Kraj končí před volbami bez dluhů, bez skandálu a s miliardou korun na svých účtech

Kraj končí před volbami bez dluhů, bez skandálu a s miliardou korun na svých účtech | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Milan VyskočilMilan Vyskočil

Více

Antonín LadmanAntonín Ladman

Student a OSVČ, výpočetní technologie a sítě

Více

Renata ZoubkováRenata Zoubková

Více

Kraj končí před volbami bez dluhů, bez skandálu a s miliardou korun na svých účtech

Plzeň, 13.09.2016, aktualizováno 06.10.2016 11:40 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Zprávu o tom, jak si vede Plzeňský kraj na sklonku druhého čtyřletého období pod vládou ČSSD přednesl na pondělním jednání krajského zastupitelstva hejtman Václav Šlajs (ČSSD). Kraj předá svému nástupci jako jediný nezadlužený v ČR, na účtech bude mít naspořeno více jak jednu miliardu a letošní hospodaření kraje skončí s přebytkem 300 milionů korun. Zastupitelé loni v prosinci schválili na letošek přebytkový rozpočet s příjmy 4,48 miliardy korun a výdaji 4,47 miliardy korun.

„Zhruba miliardu korun bude mít nové zastupitelstvo k dispozici. Ale ono ji bude potřebovat, protože příští rok se rozběhne čerpání evropských fondů, a to napřed musí kraj celý projekt předfinancovat a po různých kontrolách a peripetiích pak přijde 85 nebo 60 procent dotace vráceno,“ řekl Šlajs. Daňové výnosy nad čtyři miliardy jsou zatím nejvyšší. Loni činily daňové příjmy kraje 3,792 miliardy a byly nejvyšší od propadu způsobeného krizí v roce 2009. Zatímco v roce 2008 dostal kraj z daní 3,688 miliardy korun, o rok později to bylo 3,2 miliardy. Na hodnotu daňových příjmů z roku 2008 se kraj dostal až v roce 2014, kdy činily daňové výnosy 3,683 miliardy korun.

Kraj je momentálně podle vyjádření hejtmana ekonomicky stabilizovaný a pro budoucí zastupitelstvo jsou našetřené peníze, které bude moci racionálně rozmísťovat. První zasedání nového zastupitelstva po volbách by chtěl končící hejtman svolat na 4. listopad, pokud platnost voleb nezpochybní stížnosti a soudní rozhodnutí.

Na slova hejtmana reagoval překvapivě smířlivě jindy velmi nekompromisně kritický opoziční zastupitel Vladislav Vilímec (ODS). Ten konstatoval, že kraj si v mnoha případech stojí dobře a není zde žádný zjevný problém. Úplně všechno v pořádku není podle jeho slov v okrajových částech regionu. „Otázkou je, nakolik může krajská samospráva jednotlivé odvětví ovlivnit. Považuji za pozitivní, že se obnovila větší finanční stabilita kraje v posledních dvou létech, zlepšil se výběr daní. Kritizovali jsme, že do dopravy se nedávalo tolik peněz. Kritizovali jsme také, že kraj na památkovou péči vyčlenil méně peněz než se dalo. Částka kolem 10 milionů korun neovlivní hospodaření kraje,“ uvedl předseda opozičního klubu ODS Vilímec. Dále uvedl, že ze strany vedení kraje čekal větší intenzitu odporu ze strany hejtmanů Plzeňského i Jihočeského kraje, kteří měli důrazněji požadovat samostatný zákon pro Národní park Šumava. „Nesouhlasím také s některými dílčími rozhodnutími kraje, ať už se jednalo o zrušení školního statku v Horšově nebo nákup hotelu Malá Paříž na Špičáku,“ dodal Vilímec.

