznice Bory bude odhalena pamětní deska připomínající uvěznění Václava Havla

U Plzeňské věznice Bory bude odhalena pamětní deska připomínající uvěznění Václava Havla | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Kamila CíslerováKamila Císlerová

místostarostka a učitelka ZŠ

Více

Václav PalíšekVáclav Palíšek

technik

Více

Josef ŠtichaJosef Šticha

živnostník – papírnictví

Více

U Plzeňské věznice Bory bude odhalena pamětní deska připomínající uvěznění Václava Havla

Plzeň, 29.09.2016, aktualizováno 11:24 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Město Plzeň připravuje dvě vzpomínková setkání věnovaná památce prezidenta Václava Havla u příležitosti jeho nedožitých 80. narozenin. Obě se uskuteční 5. října, a to nejprve od 13 do 13.30 hodin u Lavičky Václava Havla v Šafaříkových sadech v centru města, poté od 14 do 14.30 hodin u Věznice Plzeň. Tam bude odhalena pamětní deska připomínající Havlovo věznění v Plzni na Borech.

V Plzni si Václav Havel převzal v roce 2009 Cenu 1. června | Autor: Richard BenešV Plzni si Václav Havel převzal v roce 2009 Cenu 1. června | Autor: Richard Beneš

Lavičku Václava Havla v Šafaříkových sadech město Plzeň slavnostně odhalilo v říjnu 2014. Pamětní místo tvoří dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá strom, autorem lavičky byl světoznámý výtvarník, architekt, designer Bořek Šípek. Kromě západočeské metropole stojí Lavičky Václava Havla i na dalších místech, například ve Washingtonu, Barceloně, v Praze. Lavička se bohužel už několikrát stala terčem útoku neznámých vandalů, kteří ji opakovaně poškodili. Vedení města dokonce uvažovalo, že lavičku ze sadů přemístí na jiné a více chráněné místo.

„Pamětní deska na věznici připomene období uvěznění Václava Havla v Plzni, tedy 30. července 1981 až 28. ledna 1983. Součástí nápisu bude také číslo, které měl Václav Havel přiděleno, chybět nebude ani srdíčko, jež tento spisovatel, dramatik a politik připojoval ke svému podpisu. Autorem pamětní desky je plzeňský akademický sochař František Bálek,“ uvedla mluvčí magistrátu Eva Barborková.

Bývalý prezident Václav Havel získal krátce po revoluci v Plzni čestné občanství, nejvyšší ocenění, které město uděluje. Stalo se tak 6. května 1990 v rámci oslav osvobození města americkou armádou. Do Plzně tehdy přijel s americkou velvyslankyní Shirley Temple Blackovou, aby zde položil základní kámen pomníku osvoboditelům města. Do západočeské metropole přijížděl Havel i jako divadelník. Opakovaně navštívil Mezinárodní festival Divadlo, kde byl členem čestného předsednictva. Plzeň navštívil i při uvedení jeho hry Odcházení, kterou nastudovalo Divadlo J. K. Tyla a uvedlo v roce 2008.

V roce 2009 převzal Václav Havel v Plzni Cenu 1. června. „Nejsem dobrodruh, nejsem člověk s dobrodružnými sklony, a přesto jsem měl velmi dobrodružný život. Pravděpodobně proto, že tomu chtěly dějiny, a nikoliv proto, že jsem to chtěl já. Uvedu jenom jeden paradox. Já jsem určitou část svého života prožil zde v Plzni na Borech za to, že jsem se zasazoval za lidská práva. A nyní za totéž zde dostávám cenu,“ prohlásil tehdy již bývalý prezident.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  • V Plzni si Václav Havel převzal v roce 2009 Cenu 1. června | Autor: Richard Beneš
  • V Plzni si Václav Havel převzal v roce 2009 Cenu 1. června | Autor: Richard Beneš

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (6 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Jojo 06.10.2016 13:03, Reagovat

Jména hloupejch na všech sloupech.

Paul 03.10.2016 00:02, Reagovat

Věznici měli po něm pojmenovat.

San 30.09.2016 10:18, Reagovat

To jsme to dopracovali, opilec a flákač bude mít pamětní desku.

Vosí Hnízdo 30.09.2016 07:23, Reagovat

Kolik za tu desku dají? 200, 300, 500 tisíc, milion Kč? Fuj, hnus. Havel byl vlastizrádce, zločinec a cizácký zaprodanec, způsobil zemi takové škody, jako nikdo nikdy předtím včetně 2. světové války (z té jsme se vylízali, z Havlovo řádění se nevylížem). A tohle, co staví takovým lotrům desky má tu drzost se ucházet u voličů o hlasy. Kdo tohle volí je sám vlastizrádce. Jediné čestné místo, kde by pamětní deska vlstizrádce měla stát by byly veřejné záchodky. A každý by si na ni měl mít možnost ulevit. Jinak, co vím se lump smaží v Pekle na Lóži Vyvrhelovo spolu s Mašínem, Dienstbierem a Čáslavskou. A kamarád Čert mi povídal, že se jim to hergott moc nelíbí.

Xx 29.09.2016 20:36, Reagovat

No to je skutečná až demagogicky vyvedená propagace kultu osobnosti lumpa..ale budiž, historie tyto opilecké renegáty zcela jistě, i přes tuto zvrácenou propagandu, stejně neocení

KAB 29.09.2016 17:31, Reagovat

Ještě by to chtělo na Chlumu postavit pomník v nadživotní velikosti na památku Josifa Vissarionoviče Stalina, tedy co to plácám, Václava Adolfoviče Havla, už mám v těch kultech osobností (přesněji řečeno masových vrahů) guláš.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.