Plzeňští zastupitelé opět porcovali medvěda, z přebytku rozpočtu rozdělili téměř 200 milionů korun

Plzeňští zastupitelé opět porcovali medvěda, z přebytku rozpočtu rozdělili téměř 200 milionů korun | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jaroslava HessováJaroslava Hessová

Učitelka

Více

Danuše AuermüllerováDanuše Auermüllerová

Zastupitelka Klatov

Více

David SedláčekDavid Sedláček

Právník, VŠ lektor

Více

Plzeňští zastupitelé opět porcovali medvěda, z přebytku rozpočtu rozdělili téměř 200 milionů korun

Plzeň, 13.09.2016, aktualizováno 13:31 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Lepší výběr daní nebo příjmy z prodeje městského majetku, zejména pak pozemků, to jsou dvě nejvýznamnější položky, díky kterým vznikl v plzeňské městské kase přebytek ve výši téměř 193 milionů. Jak využít co nejlépe takto nabyté peníze? Rozdělí se do různých oblastí na různé investice v rámci rozpočtového opatření, pro který se vžil výraz „porcování medvěda.“ Většinu peněz město využije na investiční akce v následujících letech. Mimo jiné na rekonstrukce domů Plachého 44 až 48, rekonstrukci Sedláčkovy ulice i na projektovou přípravu bytové výstavby v lokalitě Zátiší. Porcování medvěda na svém jednání posvětili zastupitelé Plzně.

„V případě příjmů z cizích daní se navýšil rozpočet o 70 milionů korun, z toho 7,7 milionu korun tvoří podíl městských obvodů. Optimisticky se vyvíjí také příjmy z prodeje majetku, zejména z prodeje pozemků. V úhrnu bylo možné navýšit rozpočtové příjmy z prodejů o celkem 74 milionů korun,“ vysvětlil ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD).

Dalším významným zdrojem rozpočtu je zapracování vratky prostředků od Plzeňských městských dopravních podniků, a to zejména z vyúčtování úhrady prokazatelné ztráty za rok 2015. „Městem zaplacené zálohy převýšily vykázanou skutečnost o 10,9 milionu korun,“ doplnila ředitelka ekonomického úřadu Hana Kuglerová. Další zisk přinesla úspora provozních výdajů související se změnou legislativy, konkrétně se jednalo o rozšíření osvobození od platby daně z nabytí nemovitých věcí pro územní samosprávní celky. Město tak v roce 2016 ušetří částku 34 milionů korun, se kterou v rozpočtu uvažovalo jako daňovou povinností při prodeji vodárenského majetku.

Většina získaných prostředků, celkem 137 milionů korun, se převedla do Fondu rezerv a rozvoje ve prospěch investiční činnosti města v následujících letech. Jedná se zejména o prostředky na rekonstrukce domů Plachého 44 – 48 (40 milionů korun), na rekonstrukci Sedláčkovy ulice (30,6 milionu korun), projektovou přípravu bytové výstavby v lokalitě Zátiší (10 milionů korun), na projektovou nebo na dokumentaci k novému zázemí Archivu města Plzně.

Součástí rozpočtového opatření je také poskytnutí dotace ve výši jednoho milionu korun pro Rugby Club Plzeň na revitalizaci hřiště na Božkovském ostrově, částka 2,5 milionu korun by měla jít plzeňské zoo na akci nazvanou Voliéra pro supy, 625 tisíc korun získá Potravinová banka Plzeň, 525 tisíc korun Městská charita Plzeň pro Domov sv. Jiří na výměnu myčky kuchyňského nádobí a pořízení zvedacího systému pro manipulaci s imobilními klienty.

„Dále bylo nutné posílit letošní rozpočet výdajů, a to konkrétně rozpočet prostředků na výkupy majetku (20 milionů korun) v souvislosti s realizací projektů silnic I/20 a II/231, či Plaská – Na Roudné – Chrástecká, a rozpočet pro saldo DPH, kde se v letošním roce očekává větší odvod daně než nadměrný odpočet (20 milionů korun),“ uvedl Pavel Kotas.

S aktem porcování medvěda obvykle nesouhlasí opozice. Zastupitelé z TOP09 například poukazují na to, jak je vůbec možné, že se už v pololetí může vytvořit v městské kase skoro 200milionový přebytek peněz, se kterým se nepočítalo v rozpočtu města schváleným zastupiteli.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.