Další opoziční zastupitel Jiří Pospíšil (BEZPP) ocenil úpravu jednacího řádu zastupitestva, kdy se na základě protestů opozice podařilo dosáhnout toho, že doba vystoupení předsedy klubu členů zastupitelstva se omezuje v prvním vystoupení na 10 minut. Původně měli možnost hovořit zastupitelé pět minut, po úpravě jednacího řádu se doba jejich vystoupení zkrátila na tři minuty. Tříminutová lhůta pro běžného zastupitele trvá i nadále. „Kraji se daří, prosperuje, všichni z toho máme radost. Není to zásluha nás politiků, je to zásluha lidí. Naší snahou je investovat řádně jejich peníze do infrastuktury kraje. I to se daří,“ prohlásil Jiří Pospíšil.

Jedna věc je podle Pospíšila krajské peníze rozdělovat a jedna věc rozdělovat je transparentně. „Jistá míra vizionářství a tlaku vedení kraje na centrální politiku se vyplatí. Investice kraje do památek a kultury, to byl opravdu jen zlomek toho, co se mohlo dát. Pokud chceme udržet návštěvnost kraje, je třeba investovat více peněz do památek. Myslím si, že hejtman předává kraj v dobrém stavu,“ řekl europoslanec Jiří Pospíšil.

Na jeho slova reagoval hejtman Šlajs tím, že připustil, že vize kraje možná měly být odvážnější. „Je na čem stavět. Na památky mělo jít více peněz, prioritu ale dostalo zdravotnictví. A pak doprava. ČR zmítá obrovská politická nestabilita. Mění se velmi často ministři klíčových resortů, především pak dopravy a zdravotnictví. Tato vláda poprvé slušně komunikuje s kraji. Ale má ministra financí imperátora a ten se nebaví s nikým. Ani se členy vlády,“ dodal hejtman Václav Šlajs.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (26 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

XX 13.09.2016 16:52, Reagovat

Velmi dobře zpracovaná zpráva hejtmana. Opět je potřeba ocenit, že kraj jako jediný v ČR zůstává nezadlužený. V soutěži MÍSTO PRO ŽIVOT se stále umisťuje na medailových pozicích - dvakrát první, jednou druhý, dvakrát třetí. Má nejlepší záchranku v republice. Málo lidí ví to, že ve francouzském Cannes získal druhé místo za rozvoj podnikání a podporu investic. A - žádné skandály.

Pavel Král 13.09.2016 21:29, Reagovat

Pěkné pohádky. Víte proč kraj ušetřil? Protože neinvestoval! Spousta krajských silnic je v mizerném stavu. Do spousty obcí v kraji se dostanete jednou za den a jste rádi. Některé lokality kraje jsou turisticky mrtvé. Kraj si hraje na skvělý kraj, leč tak skvělý není. Pouze má skvěle udělané PR, na které skáčou zejména socanšti voliči s velkým jásotem. V jiných krajích jsou sice zadluženi, ale zase ty kraje fungují lépe. Osobně raději volím fungující zadlužený kraj, než kraje nefunkční a nezadlužený. A s tou záchranou jste mne pobavil. Nic dalšího není??:)) Odpovím za Vás. Neni.

KAB 14.09.2016 07:37, Reagovat

To je tedy blábol :) Silnice v našem kraji rozhodně nejsou horší než v jíných krajích, co jezdím po zemi, jsou spíše lepší a opravuje se stále a to je přece správně.

Nevím o ničem, co by v kraji nefungovalo a co by fungovalo jinde.

Proč mají v jiných krajích dluhy, to nevím, ale rozhodně ty peníze z půjček nepoužili na nic smysluplného, co by mělo význam pro občany (a už vůbec to nebyly investice).

Buďme rádi, že kupodivu právě levicová vláda kraje odolala pokušení kraj zadlužit a to při zachování všech funkcí kraje na velmi vysoké úrovni. A to říkám jako člověk, který ČSSD určitě nemusí a ze Sobotky a jemu podobných představitelů strany je mi 3x denně na zvracení a nikdy bych je nevolil. Ale jsem rád, že i bez mého hlasu a bez mojí podpory kraj řídí zrovna ČSSD.

