Sochu proslulého lidožravého králíka poškodil neznámý vandal vulgárními symboly

Sochu proslulého lidožravého králíka poškodil neznámý vandal vulgárními symboly | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Vladimír RýdlVladimír Rýdl

svařovací technik, člen Rady OZ Hromnice

Více

Pavel DvořákPavel Dvořák

živnostník – truhlářství a tesařství

Více

Dana DraskáDana Draská

starostka

Více

Sochu proslulého lidožravého králíka poškodil neznámý vandal vulgárními symboly

Plzeň, 14.09.2016, aktualizováno 17:17 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Neznámý vandal nastříkal sprejem celou řadu vulgárních symbolů na kontroverzní růžovou sochu králíka, která od loňského listopadu zdobí zatravněnou plochu u křižovatky na Košutce. Autorem sochy nazvané Panoptikum je student Fakulty designu a umění (FDU) Západočeské univerzity Adam Trbušek, který se pro své dílo inspiroval slavným obrazem od Francisca Goyi, nazvaným Saturn požírající svého syna. Vedení univerzity, které loni ve spolupráci s městským obvodem Plzeň 1 iniciovalo umístění této sochy na veřejné prostranství, považuje poškození sochy za útok na univerzitu.

Zatím neznámý vandal pomaloval sochu králíka vulgárními symboly | Autor: Richard BenešZatím neznámý vandal pomaloval sochu králíka vulgárními symboly | Autor: Richard Beneš

„Je to bohužel obrázek kultury, která se tady také objevuje. Někde jsem slyšel, že lidé, kteří se věnují graffiti, ti opravdoví, nejdou na umělecká díla. Já si myslím, že toto není nic takového. Myslím si, že to je vyloženě útok na vynikající umělecké dílo, které zaslouží respekt,“ řekl děkan FDU Josef Mištera. Děkan je přesvědčen o tom, že vandal se na útok řádně připravil, protože k poškození králíka použil spreje hned tří barev. Univerzita případ předá policii. Zjišťuje se také, zda vandalský útok zachytila kamera, monitorující provoz na křižovatce. Způsobená škoda zatím nebyla vyčíslena. Poškozené dílo zřejmě opraví jejho autor.

Plzeňané si už na netradiční sochu králíka zvykli a nikdo už se nad ním ani nepozastavoval. Pouze v lednu policie vyřešila v zárodku akci skupiny recesistek, které se pokusily pod rouškou tmy přetvořit torzo lidského těla v prackách králíka ve vegetariánský hamburger. Podle slov starosty Lochotína Miroslava Brabce (ČSSD) policisté na místo přijeli díky kamerovému systému ještě předtím, než se mladé ženy oblečené do černého pořádně pustily do díla. Měly v plánu obalit alobalem to torzo těla, vytvořit z něj vegeteriánský hamburger, ze kterého by jako vyčníval salát. Děvčata však nepočítala s tím, že je socha pod dozorem bezpečnostní kamery. Celou věc vyřešili policisté pouze domluvou.

Dílo vysoké 4,7 metru oficiálně nazvané „panoptikum“ se poprvé objevilo u křižovatky loni 10. listopadu. Autor musel ještě před oficiálním odhalením sochy opravit prst, který z lidského torza ulomil neznámý vandal. V rámci oživení městského obvodu se vedení lochotínské radnice spojilo s Fakultu designu a umění ZČU, aby vybrala tři umělecká díla jejích studentů, která se následně vystavují po dobu jednoho roku na území MO Plzeň 1. Odbornou soutěž nechala radnice plně v režii fakulty, na celou akci vyčlenila částku ve výši 500 tisíc korun.

Vedle mediálně proslulého králíka vzešla ze zmíněné soutěže ještě dvě další díla, která také zdobí lochotínský obvod. Jedná se o Krychli Petra Filipa symbolizující propojení lidí ve společnosti i spojení člověka s vesmírem a kovová plastika Chybička od Benedikta Tolara připomínající obří cvičební nástroj.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.