Pavel Král 14.09.2016 07:51, Reagovat

A kolik silnic v Plzeňském rkaji znáte. Tyhle žvásty - jezdím po zemi. No ještě, že nejezdíte po písku. Ve firmě rozvážíme zboží a kvalita komunikací 30 km dále od Plzně je tristní. Myslím tím dvojky a trojky, tj. krajské silnice. Zřejmě jezdíte po jedničkách a dálnicích, že?
Problém je, že já o rkaji ani nevim, že existuje. Kromě toho, že se dozvím, že jezdí na Kubu zastupitelé, že podporují běh, kde následně financují nějaké podvodníky a že si zvou nějaké cizince na návštěvu.
Co možná nevíte je to, že každý rok přijmou kolem 20 zaměstnanců. Kraj je předimenzovaný lidmi, kteří se tam kopou do zadku. I tak dokážou hospodařit, ale tím, že neinvestujou. Proč neinvestujou, i když by mohli? Proč se staví komunikace v lokalitách bydliště některých zastupitelů? Kraj je zbytečná instituce, obecně a v našem kraji se to myslím potvrzuje.

KAB 14.09.2016 08:29, Reagovat

Jenže to jsou všechno jen obecné řeči typu \"jedna paní povídala\" a nic z toho není vůbec ničím podloženo, prostě typické hospodské kecy a žvásty. Stěžujete si jen proto abyste si stěžoval.

Jistě, můžeme kolem kraje udělat plot a nikam nejezdit a nikoho sem nenechat na návštevu přijet, ale tomuto vašemu přístupu nerozumím, nevím proč by nemělo vedení kraje udržovat kontakty s jinými regiony.

Pokud jde o počet úředníků, to dělají všechny garnitury - štve mě to, ale s tím nikdo nic neudělá, musel by se nějakým způsobem do čela \"zvolit\" diktátor, ten by si tam zase ale najmenoval a přijal členy své rodiny, z bláta do louže se tomu říká. Každý politik se postará o své, to je princip politiky - dostat se nahoru a vydělat na tom víc než kdyby se živil poctivou prací.

Já jsem ale se životem v Plzeňském kraji velmi spokojen, jinde bych žít nechtěl (i když mám druhý byt v Mariánkách a tam se žije taky dobře, jsem rád že tam radnici vedou Piráti, ve srovnání s předchozí ČSSD je to jako nebe a dudy) - a tak dobře se tu žije částečně i díky stávajícímu vedení kraje (ale zas bych vliv politiků a úředníků obecně na naše životy nepřeceňoval).

KAB 15.09.2016 15:30, Reagovat

Vaše názory vám samozřejmě vůbec neberu, jen stav silnic nevidím tak strašidelně jako vy. Pravda, autem nejezdím, pouze na motorce pro zábavu a vyčištění hlavy po práci, zato jezdím hodně po našem kraji a vedle na Karlovarsko a Chebsko.

Silnice mi nepřipadají tak hrozné, abych právě jim věnoval u voleb pozornost - jistě, mohly by být lepší, ale když srovnáme ekonomiku Česka, Německa nebo třeba Norska (tam se jezdí úžasně, ale norské daně a obecně jejich ceny bych tedy platit nechtěl), tak je asi jasné, že kraj dělá co může a podle mě to dělá dobře.

Hlavně nečekejte, že jiné strany to budou dělat lépe, ODS jsme zažili a jejich hrůzovláda se už snad nikdy nevrátí (nefungovalo skoro nic a jen se kradlo ve velkém) - a ostatní strany budou mít úplně stejně peněz jako nynější vedení kraje a jiné přerozdělení taky neudělá, na to není prostor, protože by se někde něco jiného pokazilo (třeba by zkrachovaly nemocnice nebo by se zrušily školky apod.) - leda by se kraj zadlužil a proti tomu jsem zásadně, protože se tím stejně nic nevyřeší, jen se bude splácet dluh.

Pavel Král 14.09.2016 23:03, Reagovat

Až budete mít firmu, kde budete mít 25 dodávek a budete něco rozvážet, tak pak hodnoťte stav silnic. Vím o čem mluvím a znám zřejmě každý metr krajských dvojek a trojek. Lidi mi stav stále kritizují. Uvedu příklad - někde se udělá najednou 2 km nové komunikace, následně jen slepenec, následně nic a pak zase....totální paskvil. Řešili jsme to podnětem na SÚS PK a ti se nám vysmáli, nebot takhle to vymýšli páni zastupitelé. Nejlepší je, že do opravených km počítají i zalepení děr či opravu zábradlí. Ono to pak hned vyskočí. Nechci zde nikoho špinit, ale vládu socanů na kraji už nechci. Pro mne je doprava zlaté dno práce.

Václav Dušek 14.09.2016 11:50, Reagovat

KABe často s Vámi souhlasím, v otázce silnic však nemohu. Mrkněte na tohle: https://www.facebook.com/dusekvaclav/photos/a.1637942916446359.1073741828.1632390717001579/1646320822275235/?type=3
a věřte, není to jedno místo

XX 14.09.2016 06:10, Reagovat

Tak fakta. Soutěž regionů Evropy s počtem obyvatel do 1,5 milionu - druhé místo. Podrobnosti třeba zde
http://www.plzensky-kraj.cz/cs/clanek/plzensky-kraj-ziskal-ve-francouzskem-cannes-oceneni-za-podporu-investic
V loňském roce bylo v Plzeňském kraji opraveno 11% komunikací (celostátní průměr je kolem 5%). Podrobně třeba zde
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politici-volicum/Sidlo-KSCM-Nebat-se-a-nekrast-Plzenaci-si-sami-opravuji-silnice-2-a-3-tridy-453487

Pavel Král 14.09.2016 07:44, Reagovat

Ale co my máme z nějakých těchto pseudosoutěží? Vůbec nic. Já tedy jako občan Plzně vůbec nepociťuji nic, co by mi zařídil, či zlepšil kraj. Má přátelé snad po celém rklaji a kritizují stav krajských silnic a hromadné dopravy do nich. Likvidují se autobusové linky, popř. vlaky a samozřejmě se tímš etří další peníze. To jsou fakta milý pane XX, nikoliv nějaké infantilní soutěže, kde se zřejmě hodnotí kvalitu webových stránek apod. Těch 11 procent je samozřejmě nesmysl. Zkuste používat mozek. Víte, kolik je 11 procent krajských komunikací?? Už chápu, je před volbami a Vy zde děláte reklamu ČSSD. Realita je jiná.

XX 14.09.2016 09:03, Reagovat

No, když nejste schopen si přečíst výše uvedené články a vyhledat statistiky, tak diskuze s Vámi z mé strany končí. S Vašimi \"výkřiky\" možná uspějete tak mezi chlapy v hospodě, ne v seriózní debatě.

Pavel Král 14.09.2016 23:07, Reagovat

Výše uvedené články? Kdyby tam napsali, že se opravilo 150 procent komunikací, tak tomu budete zřejmě věřit taky, že?:)) Lidi jsou dneska solidně oblbovaný médii. Já znam všechny komunikace dvojkové a trojkové v kraji. Všechny jsem projel min. jednou za poslední rok a pokud náhodou nemáte něco podobného, tak zde nesmysly kydáte Vy. Já jsem praktik a Vy zřejmě max. teoretik. A právě teoretici vymýšlí nějaké nesmysly typu - 11 procent opravených komunikací za rok:)) Skvělé před volbami. Za 10 let budeme mít zřejmě vše nové, že?:)

pepe 13.09.2016 18:20, Reagovat

Také musím pochválit a vše probíhalo velmi korektně. Nešlo si ovšem nevšimnout, že pan hejtman pěkně vyčil Baxovi za jeho slovo v předvolební kampaní(týkající se Plzeňského kraje). Řekl mu to velmi hezky a trefně a dodal, že byl velmi špatným primátorem a byl by také velmi špatným hejtmanem. Ze všech primátorů co měla Plzeň byl nejhorší a že se neumí chovat, vystupovat a chybí mu nadhled a hlavně životní zkušenosti.

XX 13.09.2016 18:45, Reagovat

Také mě překvapilo, jak se pan Baxa chová. Ve volební kampani se můžem setkat s lecčím, ale - co je moc, to je moc. Např. v předvolební upoutávce ODS (bylo v červenci na Facebooku) se vyjádřil, že se bude zasazovat o zvýšení platů učitelů... Přitom jako učitel dobře ví, že na úrovni kraje se toto neřeší, to je celostátní téma. V rozhovoru s lídry na Blesku zase tvrdil, že zahraniční cesty některých lidí z vedení kraje nepřinesly nic (že on to ví?), .... bylo by toho ještě dost. Lhát se nemá, ani v kampani.

pepe 13.09.2016 19:28, Reagovat

Naprosto s Vámi souhlasím, jenomže oni se neštítí ničeho. Myslí si, že jim uveříme. Už proto, že se tak chovájí je nebudu volit. Pokud vím, tak o školství se nijak výrazně na kraji neprojevoval. On chce spolu s Pospíšil jenom kulturu a hlavně galerii, to jediné ho zajímá.

Ikop 13.09.2016 20:46, Reagovat

Sice tady socani krasne zvastate, ale nevidite si na spicku vlastnich rypáků.
A co tunely kolem Grunera z ROPu? Vzdyt vse jede jen pres sve kamose. A co Simanek a jeho transakce ve Fakultce? Taky nic?
Co zdravotni holding a jednostranne definovane smlouvy? Co dotace Klatovska nemocnice? Co zamestnavani kamaradu na Krajskem uradu? Co vylety do Ciny a na Kubu? Vietmam za verejne prostredky?
Ze se nestydite za ty moralisticke kecy!!!

Pavel Král 14.09.2016 07:55, Reagovat

Tak je zde velká tlačenka na dosazení loutky Bernarda. Aura čistoty, za kterou stojí armáda vyžraných socanů - Emmerová, Gruner a další.

KAB 14.09.2016 07:29, Reagovat

Nejsem sociální demokrat a ČSSD nevolím, ale tohle co píšete jsou přece jen kecy vycucané z prstu - takové pohádky, kam stačí vždy doplnit jen vhodné jméno a špína je na světě.

Miroslav Jaroš 14.09.2016 10:43, Reagovat

KAB každého pošpiní (ČSSD nyní chválí) a pak vždy prohlásí, že dotyčné nevolí, bez rozdílu strany.
Kecy vycucané z prstu, či jedna paní povídala u jiných kritizuje a sám je velmi rád používá - viz tajné konto ODS na kraji, což je neskutečná lež, kterou v každém komentáři k ODS nezapomene připomenout.
KAB totiž nenávidí lidi, všichni členové jakékoliv partaje jsou gauneři, podvodníci a nevím co ještě jiného. Co jsem poznal, tak většina členů jakékoliv strany jsou slušní lidé, to že kolikrát ve straně neudávají ten správný tón je jiná kapitola.
Kolego KABe, říkáte, že je Vám v kraji dobře, tak proč tolik té nenávisti? Bez ní Vám bude ještě lépe.

pepe 14.09.2016 20:40, Reagovat

To snad namyslíte vážně? Ukažte mi ty slušný, kteří nesedí na více místech. Jestli PK takto hospodařil v čele s ČSSD s KSČM, tak to prostě je. Také je namusím a volit je nebudu, ale kraj nám nezadlužili. Co se týče silnic a oprav, tak za Vás jste dávali asi tak 465 mil. přibližně. Teď kraj dal na opravy silnic asi tak 1,619 miliardy korun. To je přeci dost peněz. Byl jste radní přes silnice, tak co jste dokázal. V každé straně se najde nějaký zmetek, který myslí jen sám na sebe. Z politiky si mnozí udělali politický byznys. To platí i pro Vaší stranu.

KAB 14.09.2016 11:23, Reagovat

Myslím, že jsem obviňován spíše z toho, že miluju ČSSD, byť jsem nic takového ani nenaznačil :) Tak si to proboha ujasněte, z čeho mě chcete obvinit, takhle to nedává smysl.

Pokud jde o nenávist, tak ano - nenávidím lidi kolem ODS (za 20 let rozkradli tolik, že se to nepodaří napravit ani za 500 let a země se z toho už těžko vůbec vzpamatuje) a nenávidím TOP09 (navazují na NSDAP se vším všudy a to je dávno překonaná a zprofanovaná teorie řízení státu).

Ostatní víceméně toleruji, ale aktivně nepodporuji - a ano, nevolím téměř nikoho; někoho sice budu muset, ale v tuto chvíli netuším, kdo to bude.

Pokud jde o tajné konto ODS, na to jsem nepoukázal dost dlouho, ale když jste začal :) To je prokazaná věc, to konto prostě existovalo, na tom není nic vycucaného z prstu, protože to popřít ani nejde - a dokud to nepřiznáte, neomluvíte se a nepřijmete zodpovědnost za ten pokus o podvod století (v krajském měřítku, samozřejmě), komunikace s vámi je nemožná.

Jinak ve mě rozhodně není nenávist, slušné lidi mám naopak rád, ale to se vás samozřejmě nijak nedotkne, zloděje a podvodníky rád prostě nemám.

Pavel Král 14.09.2016 07:53, Reagovat

A proč u všech názorů týkajících se ČSSD píšete chvalozpěvy? Samozřejmě jste volič ČSSD, ale nějak se snažíte to zamaskovat. Jsou skvělí, jsou parádní, ale já je nevolim. Jasně:)) Jste buď na hlavu, nebo lhář. Vyberte si.

KAB 14.09.2016 08:35, Reagovat

Lžete, předpokládám že jste z ODS či TOP09, ti si nechali lež jako politický prostředek asi patentovat.

Rozhodně nepíšu chvalozpěvy na ČSSD a tuto stranu nemám rád, některé členy jejího vedení bych naopak postavil před soud pro vlastizradu a kdyby to šlo, klidně bych byl i pro trest smrti pro ně.

Ale v Plzeňském kraji se prostě žije dobře a to částečně i díky vedení kraje. Zažil jsem vedení kraje ze strany ODS a to byl průšvih, kraj byl synonymem ke slovu \"korupce\".

Tedy pro méně chápavé, mezi které evidentně patříte - nechválím politickou stranu, chválím způsob vedení kraje.

Pavel Král 14.09.2016 23:11, Reagovat

Bohužel toho víte asi bud velmi málo, nebo vědět nechcete. Kdybyste aspoň přiznal, že je Socan, tak byste byl frajer.

Miroslav Jaroš 14.09.2016 10:51, Reagovat

Musím opět vložit již použitý komentář ke korupci ODS na kraji z pera novinářů - věřím, že novinářů nezávislých.
Novináři odhalovali korupci na krajích a toto zjistili:
http://zpravy.aktualne.cz/doma ci/korupce-kraj-po-kraji-vime- jak-snadno-se-u-vas-uplaci/r~i :article:683687/
K tomu je dovětek, který se již přes archivaci článků bohužel neotvírá, ale můžete si ho v redakci ověřit a zní:
\\\"V éře hejtmana Petra Zimmermanna z ODS se prokázalo, že se při veřejných soutěžích může korupce úplně vyloučit.Po nástupu hejtmanů z ČSSD jsou soutěže průměrně úspěšné. Zatím jich neproběhlo tolik, aby korupční index kraje výrazně zhoršily\\\".
To není vycucané z prstu, to je na základě skutečností.

KAB 13.09.2016 17:06, Reagovat

Když jsem si přečetl článek, chtěl jsem pochválit současné vedení kraje, že všechny důležité instituce a obory fungují velmi dobře - opakoval bych se, zcela tedy jen souhlasím s Vaším hodnocením, tak se jen připojím :)

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.